Iława: Wspólne szkolenie dotyczące przemocy w rodzinie
W Ośrodku Psychoedukacji Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie w Iławie odbyło się szkolenie zorganizowane przez Komendanta Powiatowego Policji w Iławie insp. Krzysztofa Konerta oraz Pana Krzysztofa Panfila. Szkolenie dotyczyło przemocy w rodzinie oraz zasad współpracy pomiędzy przedstawicielami policji a przedstawicielami pomocy społecznej w zakresie realizacji działań na rzecz osób i dzieci doznających przemocy w rodzinie.
Przemoc w rodzinie to wszystkie jednorazowe lub powtarzające się umyślne działania członków rodziny i osób wspólnie zamieszkujących narażające te osoby na niebezpieczeństwo powodujące szkody na zdrowiu fizycznym lub psychicznym. Temu właśnie problemowi przemocy oraz trudnej sytuacji ofiar, w tym także dzieci i koniecznej wspólnej reakcji funkcjonariuszy i przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej zostało poświęcone szkolenie w Ośrodku Psychoedukacji Profilaktyki Uzależnień i pomocy Rodzinie w Iławie.
Spotkanie rozpoczął Pan Krzysztof Panfil, który powitał gości. Następnie pierwszy zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Iławie podinsp. Waldemar Jackowski w swoim wystąpieniu podkreślił ważną rolę służb w realizacji zadań wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
W spotkaniu uczestniczyli Kierownik Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji KPP w Iławie asp. szt. Janusz Dąbrowski, policjanci z całego powiatu iławskiego pomagający osobom, których dotyczy przemoc w rodzinie, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Iławie, pracownicy ośrodków pomocy z całego powiatu, pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie z Iławy, kuratorzy Sądu Rejonowego w Iławie oraz pedagodzy i psychologowie.
Zgromadzonym gościom Pani psycholog Danuta Górny przedstawiła prezentację dotyczącą przemocy w rodzinie.
W trakcie spotkania funkcjonariusze przedstawili jak ważnym elementem jest współpraca przedstawicieli policji i służb pomocy społecznej, a także całodobowa gotowość przystąpienia przez dyżurnych pracowników socjalnych do czynności interwencyjnych na telefoniczne wezwanie policjanta w sytuacji zatrzymania sprawcy przemocy, konieczności zapewnienia opieki małoletnim czy konieczności zapewnienia specjalistycznego wsparcia.
Zebrani przedyskutowali również procedury interwencji w przypadku stwierdzenia stosowania przemocy w rodzinie wobec dzieci oraz skuteczne sposoby informowania i przepływu informacji pomiędzy jednostkami o dzieciach umieszczanych w rodzinie zastępczej.