Bartoszyce: „ Alkohol, jako źródło przemocy i konfliktów z prawem”- debata ewaluacyjna
Nadużywania alkoholu prowadzi do poważnej, nieuleczalnej choroby – alkoholizmu. Przemoc wobec najbliższych, najczęściej stosują osoby nietrzeźwe, nie zależnie czy jest to przemoc fizyczna, czy też psychiczna. Debata miała na celu ustalenie, czy świadomość społeczeństwa o tym, że alkohol jest źródłem przemocy i konfliktów z prawem jest znacząca.
W środę, (07.06.17), w Młodzieżowym Domu Kultury w Bartoszycach odbyła się debata społeczna. To już drugie spotkanie, gdzie rozważano temat „Alkohol, jako źródło przemocy i konfliktów z prawem”. Dzisiejsza debata była ewaluacją tego tematu i miała za zadanie ustalenie czy znana jest zależność pomiędzy nadużywaniem alkoholu, a przemocą i popadaniem w konflikty z prawem. Debata, miała dać odpowiedz, czy społeczeństwo wie, gdzie szukać pomocy w przypadku nadużywania alkoholu przez bliskich i stosowania przez nich przemocy.
Jako pierwszy, o problemie alkoholizmu mówił psycholog z Sekcji Psychologów KWP w Olsztynie Pan kom. Arkadiusz Deja, który przedstawił mechanizm uzależnienia od alkoholu i tłumaczył to, że alkohol nie jest potrzebny, aby zaistnieć w grupie rówieśników, a picie go wcale nie daje szczęścia, a może być pierwszym krokiem do zrujnowania sobie życia.
Duże zainteresowanie wzbudziła wypowiedz Andrzeja, alkoholika, niepijącego od ponad 6 lat. Opowiedział o swoim życiu, które miał jako osoba uzależniona i o życiu, jak powiedział: „…nowym, lepszym…”, kiedy to zaczął żyć na nowo w maju 2011 roku. Mówił zgromadzonej młodzieży, że miał 15 lat, kiedy, po raz pierwszy się upił. W wieku 25 lat, był już osobą uzależnioną od alkoholu, ale wtedy o tym nie wiedział. Opowiadał, o problemach rodzinnych jakie towarzyszyły jego bliskim, przez wszystkie lata jego picia, mówił o trudnej drodze wychodzenia z nałogu i o ciągłej walce z samym sobą, aby już więcej nie pić i nie krzywdzić najbliższych. Gość powiedział, że słowa: MOŻESZ NIE PIĆ ALKOHOLU, które wypowiedziała jego terapeutka, dały mu siłę do wytrwania w abstynencji już ponad 6 lat.
Kolejnym prelegentem, na dzisiejszym spotkaniu był mł. asp. Łukasz Grabczak – dzielnicowy z Posterunku Policji w Bezledach, który mówił, że głównym problemem, z jakim spotyka się w codziennej służbie, są osoby nadużywające alkoholu. Szczególnie podkreślał to, że nadużywanie alkoholu w rodzinie prowadzi do jej rozpadu. Dzielnicowy opowiadał o dzieciach, które przez to, że ich rodzice piją, są im odbierane i trafiają do domów dziecka czy innych placówek opiekuńczych. Dzielnicowy, podkreślał, że w razie wystąpienia problemu z nadużywaniem alkoholu przez bliskich i stosowania przez nich przemocy należy zgłosić ten fakt policji. Dzielnicowy, jako policjant pierwszego kontaktu, zawsze służy profesjonalną wiedzą i pomocą dla ofiar przemocy w rodzinie.
Asesor Prokuratury Rejonowej w Bartoszycach Pani Anna Arasimowicz, omówiła procedurę karną, jaka stosowana jest wobec sprawców przestępstw znęcania. Podkreśliła, że przepisy prawa dają prokuratorom możliwość, wydawania postanowień nakazującym sprawcom przemocy w rodzinie, opuszczenie wspólnie zamieszkiwanego mieszkania, nawet wówczas, gdy sprawca jest właścicielem tego mieszkania czy domu.
W trakcie debaty, omówiona została aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest platformą wymiany informacji między społeczeństwem, a policją. Prezentowano spot, autorstwa Zespołu Prasowego KWP w Olsztynie, promujący to narzędzie, jako pomocne w podnoszeniu poczucia bezpieczeństwa obywateli w miejscu zamieszkania. Omówiony został program Dzielnicowy Bliżej Nas, którego założeniem jest zmiana nastawienia społeczeństwa do policjanta dzielnicowego. Wyjaśniono, jak działa i do czego służy aplikacja Moja Komenda, w tym celu min. prezentowano promujący ją spot Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Mk/kw