Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Elbląg/KWP: Pod szkołą zatrzymali dilera narkotykowego. Pomogła w tym Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Pod jedną z elbląskich szkół podstawowych w Elblągu dzielnicowy zatrzymał 18-latka, który miał przy sobie amfetaminę. Poporcjowane narkotyki były przygotowane do sprzedaży. Zatrzymany mężczyzna miał przy sobie także wagę elektroniczną. Zatrzymanie nastolatka było rezultatem zgłoszenia poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki sprawnie funkcjonującemu systemowi, policjanci zabezpieczyli 13 gramów narkotyków, które mogły trafić do elbląskich szkół. 18-latek nie był wcześniej karany. Może mu grozić kara nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci kontrolują okolice elbląskich szkół pod kątem demoralizacji, spożywania alkoholu, posiadania substancji zabronionych. Takie miejsca wskazują mieszkańcy, nauczyciele, rodzice, którzy widzą zagrożenia i nanoszą je na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Podobnie było w tym przypadku. Policjanci odebrali sygnał, że pod jedną z elbląskich szkół podstawowych w Elblągu gromadzi się młodzież i pije alkohol. Dzielnicowy to sprawdził. Wczoraj około godziny 15.00 zauważył pod szkołą grupę osób. Na widok munduru, jeden z młodych mężczyzn, stracił zbytnią pewność siebie w grupie i stał się nerwowy. Chciał oddalić się z miejsca legitymowania. Nie udało mu się. Policjant znalazł przy nim 6 kapsułek z białym proszkiem i wagę elektroniczną. Niekarany wcześniej 18-latek trafił do policyjnego aresztu. Biały proszek okazał się amfetaminą w ilości 13 gramów. Zatrzymanemu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci nie wykluczają w tej sprawie kolejnych zatrzymań.

14 września 2016 roku na terenie naszego województwa uruchomiona została Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to narzędzie informatyczne, dzięki któremu każdy może dokonywać anonimowych zgłoszeń na temat zagrożeń zaobserwowanych w swoim najbliższym  otoczeniu. Wśród 25 kategorii znajdują się zagrożenia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jak i bezpieczeństwa ogólnoprewencyjnego -  takich jak m.in. „nieprawidłowe parkowanie”, „przekraczanie dozwolonej prędkości”, „niszczenie zieleni”, „spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym” czy „dzikie wysypiska śmieci”. Wystarczy dostęp do Internetu i chęć podzielenia się swoimi spostrzeżeniami.

Mł. asp. Jacek Gabrusewicz- koordynator KMZB z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie mówi:

„Od początku funkcjonowania Mapy na Warmii i Mazurach otrzymaliśmy blisko 31 000 obywatelskich zgłoszeń. Najczęstszymi nanoszonymi na mapę zagrożeniami są: „spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych” oraz „przekraczanie dozwolonej prędkości”. Policjanci weryfikują wszystkie naniesione zgłoszenia i podejmują działania zmierzające do ich eliminacji”.

Mapa składa się z dwóch zakładek: części statystycznej i mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Po kliknięciu w zakładkę „ Część statystyczna ”  na ekranie pojawi się mapa Polski oraz wgląd do  danych statystycznych dotyczących bezpieczeństwa. Można znaleźć tu np. informacje na temat bezpieczeństwa podczas spaceru po zmroku w naszej okolicy, dotyczące występowania różnego rodzaju przestępstw w interesującym nas rejonie oraz wiele innych ciekawych wiadomości. Drugą zakładką jest Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przyjazna i prosta w obsłudze aplikacja  dzięki której możemy podpowiadać policjantom gdzie np. nocują bezdomni, w którym miejscu są źle ustawione znaki drogowe, gdzie kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość lub w nieprawidłowy parkują swoje auta.

Jeśli widzisz występujące zagrożenie, chcesz mieć realny wpływ na poczucie bezpieczeństwa daj nam znać przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

js/in

Powrót na górę strony