Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Uratowani przed wychłodzeniem dzięki właściwej reakcji

Niska temperatura panująca na zewnątrz zagraża życiu i zdrowiu osób bezdomnych, ale także samotnych, nieporadnych życiowo czy będących pod wpływem alkoholu. Nowomiejscy policjanci, dzięki informacji od przypadkowego mężczyzny, interweniowali wobec jednej z takich osób, natomiast w Ełku uchronione zostało życie dwóch osób. Podobne interwencje przeprowadzili też policjanci z Iławy i Elbląga. Pamiętajmy! Nie bądźmy obojętni! Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!

Zima jest okresem bardzo trudnym zwłaszcza dla osób bezdomnych i samotnych. Często przebywają oni w miejscach, które są nieocieplane i bez ogrzewania. Dlatego policjanci kontrolują okolice, gdzie mogą przybywać osoby, które narażone są na wychłodzenie i co roku apelują do mieszkańców o zainteresowanie takimi osobami.

Nowe Miasto Lubawskie

Taka interwencja miała miejsce wczoraj ok godz. 14:30, kiedy to oficer dyżurny nowomiejskiej policji otrzymał telefon od mężczyzny, który poinformował, że w Grodzicznie zauważył leżącą na przystanku autobusowym osobę. Gdy na miejsce pojechali policjanci zastali tam leżącego mężczyznę, który znajdował się w stanie upojenia alkoholowego. Z uwagi na to, że okoliczności w jakich się znajdował zagrażały jego zdrowiu i życiu, z powodu panującej niskiej temperatury noc mężczyzna spędził w policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych.

Ełk

Bardzo cieszy reakcja mieszkańców Ełku, którzy nie pozostają obojętni na los osób zagrożonych wychłodzeniem. Tylko dzisiejszej (01.03.2018) nocy policjanci otrzymali dwie informacje o takich osobach. Zgłoszenia te wpłynęły od osób, które zareagowały na te groźne sytuacje. Pierwsza interwencja dotyczyła bezdomnego mężczyzny, który późnym wieczorem, przemarznięty siedział na klatce schodowej jednego z  bloków. Mężczyzna mówił, że nie ma gdzie przenocować i prosił o pomoc. W związku  z tym policjanci przewieźli go do noclegowni, gdzie mężczyzna otrzymał schronienie i niezbędną pomoc. Kolejną informację policjanci otrzymali tuż po północy. Leżącego na ziemi, skulonego mężczyznę, zauważyła przechodząca obok młoda kobieta, która natychmiast powiadomiła o tym policjantów. 66-latek był zmarznięty, trząsł się z zimna, a jego przemoczona odzież sztywniała od mrozu.  Okazało się, że mężczyzna był pijany, nie mógł nawet wstać i poruszać się o własnych siłach. Policjanci udzielili mu niezbędnej pomocy i wezwali pogotowie ratunkowe. Ratownicy medyczni zdecydowali o przewiezieniu 66-latka do szpitala. Policjanci w czasie gdy panują niskie temperatury prowadzą wzmożone działania na rzecz osób, którym grozi wychłodzenie. Pomimo częstego patrolowania miejsc zagrożonych, funkcjonariusze nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego bardzo cieszy reakcja osób, które widząc człowieka leżącego na chodniku czy śpiącego na ławce lub klatce schodowej, nie pozostają obojętni i wzywają służby ratunkowe. Taki telefon rzeczywiście już wiele razy uratował ludzkie życie.

Iława

Wczoraj kilka minut po godz. 8:00 do oficera dyżurnego iławskiej policji zadzwonił mężczyzna, który poinformował o tym, że pod schodami na klatce schodowej ktoś śpi. Funkcjonariusze pojechali na miejsce. Okazało się, że jest to znany iławskim policjantom bezdomny. Policjanci w związku z bardzo niskimi temperaturami przetransportowali mężczyznę do schroniska dla bezdomnych. Kolejny telefon o osobie potrzebującej pomocy oficer dyżurny otrzymał po godz. 16:00. Zgłaszająca oświadczyła, że na jednej z iławskich ulic znalazła zmarzniętego starszego mężczyznę, który ma problemy z pamięcią. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Policjanci potwierdzili informację i wezwali karetkę pogotowia, ponieważ starszy pan był już przemarznięty. W trakcie czynności okazało się, że jest podopiecznym domu pomocy społecznej.  Ratownicy medyczni oświadczyli, że na szczęście mężczyzna nie jest mocno wychłodzony i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Mężczyzna został przetransportowany do ośrodka. Po godz. 22.00 zadzwoniła osoba, która oświadczyła, że na jednym z przystanków autobusowych leży mężczyzna, a w związku z mrozami obawia się o jego życie i zdrowie. Kiedy policjanci przyjechali na miejsce potwierdzili informację. Mężczyzna spał na ławce znajdując się pod znacznym działaniem alkoholu. Funkcjonariusze przetransportowali 44-latka do domu.

Elbląg

Była godzina 23:30 gdy policyjny patrol elbląskiej prewencji przyjechał wczoraj na ul. Nowowiejską. Tam miała błąkać się starsza kobieta. Policjanci od razu ją zauważyli. Sprawdzili tożsamość i okazało się, że kobieta nie ma stałego miejsca zameldowania. W rozmowie z policjantami oświadczyła, iż w tej chwili nie ma gdzie pójść i nie wie gdzie się schronić przed zimnem. Funkcjonariusze za jej zgodą przewieźli ją do ośrodka wsparcia przy ul. Nowodworskiej.

Apelujemy !

Szczególnie w okresie mrozów nie bądźmy obojętni na los osób potrzebujących pomocy. Każdy taki sygnał będzie przez nich sprawdzony. Informacje można przekazywać na numer alarmowy 997 lub 112. W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320. To właśnie pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko - mazurskiego.

(lm/akdn/jk/kn/tm)

Powrót na górę strony