Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Iława: Mówimy „STOP Agresji” w Szkole Podstawowej nr 5 w Iławie

Iławscy policjanci rozpoczęli cykl spotkań dotyczących agresji rówieśniczej. Pierwszymi uczestnikami prelekcji byli uczniowie klas IV, VII Szkoły Podstawowej nr 5 w Iławie oraz II klas gimnazjum. Demoralizacja, czyny karalne, odpowiedzialność prawna nieletnich oraz cyberprzemoc to tematy, na które rozmawiali z policjantką.

Wczoraj (25.04.2018) w Szkole Podstawowej nr 5 w Iławie rozpoczęto cykl spotkań z uczniami „Mówimy STOP agresji w szkole”.  Mł. asp. Joanna Kwiatkowska na podstawie przygotowanej prezentacji omówiła kto to jest osoba nieletnia oraz jakie ma prawa i obowiązki. Policjantka wytłumaczyła co oznacza określenie czyn karalny omawiając jednocześnie  kilka artykułów z kodeksu karnego, wykroczeń czy ustawy prawo o ruchu drogowy. Uczniowie dowiedzieli się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Policjantka również poinformowała uczestników spotkania co to jest demoralizacja przedstawiając jednocześnie jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej.

Policjantka podała liczne przykłady z pracy, obrazując je przygotowanymi filmikami, jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem.

Konsekwencją tych czynów i odbytej przez nich kary mogą być problemy ze znalezieniem pracy w przyszłości i powrót do życia w społeczeństwie. Policjantka  dodała, że zaświadczenie o niekaralności jest jednym z dokumentów, który coraz częściej jest wymagany przez pracodawców na terenie Polski jak i poza jej granicami, w tym również do pracy w policji. Dodając jak wygląda rekrutacja do pracy w policji.

  • Uczestnicy spotkania
    Uczestnicy spotkania #1
  • Uczestnicy spotkania
    Uczestnicy spotkania #2
  • Uczestnicy spotkania
    Uczestnicy spotkania #3
  • Uczestnicy spotkania
    Uczestnicy spotkania #4
  • Uczestnicy spotkania
    Uczestnicy spotkania #5
  • Uczestnicy spotkania
    Uczestnicy spotkania #6

Następnie pedagog szkolny Magdalena Lewkiewicz przypomniała zebranym uczniom, co należy rozumieć przez słowo agresja, przemoc. Omówiła rodzaje przemocy oraz sposoby postępowania w sytuacji, gdy ktoś nam dokucza. Wielokrotnie podkreślając również, iż nie można lekceważyć żadnych z form agresji, a podstawą wygranej nad nią jest dialog - szczera, otwarta rozmowa w domu, w szkole, w klasie, w grupie kolegów. Konieczne jest ona również w celu zapobieżenia aktom przemocy. Pani pedagog powiedziała także uczniom, że jeżeli  nie będą reagować na przemoc pozostanie ona bezkarna. Dodając, że informowanie o tym, że ktoś dokucza, rani – nie jest skarżeniem, tylko szukaniem pomocy. Przypomniała również o obowiązujących w szkole procedurach postępowania w przypadku zaistnienia sytuacji przemocy oraz cyberprzemocy.

W dalszej części spotkania mł. asp. Joanna Kwiatkowska przekazała kilka podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz  w jaki sposób zagrożona jest nasza prywatność w sieci. Poinformowała, że w kategoriach cyberprzemocy mieści się m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci. Dodała również, że sprawcy cyberprzemocy mają wrażenie iż są w sieci anonimowi, co dodatkowo pobudza i zachęca ich do działania. Tymczasem organy ścigania w granicach obowiązujących przepisów prawnych posiadają i korzystają z szerokich uprawnień pozwalających na gromadzenie dowodów cyberprzestęczości oraz umożliwiających identyfikację sprawców. Wykorzystywane metody pracy wykrywczej przy współpracy z operatorami sieci telefonii komórkowej oraz usługodawcami internetu pozwalają określić zarówno konkretnego użytkownika  jak i urządzenie, z którego w danej chwili korzystał.

Na koniec spotkania wszystkim został zaprezentowany zwycięski filmik nagrany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 5, który brał udział w konkursie  pod tytułem „Klikaj bezpiecznie”, promujących bezpieczne korzystanie z komputera i internetu, który prezentujemy poniżej:

 

 

(jk/tm)

Powrót na górę strony