Region: Spotkania z najmłodszymi w trosce o ich bezpieczeństwo
Dlaczego tak wiele uwagi policjanci poświęcają spotkaniom profilaktycznym z dziećmi? Ponieważ dobrze wyedukowane dziecko, ma większe szanse stać się w przyszłości rozważnym i odpowiedzialnym dorosłym. Spotkania dzieci z funkcjonariuszami odbywały się przez całe lato na obozach i koloniach, jesienią przeniosły się do szkół i ośrodków wychowawczych.
Działdowo
W środę (26.09.2018) w Przedszkolu nr 1 w Działdowie odbyły się spotkania policji z wychowankami przedszkola. Uczestnicy spotkań w wieku 3-6 lat mieli okazję zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, dowiedzieć się jak bezpiecznie przechodzić na pasach i jak zachować się podczas jazdy rowerem, chcąc przedostać się na drugą stronę jezdni oraz jak należy być przewożonym w samochodzie. Policjantka zajmująca się problematyką osób nieletnich przypomniała dzieciom numery alarmowe, jak zachować się w kontakcie z osobami nieznajomymi i gdy spotkają bezpańskiego psa lub kota. Dzieci miały okazję założyć policyjną czapkę i kamizelkę odblaskową, a także zapoznać się z tarczą do zatrzymywania pojazdów. Najstarsze przedszkolaki miały możliwość sprawdzenia zdobytej wiedzy na świeżym powietrzu, gdzie pod czujnym okiem policjantek i swoich przedszkolnych opiekunek przechodziły przez przejście dla pieszych znajdujące się w okolicy przedszkola.
Policjanci prowadzą spotkania w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych w ramach działań edukacyjno-profilaktycznych realizując programy m.in. „ Bezpieczna droga do szkoły”, „Kręci mnie bezpieczeństwo…przez cały rok szkolny”, „Do źródeł wiedzy o bezpieczeństwie – Otwarte Jednostki Policji”. Ich celem jest przekazywanie wiedzy na temat właściwych zachowań i wyrabianie w dzieciach od najmłodszych lat prawidłowych nawyków i postępowania zgodnego z prawem w trosce o ich bezpieczeństwo.
Kętrzyn
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie wraz z przewodniczącym Warmińsko-Mazurskiej grupy Wojewódzkiej IPA Regionu Kętrzyn w ramach działań „Bezpieczna droga do szkoły” spotkali się z uczniami w Biedaszkach. Dzieciom przekazane zostały opaski odblaskowe. Kętrzyński Region IPA systematycznie wspiera działania profilaktyczne policji w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusze przypomnieli najmłodszym podstawowe zasady dotyczące poruszania się pieszo i rowerem po drogach oraz jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię. Uczestnicy oprócz nauki bezpiecznego zachowania się w drodze do szkoły, w samochodzie miały możliwość zapoznania się z elementami policyjnego umundurowania. Funkcjonariusze sprawdzili też znajomość przepisów i znaków drogowych. Mówiono o tym, jak ważne jest bycie widocznym na drodze i noszenie elementów odblaskowych. Te rozmowy były także doskonałą okazją do przypomnienia zasad bezpieczeństwa nie tylko na drodze, ale również w codziennym życiu.
Dzięki współpracy kętrzyńskich policjantów z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Policji Regionu IPA Kętrzyn – uczniowie ze szkoły w Biedaszkach otrzymali elementy odblaskowe. Kolejne odblaski, przekazane przez to stowarzyszenie, trafią do naszych policjantów, którzy podczas pełnionej służby rozdadzą je pieszym poruszającym się po naszych drogach w ramach działań profilaktycznych.
Węgorzewo
Także wczoraj policjantka z węgorzewskiej komendy gościła w przedszkolu „Miś Uszatek” i ,,Tygrysek”. Funkcjonariuszka w ramach trwającej akacji „Bezpieczna Droga do Szkoły" mówiła, jak prawidłowo poruszać się po drodze, do czego służą znaki drogowe, dlaczego warto zakładać odblaski i z jakiego powodu należy jeździć w fotelikach. Oprócz tego policjantka omówiła jak bezpiecznie bawić się w domu i na podwórku, przypomniała także, co należy zrobić w przypadku, gdy zaczepia nas osoba obca oraz jak zachować się, gdy zaatakuje nas pies. W trakcie spotkania z dziećmi omówiła również jak powinno wyglądać powiadomienie dyspozytora i w jaki sposób należy wzywać pomoc. Policjantka przypomniała, że teraz funkcjonuje jeden numer alarmowy 112 dla wszystkich rodzajów zgłoszeń, który przedszkolaki doskonale znały i wiedziały, że nie można z niego korzystać dla żartu.
Ełk
Kilka dni temu w Rożyńsku Wielkim odbyły się Igrzyska Gier i Zabaw w ramach konkursu grantowego „Wygraj swoje marzenia” ze środków „Działaj lokalnie”. Organizatorami było Towarzystwo Miłośników Ziemi Rożyńskiej, w partnerstwie z Rewirem dzielnicowych II z Prostek, którzy byli pomysłodawcami projektu oraz Szkołą Podstawową w Rożyńsku Wielkim, która była gospodarzem Igrzysk. Projekt ma na celu pielęgnować w dzieciach zapał do sportu. Pomoc i ogromne zaangażowanie w projekt włożyli dzielnicowi Rewiru Dzielnicowych II z Prostkach Komendy Powiatowej Policji w Ełku, wsparli działania stowarzyszenia i włączyli do współpracy Gminę Prostki. W działania była ogromnie zaangażowana także Szkoła Podstawowa w Rożyńsku Wielkim oraz Zespół Szkół w Wiśniowie Ełckim, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prostkach.
(tm)