Olsztyn: Dzielnicowy odzyskał kradziony motorower - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Dzielnicowy odzyskał kradziony motorower

Dzielnicowy z Posterunku Policji w Olsztynie podczas obchodu swojego rejonu służbowego ujawnił na jednej z posesji skradziony motorower. Pojazd wrócił już do swojego właściciela. Trwa ustalanie, kto jest odpowiedzialny za to przestępstwo.

Dzielnicowy to tzw. policjant "pierwszego kontaktu". Podobnie jak do lekarz rodzinny, służy mieszkańcom poradą, gdy ci zgłaszają się do niego ze swoimi problemami, pytaniami lub wątpliwościami. I gdy jest taka możliwość od razu udziela pomocy, lub kieruje do odpowiedniego specjalisty. Jego służba polega na tym, że zawsze jest blisko ludzi i zna swój rejon jak własną kieszeń.

Przykładem takiego funckjonariusza jest asp. Piotr Cymborski - dzielnicowy z Posterunku Policji w Olsztynie. Policjant w trakcie obchodu swojego rejonu służbowego, na jednej z ulic Osiedla Mazurskiego zauważył stojący na podwórzu motorower. Pojazd zwrócił jego uwagę, ponieważ wcześniej go tam nie widział. Wiedział również, że jakiś czas temu z osiedla został skradziony podobny jednoślad. Postanowił sprawdzić go w systemie. Jego przypuszczenia okazały się słuszne - motorower był zgłoszony jako kradziony.

Asp. Piotr Cymborski zabezpieczył miejsce znalezienia pojazdu i wezwał na miejsce grupę dochodzeniowo śledzczą wraz z technikiem kryminalistyki. Policjanci zebrali ślady z pojazdu i zabezpieczyli go na policyjnym parkingu.

Wczoraj (26.09.2017) jednoślad trafił w ręce właściciela. Kryminalni ustalają kto jest odpowiedzialny za to przestępstwo.

Dzielnicowy bliżej nas

To program, który kilka miesięcy temu został zaprezentowany w MSWiA. Zakłada wzmocnienie roli dzielnicowego i wyjście policjantów zza biurek, a także zwiększenie liczby dzielnicowych. Ideą tego programu jest to, aby policja była bliżej obywatela, by miała lepsze rozeznanie na temat zagrożeń. Według programu dzielnicowy musi być osobą znaną mieszkańcom i dobrze postrzeganą. Program przewiduje także nowe formuły szkolenia dla dzielnicowych, które kładą nacisk na kształcenie takich umiejętności jak komunikatywność, nawiązywanie relacji, czy cierpliwość i odporność na stres.

W programie ujęto także nowe narzędzia komunikacji społecznej, które mają ułatwić kontakt obywateli ze swoimi dzielnicowymi. Przykładem może być aplikacja "Moja Komenda".

Aplikacja „Moja Komenda” umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego.

Aplikacja „Moja komenda” zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Dodano do niej dodatkowe jednostki, m.in. rewiry dzielnicowych oraz posterunki. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, by wskazała trasę do najbliższej komendy lub komisariatu. Równie sprawnie połączy nas z dyżurnymi policjantami z wybranej jednostki. Dodatkowo „Moja komenda” umożliwia wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym.

„Moja Komenda” dostępna jest na telefony z Androidem i na iOS. Usługa jest bezpłatna.

(AB/TM)

Powrót na górę strony