Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Iława: Ukradł samochód, a kilka minut później spowodował kolizję. 19-latek będzie tłumaczył się przed sądem

Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi mieszkańcowi Iławy. 19-latek wracają z jednego z iławskich lokali wszedł na posesję i ukradł samochód, którym następnie odjechał. Mężczyzna ze względu na stan upojenia alkoholem nie odjechał daleko, gdyż spowodował kolizję. Kolejnych nietrzeźwych kierujących zatrzymali policjanci podczas kontroli drogowej. Teraz mężczyźni w najbliższym czasie ze swojego zachowania będą tłumaczyć się przed sądem.

Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o kolizji. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. W trakcie czynności okazało się, że mężczyzna wracając z jednego z iławskich lokali zauważył stojącego na posesji forda. Podszedł do niego. Okazało się, że samochód jest otwarty, a w stacyjce są kluczyki. Mężczyzna uruchomił auto i odjechał. Ze względu na swój stan nie odjechał daleko ponieważ spowodował kolizję. W trakcie czynności policjanci ustalili, że 19-latek kierował samochodem mając 2,5 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę i osadzili w policyjnej celi. Okazało się, że młody mieszkaniec Iławy nie ma również uprawnień do kierowania samochodem. Po wytrzeźwieniu mężczyzna usłyszał zarzuty.

Dwóch kolejnych nietrzeźwych kierujących zatrzymali policjanci podczas kontroli drogowych. Pierwszy z mężczyzn jechał motorowerem na jednej z dróg w gminie Kisielice mając 1,6 promila alkoholu w organizmie. Drugi kierował również motorowerem na jednej z dróg w gminie Susz. 38-latek jechał swoim jednośladem mając 0,9 promila alkoholu w organizmie.

Kodeks karny za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, przewiduje karę 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5.000 złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10.000 złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

(jk/rj)

Powrót na górę strony