Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Po służbie i w drodze do domu. Policjant pomagał pasażerom pociągu

Czasami nie tylko policyjna praca, ale także powrót po niej do domu może przynieść wiele nieoczekiwanych wrażeń. Nadkomisarz Radosław Synowiec wracał po służbie pociągiem do Ostródy, gdy na skład przewróciło się drzewo. Funkcjonariusz ruszył z pomocą innym pasażerom, a później wspólnie ze strażakami pomagał przenosić osoby do podstawionego pociągu zastępczego.

Wczoraj (20.06.2017) około godz. 13:30 na pociąg relacji Olsztyn – Jabłonowo przewróciło się drzewo. W pociągu tym znajdował się nadkom. Radosław Synowiec, który po służbie wracał do domu. Jak relacjonuje policjant, w pewnym momencie do wagonu w którym siedział wbiegł kierownik składu, który poinformował pasażerów, aby Ci położyli się na podłogę. Po chwili pasażerowie poczuli gwałtowne hamowanie pociągu i uderzenie. Jak się okazało na skład relacji Olsztyn-Jabłonowo przewróciło się drzewo.

Po chwili policjant pobiegł do maszynisty i pierwsze o co zapytał to czy został odłączony prąd. Następnie wspólnie z kierownikiem składu, funkcjonariusz chodził po pociągu i uspakajał zdenerwowanych pasażerów oraz prosił, aby nikt nie otwierał drzwi oraz okien, gdyż może to grozić porażeniem prądu (została zerwana trakcja elektryczna). W tym czasie na miejscu rozpoczęła się akcja służb porządkowych. Około godz. 16:30 do miejsca zdarzenia podjechał pociąg pośpieszny relacji Olsztyn-Wrocław, do którego mogli przesiąść się pasażerowie. Jednak ukształtowanie terenu nie pozwalało wszystkim pasażerom opuścić pociągu. Wówczas nadkom. Synowiec wspólnie ze strażakami z OSP Gietrzwałd i PSP Olsztyn, wynosili na barkach i rękach osoby starsze oraz kobiety z dziećmi, jak i również pomagali przenosić ich bagaże (w pociągu znajdowało się około 150 osób).

Policjant biorący po służbie udział w akcji ratunkowej, powiedział że:

„Takie zachowanie to normalny instynkt, który włącza się bez chwili zawahania. Dodał również, że nie wyobraża sobie aby nie postąpić w takiej sytuacji  inaczej”.

Nadkom. Radosław Synowiec jest policjantem od 19 lat. Swoją pracę zaczynał w Oddziale Prewencji Policji w Olsztynie (7 lat pracy), po czym pracował w Komendzie Powiatowej Policji w Ostródzie na różnych stanowiskach, głównie w pionie prewencyjnym (7 lat), aby kontynuować dalszą pracę zawodową w Sztabie Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie (od 5 lat), gdzie pracuję do tej pory.

Kw

 


 

 

Powrót na górę strony