Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mrągowo: Odizolowali sprawcę awantury domowej

„Tata awanturuje się z mamą” – poinformował 10-latek oficera dyżurnego mrągowskiej policji. Zatrzymany przez funkcjonariuszy pijany awanturnik trafił do policyjnego aresztu. To kolejny taki przypadek, kiedy policjanci interweniowali, aby odizolować sprawcę przemocy domowej od ofiar.

Wczoraj (26.03.2018) po godz. 16:00 na numer alarmowy policji zadzwoniło dziecko. Chłopiec poinformował funkcjonariusza, że tata awanturuje się z mamą. Pod wskazany adres niezwłocznie pojechał patrol policji. Gdy policjanci weszli do mieszkania, awantura domowa jeszcze trwała. Jak się okazało, to mężczyzna wszczął awanturę z domownikami. W jej trakcie zachowywał się wobec nich agresywnie. Funkcjonariusze zatrzymali krewkiego mężczyznę w policyjnym areszcie. Miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.

W tym przypadku policjanci zainicjowali procedurę tzw. „niebieskiej karty”. Rodzina  zostanie objęta systematycznymi wizytami dzielnicowego i innych podmiotów świadczących pomoc społeczną. Sprawdzą stan bezpieczeństwa domowników oraz zachowanie podejrzanego o przemoc domową.

Jak policja stara się pomóc ofiarom przemocy domowej?

Policjanci to zazwyczaj pierwsze osoby, które trafiają do rodzin gdzie podejmowana jest interwencja domowa. Niejednokrotnie interwencje te związane są ze zwykłymi nieporozumieniami między członkami rodziny, ale niejednokrotnie też dotyczą stosowania przemocy przez jednego z członków rodziny.

Pierwszą rzeczą jaką możemy zrobić w przypadku zaistnienia przemocy domowej to przede wszystkim sporządzenie formularza Niebieskiej Karty i rozpoczęcia całej procedury w celu udzielenia pomocy ofiarom przemocy. Policja nie byłaby w stanie realizować tej procedury samodzielnie, dlatego też tak ważne jest zaangażowanie wszystkich instytucji i organizacji w celu kompleksowego podejścia do problemu i zapewnienia pomocy rodzinie. I to daje nam właśnie realizacja procedury Niebieskiej Karty.

Inna formą pomocy stosowanej przez policję to działania doraźne w celu zapewnienia bezpieczeństwa ofiarom przemocy domowej. Mowa tutaj o zatrzymaniu w Policyjnych Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych agresywnego sprawcy przemocy, który swoim zachowaniem zagraża życiu swojemu bądź całej rodziny. Niestety jest to tylko chwilowa pomoc, gdyż sprawcę zatrzymuje się do wytrzeźwienia nie dłużej jednak niż na 24 godziny. 

Procedurę Niebieskiej Karty realizują przede wszystkim dzielnicowi. To oni w ramach pomocy systematycznie składają wizyty w rodzinie gdzie stosowana jest przemoc, podczas których udzielają wsparcia ofiarom przemocy domowej i pokazują możliwości uzyskania wszechstronnej pomocy. Podczas tych wizyt policjanci informują także ofiary przemocy o możliwościach złożenia zawiadomienia o przestępstwie. Dzielnicowi utrzymują stały kontakt z rodziną by móc zapewnić choć w pewnym stopniu bezpieczeństwo domownikom. Pamiętajmy także o tym, że realizacja procedury Niebieskiej Karty przebiega dwutorowo i obejmuje zarówno działania wobec ofiary przemocy, jak również wobec samego sprawcy. Dlatego też dzielnicowi podczas systematycznych wizyt rozmawiają ze sprawca przedstawiając mu konsekwencje prawne wynikające ze stosowania przemocy.

Następnie dzielnicowi w zależności od potrzeb przekazują informacje instytucjom zobowiązanym do udzielania wsparcia i pomocy rodzinie, w której występuje przemoc, przede wszystkim sądowi rodzinnemu, placówkom pomocy społecznej, czy gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych

(dk/tm)

Powrót na górę strony