Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Pierwszy tydzień „Bezpiecznej drogi do szkoły”

Przez cały pierwszy tydzień roku szkolnego w całym regionie trwały działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Więcej policyjnych patroli pojawiło się w rejonach szkół i przedszkoli. Funkcjonariusze dbali o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Od 3 do 7 września br. warmińsko-mazurscy policjanci prowadzili działania „Bezpieczna droga do szkoły”, podczas których  koncentrowali się na bezpieczeństwie w okolicach szkół i przedszkoli. Obejmowali nadzorem przejścia dla pieszych, sprawdzali jak kierowcy wywiązują się z obowiązków wobec pieszych i stosują się do przepisów ruchu drogowego. Kontrolowali stan techniczny i wyposażenie autobusów szkolnych, sprawdzali stan trzeźwości ich kierowców. Policjanci sprawdzali także w jaki sposób rodzice przywożą swoje pociechy do szkół i przedszkoli. Przypominali o obowiązku używania pasów bezpieczeństwa, zwracali uwagę na sposób przewożenia w pojazdach najmłodszych pasażerów.

Podczas działań policjanci skontrolowali ponad 4000 aut. W tym czasie odnotowali blisko 300 przypadków niestosowania w pojazdach środków brd (pasów bezpieczeństwa i fotelików samochodowych dla dzieci).W pierwszym tygodniu roku szkolnego funkcjonariusze skontrolowali 159 autobusów szkolnych. W trakcie tych kontroli sprawdzano m.in. stan techniczny pojazdu - w 6 przypadkach ujawniono nieprawidłowości dotyczące m.in. układu kierowniczego, opon i hamulców. Wszystkie skontrolowane autobusy szkolne były odpowiednio oznakowane i wyposażone, wszyscy kierowcy tych pojazdów byli trzeźwi, nie odnotowano także ani jednego przypadku braku opiekuna podczas przewożenia dzieci do szkół.

W ramach „Bezpiecznej drogi do szkoły” nadzorem objęto ponad 600 miejsc  niebezpiecznych w okolicach placówek oświatowych. Policjanci wystosowali także 31 wystąpień do zarządców dróg o usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości w rejonach dróg prowadzących do szkół.

Działania „Bezpieczna droga do szkoły trwają nadal. Funkcjonariusze prowadzą działania profilaktyczne z najmłodszymi uczestnikami ruchu. Podczas spotkań z dziećmi policjanci w przyjazny i przystępny sposób uczą i przypominają jak bezpiecznie poruszać się po drogach, czego unikać, a na co zwracać uwagę. Szczególną uwagę skupiają na zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, poruszania się po drodze w przypadku braku chodnika lub pobocza oraz jazdy rowerem. Policyjni profilaktycy przybliżają także zasady zachowania w cyberprzestrzeni oraz uczulą na inne zagrożenia. Oprócz działań typowo profilaktycznych policyjne patrole pojawiają się także w okolicach szkół i gromadzenia się młodzieży, gdzie zwracają uwagę na zachowanie młodych ludzi pod kątem eliminacji zagrożenia demoralizacją.

mk/in

Powrót na górę strony