Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Potrącenia pieszych na drogach Warmii i Mazur. Policjanci proszą kierowców i pieszych o szczególną ostrożność

Tylko wczoraj na warmińsko- mazurskich drogach doszło do kilku potrąceń z udziałem osób pieszych. Zdarzeń, których można było uniknąć. Policjanci apelują o wzmożoną koncentrację zarówno kierowców jak i pieszych. Rozsądek, rozwaga, stosowanie się do zasad bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego- to naprawdę ma sens.

Relacje kierowca - pieszy mają bardzo szczególną rolę. Wzajemne poszanowanie praw, respektowanie obowiązków wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.  Niestety to piesi ponoszą największe skutki – w konfrontacji z autem nie mają żadnych szans.

Kierowcy muszą pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, zwłaszcza, kiedy zbliżają się do przejścia dla pieszych. Piesi natomiast powinni wziąć do serca zasadę ograniczonego zaufania: to, że my widzimy nadjeżdżające auto, wcale nie oznacza, że kierowca widzi także nas. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na przejście tuż pod nadjeżdżający pojazd, nigdy też wychodzić na jezdnię zza przeszkody. Nieocenioną rolę jesienią odgrywają odblaski - nawet w mieście, w świetle latarni pieszy jest zdecydowanie bardziej widoczny, niż gdyby ich nie miał.                                                                                             

Olsztyn:

Wczoraj (28.11.2017r.) ok. godz. 16 00 kierowca forda jadąc ul. Sielską nie ustąpił pierwszeństwa 27-letniemu mężczyźnie, który przechodził przez przejście dla pieszych. 27-latek z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala.

Tego samego dnia, kilka godzin później, na ul. Pana Tadeusza kierujący mazdą potrącił 82-letnią kobietę, która wtargnęła na jezdnię zza samochodu zaparkowanego w zatoce postojowej przy drodze. Doznała złamania wymagającego leczenia powyżej 7 dni.

Nie minęła godzina, a do kolejnego potrącenia doszło tym razem na ul. Sikorskiego. Kierowca renault wyjeżdżając z parkingu jednej z galerii handlowych nie ustąpił pierwszeństwa 59-letniemu pieszemu, który znajdował się na pasach. W wyniku uderzenia przez samochód mężczyzna trafił do szpitala - doznał urazu głowy i kolana.

Dokładne okoliczności wczorajszych potrąceń będą wyjaśniać policjanci w prowadzonych postępowaniach. Osobie, która spowodowała wypadek drogowy, zgodnie z kodeksem karnym grozi do 3 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Kętrzyn:

Wczoraj około godziny 17.30 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na trasie Kętrzyn - Bartoszyce tuż za miejscowością Gałwuny na drodze wojewódzkiej nr 592. Z przekazanych informacji wynikało, że kierujący TIR-em potrącił pieszego. Na miejscu policjanci ustalili, że pieszy, który został potrącony nie miał żadnych elementów odblaskowych. Z relacji kierującego wynikało, że na łuku drogi podczas wymijania z innym pojazdem potrącił pieszego. W wyniku tego zdarzenia potrącony 43-letni mężczyzna z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Kierujący samochodem był trzeźwy.

Teraz policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

Bartoszyce:

Wczoraj, (28.11.2017r.), o godz. 18:36 dyżurny bartoszyckiej policji został powiadomiony przez WCPR o potrąceniu kobiety na przejściu dla pieszych. Policjanci z drogówki ustalili, że kierujący Audi A6, 31 – letni mieszkaniec Bartoszyc, potrącił lewym lusterkiem przechodzącą przez przejście dla pieszych 84 – latkę. Kobieta z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości kierującego - był trzeźwy. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy, a sąd rozstrzygnie czy i kiedy dokument zostanie zwrócony 31 – latkowi.

Policjanci wykonali oględziny miejsca wypadku, zabezpieczyli też auto, które poddane zostanie badaniom przez biegłego. Za spowodowanie wypadku drogowego, kodeks karny przewiduję karę do 3 lat pozbawienia wolności.

Węgorzewo:

Wczoraj przed godziną 16.00 oficer dyżurny węgorzewskiej komendy otrzymał informację o potrąceniu pieszego. Do zdarzenia doszło w centrum miasta, przy ulicy Zamkowej. Na miejsce pojechali policjanci ruchu drogowego i prewencji. Jak ustalili, kierujący mercedesem nie ustąpił pierwszeństwa kobiecie przechodzącej przez przejście dla pieszych, w wyniku, czego doszło do jej potrącenia. 63-latka z urazem głowy i barku została przetransportowana do szpitala w Giżycku. Kierujący samochodem 83-letni mieszkaniec Węgorzewa w chwili zdarzenia był trzeźwy. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.

Teraz funkcjonariusze szczegółowo wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Działdowo

Wczoraj (28.11.2017 r.) o godz. 16: 00 dyżurny działdowskiej policji został powiadomiony o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na skrzyżowaniu ulic Jagiełły i Słowackiego w Działdowie. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że kierujący osobowym oplem wykonując manewr skrętu w lewo nie zauważył pieszej, która przechodziła przez jezdnię, w wyniku czego doszło do jej potrącenia. Zarówno kierujący jak i piesza byli trzeźwi. Kobieta została przewieziona do szpitala.

Tego samego dnia, około godziny 16: 30, doszło do kolejnego zdarzenia. Na ulicy Konopnickiej w Działdowie kierujący osobowym vw potrącił kobietę przechodzącą przez przejście dla pieszych. W wyniku tego zdarzenia piesza została przetransportowana do szpitala. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

 Policjanci wyjaśniają okoliczności tych zdarzeń.

 

(ik/ep/mk/gm/jn/mk)

.

 

 

Powrót na górę strony