Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn, Szczytno: Tragiczne zdarzenia z udziałem pieszych. Zginęli dwaj mężczyźni

Pieszy nie ma karoserii, nie jest wyposażony w poduszki powietrzne, nie ma zainstalowanych systemów bezpieczeństwa – jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Chroni go tylko własne ciało, rozsądek, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i ograniczone zaufanie wobec innych użytkowników drogi. Niestety niektórzy o tym zapominają i wciąż dochodzi do zdarzeń, w których chwila nieuwagi decyduje o ludzkim życiu. Tak jak w dwóch wypadkach - w Olsztynie i w Szczytnie, w których zginęli dwaj mężczyźni.

Olsztyn

Wczoraj (10.07.2018) po godz. 8:00 na ul. Bałtyckiej w Olsztynie doszło do potrącenia pieszego, które niestety po kilku godzinach zakończyło się smutną wiadomością ze szpitala. Według wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia, 83-letni kierowca land rovera potrącił autem o 4 lata starszego mężczyznę, który prawidłowo przechodził przez jezdnię po oznakowanym przejściu dla pieszych. Nieprzytomny 87-latek został przewieziony do szpitala, gdzie przez kolejne godziny trwała walka o jego życie. Niestety mężczyzna tej walki nie wygrał i zmarł w szpitalu na skutek doznanych obrażeń. Policjanci szczegółowo wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego tragicznego zdarzenia. Kierowcy land rovera policjanci już zatrzymali prawo jazdy. Dalsze postępowanie prowadzone w tej sprawie przed sądem określi odpowiedzialność za to zdarzenie

Szczytno

Niestety zdarzenie z Olsztyna nie było jedynym tragicznym w skutkach wypadkiem z udziałem pieszego. Tej samej doby przed godz. 23:00 oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki policji został powiadomiony o wypadku drogowym na drodze krajowej nr 57 między Szczytnem a Nowinami. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce zastali załogę karetki pogotowia, która reanimowała 54-letniego mieszkańca gminy Szczytno. Niestety obrażenia jakie odniósł pieszy w wyniku uderzenia osobowym mercedesem spowodowały, że zmarł. Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości 49-letniego kierowcy mercedesa. Mężczyzna był trzeźwy. Teraz śledczy pod nadzorem prokuratora wyjaśniają wszystkie okoliczności tego śmiertelnego wypadku drogowego.

Uważaj przed przejściem i na przejściu!

W tym roku w okresie do końca czerwca, piesi byli sprawcami już 27 wypadków. Co prawda spowodowali znacznie mniej wypadków niż w analogicznym okresie w poprzednich latach (37 w 2017 roku i 44 w 2016 roku), jednak ta liczba wciąż jest za duża. Oczywiście winę za zaistnienie groźnych zdarzeń drogowych z udziałem pieszych ponoszą także kierowcy, którzy w pierwszej połowie tego roku doprowadzili do 8 wypadków, które były efektem nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Oznaczone przejścia dla pieszych nie dają gwarancji bezpieczeństwa. To miejsca, gdzie przecinają się drogi kierowców i niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego tak ważne jest, by każdy z uczestników ruchu drogowego właśnie przy przejściu zachowywał szczególną ostrożność i stosował się do przepisów ruchu drogowego. Kierowcy muszą pamiętać o swoich obowiązkach względem pieszych. Pieszych natomiast także obowiązują przepisy, do których muszą stosować się w trosce o własne bezpieczeństwo. Tylko wspólne działanie tych dwóch grup da wymierne efekty w postaci poprawy bezpieczeństwa.

(ik/esz/tm)

Powrót na górę strony