Działdowo / Burkat: Rozmowy o bezpieczeństwie na drodze, w domu i w internecie
Dzieci i młodzież stanowią liczną grupę pieszych użytkowników dróg. Dlatego policja działdowska ze wsparciem Starostwa Powiatowego w Działdowie prowadzi spotkania z przedszkolakami i rozdaje im kamizelki odblaskowe przekazane przez Starostwo, by dzieci mogły czuć się bezpieczniej na drodze. Policjanci na spotkaniach ze starszymi uczniami pochylają się nad zagadnieniem bezpieczeństwa „w sieci”.
Widoczny na drodze = bezpieczny na drodze
W myśl zasady „widoczny na drodze = bezpieczny” działdowscy policjanci pod patronatem Starostwa Powiatowego w Działdowie prowadzą działania ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Akcja nosi nazwę „Dziecko z odblaskiem – Widoczne - Bezpieczne” i było to drugie spotkanie z tego cyklu z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego.
Tym razem, w piątek (10.11.2017) funkcjonariusze odwiedzili przedszkolaki z Burkatu. Podczas spotkania policjanci przekazali dzieciom m. in. wiedzę na temat właściwego zachowania w przedszkolu, na wypadek wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia, właściwego reagowania w sytuacji zagrożenia i postawy obronnej na tzw. „żółwia” w przypadku spotkania agresywnego psa. Dzieci zapoznały się z zasadami brd i nauczyły właściwego zachowania podczas przechodzenia przez jezdnię.
Na koniec spotkania każde z dzieci otrzymało od policjantów kamizelkę odblaskową przekazaną przez Starostwo Powiatowe w Działdowie, które aktywnie włączyło się w propagowanie bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego.
Zapewne teraz przedszkolaki z „uśmiechniętą” kamizelką i uśmiechem na twarzy będą mogły swobodnie poruszać się po swojej miejscowości, będąc bardziej widocznymi, a przez to czując się bezpieczniej.
Cyberprzemoc i przestępstwa w sieci tematem spotkań policji z uczniami
Spotkania policjantów z uczniami Szkoły Podstawowej przy ulicy Polnej w Działdowie były poświęcone bezpiecznemu poruszaniu się w internecie. Użytkownicy sieci nie zawsze zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie ze sobą wirtualna rzeczywistość. Coraz częściej wśród dzieci korzystających z Internetu dochodzi do zachowań niewłaściwych i niezgodnych z prawem. Użytkownicy sieci komunikują się za pomocą portali społecznościowych, zamieszczają tam swoje zdjęcia, niejednokrotnie nieprzyzwoite, przerobione, używają słów wulgarnych, wzajemnie obrażają się, wrzucają „śmieszne” filmiki…To tylko niektóre z zachowań, które można spotkać w sieci i które niosą za sobą poważne konsekwencje prawne.
Zachowania te, bardzo często stanowią rodzaj przemocy tzw. cyberprzemocy, a także cyberprzestępczości, o czym właśnie uczniów klas 4, 5, 6 i 7-ych podstawówki uświadamiały policjantki podczas pogadanek w szkole. Funkcjonariuszki omówiły najczęściej spotykane niewłaściwe zachowania użytkowników Internetu, wskazały na zagrożenia wynikające z korzystania z sieci, uczuliły na zachowanie ostrożności podczas zawierania znajomości przez Internet oraz kierowania się rozsądkiem w czasie rozmów i zamieszczania materiałów w sieci. Policjantki zwróciły uwagę, że raz wrzucona do sieci „rzecz”, pozostanie tam na zawsze, bez względu na to, czy ją później usuniemy ze swojego komputera lub konta internetowego.
O cyberprzemocy mówimy wtedy, gdy za pomocą lub z wykorzystaniem Internetu i narzędzi elektronicznych typu sms, e-mail, witryny internetowe czy fora dyskusyjne w Internecie stosowana jest przemoc w postaci naśmiewania, prześladowania, zastraszania, nękania wobec innej osoby. Osobę dopuszczającą się takich czynów określa się stalkerem. W Polsce zarówno cyberprzemoc jak i stalking uznawane są za czyn zabroniony i podlegają karze zgodnie z przepisami kodeksu karnego.
(JN/TM)