Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Lidzbark Warmiński: Szukając grzybów zgubił drogę do domu. 30-latek odnaleziony przez policjantów

Podczas grzybobrania chwila beztroski i zapomnienia o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, może skutkować utratą orientacji w terenie. Przekonał się o tym pewien 30-latek, wobec którego interweniowali orneccy policjanci. Mężczyzna zgubił się w kompleksie leśnym zbierając grzyby. Policjanci apelują o rozsądek i rozwagę w trakcie pobytu w lesie.

Wczoraj (12.09.2017) po godz. 16:00 oficer dyżurny z lidzbarskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację od mężczyzny, który poinformował, że zgubił się w lesie. Dyżurny poprosił, by mężczyzna nasłuchiwał sygnałów dźwiękowych, które będą włączone przez policjantów, którzy zostali skierowani we wskazany rejon. Zgłaszający zdążył jeszcze przekazać, że rozładowuje mu się telefon i że jest w lesie w okolicach m. Karbowo. Na miejsce natychmiast pojechał ornecki patrol interwencyjny. Po przejechaniu około 500 metrów mundurowi zauważyli zagubionego grzybiarza. 30-latek zareagował na wysyłane sygnały dźwiękowe.

Jak ustalili mundurowi samochód, którym przyjechał mężczyzna, był zaparkowany kilka kilometrów od miejsca, gdzie wyszedł na drogę.

Aby wyprawy do lasu były bezpieczne Policja przypomina o kilku podstawowych zasadach:

  • Nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie.
  • Nie należy chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren.
  • Pamiętajmy o odblaskach, dzięki którym będziemy widoczni, jasnym i odpowiednim do pory roku i pogody stroju
  • Należy ocenić realnie swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie.
  • Pamiętajmy, że jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy.
  • Bardzo ważne, aby zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i w przypadku zgubienia się, natychmiast zgłosić ten fakt Policji.
  • Dokładnie określmy rodzinie, do jakiego lasu się wybieramy, i w którym kierunku będziemy zmierzać.
  • Jeżeli w grzybobraniu biorą udział dzieci lub osoby starsze, nie można tracić ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć się dla nich zagubieniem.
  • Starajmy się nie pozostawiać przedmiotów wartościowych w pojazdach, którymi przyjeżdżamy do lasu, mogą one stać się łatwym łupem dla złodziei, a szkody mogą być większe niż strata skradzionego sprzętu.
  • Przestrzegajmy przepisów, które zabraniają wjazdu do lasu. Parkujmy tylko w miejscach wyznaczonych. Podczas pokonywania leśnych ścieżek zdarzyć się może, że będziemy zmuszeni przejść na drugą stronę jezdni. Zwróćmy uwagę czy przypadkiem nie nadjeżdża jakiś pojazd.

Policjanci radzą by w trakcie grzybobrania nie zapominać o podstawowych zasadach, które z jednej strony pozwolą bezpiecznie wrócić do domu i uniknąć stresujących przeżyć, z drugiej zaś uniknąć przykrych konsekwencji związanych z zatruciem pokarmowym.

(MK/LM/TM)

Powrót na górę strony