Region: Przedszkolaki na komendzie, policjanci w przedszkolach
Blisko 60 maluchów z miejskiego przedszkola w Braniewie odwiedziło policjantów. W asyście dzielnicowych zwiedziły jednostkę, a także wysłuchały cennych rad dotyczących ich bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. Do podobnych odwiedzin dochodzi codziennie w wielu innych miastach regionu. Policjanci w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży odwiedzają ich m.in. w placówkach edukacyjnych.
Braniewo
Wczoraj (07.06) braniewską komendę policji odwiedziły przedszkolaki. Najmłodsi mieli okazję zobaczyć jak wygląda praca funkcjonariuszy. Podczas spotkania policjanci poruszali najważniejszą kwestię, czyli bezpieczeństwo dzieci podczas zbliżającego się, letniego wypoczynku. Maluchy uważnie słuchały cennych rad, także tych które dotyczyły ważnej roli odblasków. W tracie spaceru po komendzie maluchy zwiedziły m.in. pokój przyjazny dzieciom, a także policyjny areszt, który zawsze szczególnie przypada do gustu małym gościom. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również radiowozy i motocykle wykorzystywane do codziennej służby oraz psy. Każde dziecko przez chwilę mogło stać się pasażerem policyjnego pojazdu, a także znaleźć się za kierownicą jednośladu. Na zakończenie każdy z maluchów otrzymał odblask.
Szczytno
W miniony weekend policjanci ze Szczytna – dzielnicowi sierż. szt. Paweł Czarnota i sierż szt. Karol Ponikiewski oraz przewodnik psa policyjnego mł. asp. Rafał Jaworski, na zaproszenie dowódcy Jednostki Wojskowej w Lipowcu ppułk. Leszka Ślimaka uczestniczyli w organizowanym przez wojskowych dniu dziecka. W czasie spotkania policjanci zaprezentowali zgromadzonym dzieciom sprzęt policyjny, pokazali radiowóz, mówili o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz w czasie wypoczynku letniego. Mł. asp. Rafał Jaworski wraz z psem policyjnym Megi zaprezentowali umiejętności czworonożnego funkcjonariusza. Ponadto policjanci wśród osób dorosłych promowali narzędzie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pokaz policyjny cieszył się bardzo dużym powodzeniem.
Natomiast w poniedziałek (04.06.2018) policjantka ds. profilaktyki spotkała się z uczniami klasy czwartej Szkoły Podstawowej nr 3 w Szczytnie, gdzie przeprowadziła rozmowę profilaktyczną nt. cyberprzemocy oraz omówiła akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo….nad wodą”. Dzieci wysłuchały wskazówek na temat bezpiecznego wypoczynku w okresie letnim.
W czwartek (07.06.2018) policjant dzielnicowy gminy Rozogi mł. asp. Artur Osowiecki wraz z policjantką ds. profilaktyki wzięli udział w Pikniku Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka w Klonie. Wspólnie z pedagogami szkoły pokazywali dzieciom zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym na bazie miasteczka ruchu drogowego. Dzieci miały nie lada frajdę poruszając się po makiecie dróg publicznych. Ponadto policjanci promowali akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo….nad wodą”
Iława
W minioną środę ( 6.06.2018 r.) Komendę Powiatową Policji w Iławie odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Iławie, którzy od samego początku trafili pod opiekę oficera prasowego iławskiej jednostki mł. asp. Joanny Kwiatkowskiej. Pod jej okiem młodzież poznawała tajniki wykonywania zawodu policjanta. Uczniowie w pierwszej kolejności dowiedzieli się jakie są zasady wchodzenia na teren Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Policjantka opowiedziała czym na co dzień zajmują się funkcjonariusze prewencji jak również ruchu drogowego. Poinformowała dlaczego mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego noszą kamizelki odblaskowe oraz białe czapki, białe pasy czy białe rękawiczki. Następnie uczniowie zobaczyli jak wygląda pomieszczenie przejściowe, w którym mundurowi wykonują czynności np.: z osobą zatrzymaną na kradzieży sklepowej czy nietrzeźwym kierującym. Największą atrakcją dla uczniów okazała się możliwość zapoznania się z pracą technika kryminalistyki oraz wykonanie odcisków palców. Młodzież dowiedziała się jak policjanci pobierają odcisk linii papilarnych pozostawiony przez przestępców na miejscu kradzieży czy włamania oraz co to są ślady osmologiczne, traseologiczne czy mechanoskopijne. Policjantka przybliżyła uczestnikom spotkania sylwetki trzech czworonożnych funkcjonariuszy pracujących w iławskiej jednostce. Policjantka poinformowała uczniów dlaczego jeden pies to owczarek niemiecki, a drugi belgijski oraz czemu trzeci czworonożny funkcjonariusz uczył się niedawno w szkole. Na koniec spotkania wszyscy razem przypomnieli sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa korzystając z plansz edukacyjnych „Bezpieczna droga do szkoły” oraz „Bezpieczne Dziecko”, które zostały zakupione przez Starostwo Powiatowe w Iławie oraz Urząd Gminy Iława. Plansze te zostały przekazane Komendzie Powiatowej Policji w Iławie celem propagowania prawidłowych zachowań. Uatrakcyjniły one również spotkanie jak i pomogły w usystematyzowaniu uzyskanych przez młodzież informacji.
Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. To czas odpoczynku dzieci, młodzieżym a także ich rodziców. To również czas na realizację długo oczekiwanych podróży, wypoczynku nad wodą czy w lesie. Receptą na udane wakacje jest właściwe przygotowanie się do nich, skrupulatne planowanie wypoczynku, świadomość i unikanie zagrożeń, tak aby pamiątką z nich nie były przykre wspomnienia, tylko radość z mile spędzonych chwil. Iławscy policjanci przeprowadzili spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 w Iławie, w którym udział wzięli mł. asp. Joanna Kwiatkowska oraz mł. asp. Daniel Bonisławski. Funkcjonariusze przypominali, że wakacje to czas odpoczynku i swobody, ale także wtedy należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Policjanci podkreślili również, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Informując jednocześnie, że odblaski to jeden z najtańszych, najprostszych, a zarazem najłatwiejszych w zastosowaniu sposób na zwiększenie swojego bezpieczeństwa. Dlatego uczniowie z klas I i IV otrzymali za pośrednictwem nauczycielki Joanny Liedtke znaczki odblaskowe przekazane przez Caritas Diecezji Elbląskiej. Funkcjonariusze przedyskutowali także z uczniami jak bezpiecznie zachowywać się w domu czy na placu zabaw, przypominając jednocześnie kto to jest osoba obca i co zrobić kiedy ktoś taki będzie zaczepiać na podwórku. Funkcjonariusze omówili również podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wyjazdów nad wodą czy w góry jednocześnie informując jak ważne dla naszego bezpieczeństwa jest słuchanie ratowników.
Mrągowo
Mrągowscy policjanci uczestniczyli rodzinnych festynach w Pieckach i w Mrągowie. Obydwie imprezy wpisywały się w działania o charakterze edukacyjno-profilaktycznym, co sprzyjało promocji bezpieczeństwa w myśl hasła „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Wczoraj (07.06.2018) w Szkole Podstawowej przy Zespole Szkół nr 1 w Mrągowie odbył się festyn rodzinny. Impreza zrealizowana została w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Celem tego spotkania była integracja społeczności uczniowskiej oraz propagowanie właściwych postaw rodzicielskich i zdrowego stylu życia z dala od narkotyków i alkoholu. Dlatego w przedsięwzięciu uczestniczyli również policjanci, którym zależy przede wszystkim na promocji bezpieczeństwa. Podczas festynu uczniowie mieli okazję poznać pracę policjantów. W stworzonym przez funkcjonariuszy punkcie, zaprezentowany został policyjny radiowóz, motocykl i łódź, a także sprzęt, który służy im w codziennej pracy oraz materiały edukacyjne dotyczące bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji. Podczas spotkania każdy mógł osobiście sprawdzić, jak działają poszczególne przyrządy. Dzieci mogły również wsiąść do pojazdów i obejrzeć od wewnątrz. W tym samym czasie kolejni funkcjonariusze uczestniczyli w Turnieju Rodzinnym zorganizowanym pod hasłem „Międzypokoleniowo – Radośnie i Zdrowo” przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach. Tam pośród wielu ciekawych atrakcji, również i funkcjonariusze mieli swoje stanowisko profilaktyczne. Tam można było porozmawiać o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, o pracy policjanta oraz o bezpieczeństwie na drodze i wodzie. Dla dorosłych były alkogogle, by sprawdzić na trzeźwo, jak zachowuje się organizm po spożyciu alkoholu. Natomiast dzieci cieszyło robienie odcisków palców.
Bartoszyce
Dziś (08.05.2018) w Przedszkolu Publicznym nr 2 w Bartoszycach, policjantka rozmawiała z dziećmi o ich bezpieczeństwie w czasie nadchodzących wakacji. Dzieci usłyszały, że pod żadnym pozorem, same i bez zgody dorosłych nie mogą wchodzić do wody, nawet do płytkiego, dmuchanego basen, oraz to, że bawiąc się w wodzie nie można nikogo popychać, bo może to być bardzo niebezpieczne. Rozmowa z dziećmi dotyczyła również prawidłowego zachowania w kontakcie z nieznajomymi i bezpieczeństwa w czasie podróży. Dzieci zadawały pytania i opowiadały historie z życia wzięte. Częste wizyty mundurowych i bezpośredni kontakt policjantów z najmłodszymi sprawia, że dzieci doskonale wiedzą co można, a czego nie, a ich zaufanie do policjantów jest na tyle duże, że bez skrępowania opowiadali jak to dorośli zachowują się na drodze. Dowodem niech będą ich słowa: (….), a moja mama to przejechała na czerwonym świetle, bo spieszyła się do sklepu…, a mój tata, to kilka razy przejechał na pomarańczowym i nie zapina pasów, a moja mama, to przeszła ze mną na czerwonym świetle, bo się zdenerwowała…. Jako dorośli jesteśmy przykładem dla najmłodszych, dbajmy o to, aby przykład ten był zawsze pozytywny, a zwróconą przez dziecko uwagę potraktujmy poważnie. Trudno wymagać
od podopiecznych dobrego i odpowiedzialnego zachowania nie dając wzorowego przykładu.
(tm)