Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ełk: Posługując się cudzym dowodem chciał zrobić zakupy na kredyt. Został zatrzymany

Za posługiwanie się dowodem osobistym innej osoby i usiłowanie oszustwa odpowie 42-latek z gminy Prostki. Mężczyzna próbował wyłudzić kredyt na zakup sprzętu elektronicznego. Nie udało mu się to dzięki spostrzegawczości i czujności pracowników sklepu, którzy sprawę zgłosili policjantom.

Próbę oszustwa przy zaciągnięciu kredytu udaremnili pracownicy jednego ze sklepów ze sprzętem RTV i AGD w Ełku. Zgłosił się do nich mężczyzna, który chciał zakupić w systemie ratalnym telewizor, smartfon i notebook na kwotę blisko 13 tys. złotych. Mężczyzna w celu sfinalizowania transakcji przedstawił dowód osobisty. Pracownicy zaczęli wówczas podejrzewać, że dokument jest nieautentyczny, ponieważ wizerunek mężczyzny nie przypominał wizerunku ze zdjęcia z dowodu. Wątpliwości budził także jego wiek. Co prawda dokument nie figurował w systemach jako zastrzeżony, ale pracownicy postanowili o wszystkim powiadomić policję. Ich podejrzenia okazały się słuszne.

Mężczyzna został przez policjantów zatrzymany. Z dotychczasowych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 42-latek znalazł dowód osobisty innego mężczyzny. Postanowił to wykorzystać i zakupić na raty sprzęt elektroniczny.

Teraz mężczyzna odpowie za posłużenie się cudzym dokumentem tożsamości i za usiłowanie oszustwa. Grozi za to kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych.

Co robić w przypadku utraty dokumentów?

Utracone dokumenty należy natychmiast zastrzec w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. W przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży należy także powiadomić Policję.

(AKdN/TM)

Powrót na górę strony