Region: Nietrzeźwi, nieodpowiedzialni i nieostrożni kierowcy odpowiedzialni za niebezpieczne zdarzenia na drogach
Zmiany prawa o ruchu drogowym zwiększyły odpowiedzialność karną kierowców, którzy spowodują zagrożenie na drodze. Niestety wśród kierujących wciąż znajdują się tacy, którzy za nic mają nie tylko przepisy prawa, ale także życie, zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych i za kierownice swoich aut wsiadają pod wpływem alkoholu. Niestety czasami kończy się to tragicznie.
Olsztyn / Biskupiec: Tragiczny w skutkach wypadek drogowy. Kierujący nietrzeźwy i bez uprawnień
W niedzielę (04.06.2017) około godz. 19:00 na trasie Lutry-Troszkowo (DK 57) doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego. Według ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia, kierujący volvo nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i dachował w przydrożnym rowie.
Wraz z nim w pojeździe podróżowały trzy osoby. Jedna z nich - kobieta, w wyniku poniesionych obrażeń zmarła. Pozostałym osobom nic się nie stało.
Jak okazało się - wszyscy byli pijani. 41-letni kierowca miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto, jak ustalili policjanci, mężczyzna z przyczyn zdrowotnych ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.
Z uwagi na to, iż uczestnicy zdarzenia nie byli zgodni co do przyczyn wypadku i kilkukrotnie zmieniali wersje jego przebiegu, zostali zatrzymani i osadzeni w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu zostaną przesłuchani. 41-letni mieszkaniec gminy Kolno usłyszy zarzuty spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, znajdując się w stanie nietrzeźwości. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 12.
Lidzbark Warmiński: Śmiertelny wypadek na DK-51
Lidzbarscy policjanci pracowali wczoraj na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło około godz. 19:25 na drodze krajowej nr 51 w okolicy miejscowości Miłogórze w gminie Lidzbark Warmiński. Kierujący 23-letni mieszkaniec powiatu Olsztyńskiego, jadąc samochodem marki VW Golf w kierunku miejscowości Lidzbark Warmiński, po wyjechaniu z łuku drogi z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z jadącym z naprzeciwka pojazdem marki Audi 80. W wyniku zdarzenia 44-letni kierowca audi oraz jego pasażerka pomimo podjętej akcji reanimacyjnej zmarli. Natomiast pozostali pasażerowie - kobieta i mężczyzna - z obrażeniami zostali przetransportowani śmigłowcem pogotowia ratowniczego do szpitala w Olsztynie.
Na miejscu pracowali policjanci pod nadzorem Prokuratora Rejonowego w Lidzbarku Warmińskim. Droga była zablokowana, zorganizowano objazdy. Funkcjonariusze wyjaśniają wszystkie okoliczności i przyczyny tego wypadku.
Elbląg: Zatrzymani trzej nietrzeźwi kierujący. Doszło do trzech poważnych wypadków drogowych
Do pierwszego z trzech wypadków, przy jakich pracowali w miniony weekend elbląscy policjanci, doszło w piątek (02.06.2017) w ciągu ulicy Fromborskiej. Tam kierujący Hyundaiem Accent 33-letni mężczyzna, najpierw nie zatrzymał się do stacjonarnej kontroli drogowej, a następnie jadąc z nadmierną prędkością zjechał na lewe pobocze i uderzył w drzewo. Niestety przez nieodpowiedzialne zachowanie kierowcy na miejscu zginął 27-letni pasażer auta. Kierujący w stanie ciężkim trafił do szpitala.
Drugi wypadek miał miejsce tego samego dnia około godz. 21:50. Kierujący VW Golfem mężczyzna jadąc w kierunku Jagodna stracił panowanie nad autem, zjechał na prawe pobocze, i wywrócił się na dach. Policjanci na miejscu zastali dwóch mężczyzn 46-latka i 61-latka. Od obu wyczuwalny był zapach alkoholu. Żaden z mężczyzn nie przyznał się do kierowania autem. Od obu pobrano krew do badań na zawartość alkoholu.
Trzeci wypadek miał miejsce w niedzielę w miejscowości Kraskowo. Tam, kierujący VW Vento mężczyzna uderzył w drzewo. Wcześniej pokonując zakręt stracił panowanie nad autem, wpadł w poślizg i zjechał na prawe pobocze. W wyniku zdarzenia kierujący i pasażer doznali obrażeń. Przewieziono ich karetką do szpitala. Kierujący volkswagenem był trzeźwy.
- Opisanych powyżej wypadków można było uniknąć – mówi podkom. Tomasz Krawcewicz naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. – Wspólnym mianownikiem tych zdarzeń jest nadmierna prędkość i brawura. W jednym z nich doszedł jeszcze alkohol. To mieszanka, która powoduje tragedię nie tylko samych uczestników wypadku, ale też często dotyka ich rodziny.
Kętrzyn / Reszel: Pracowali na miejscu wypadku drogowego
Także wczoraj około godz. 15:20 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie, że na trasie Święta Lipka - Reszel w rejonie skrzyżowania do miejscowości Robawy w gminie Reszel doszło do zdarzenia drogowego. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wypadku, 36-letnia kobieta kierując pojazdem marki Hyundai, jadąc od strony miejscowości Święta Lipka, podczas skręcania w lewą stronę nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu mężczyźnie, który kierował pojazdem marki Audi. W wyniku zderzenia pojazdów dwie osoby podróżujące na tylnej kanapie w audi z obrażeniami ciała zostały przewiezione do Szpitala Powiatowego w Kętrzynie. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że kierujący pojazdami byli trzeźwi. Policjanci szczegółowo wyjaśniają przyczyny i okoliczności wypadku drogowego.
Iława: Nietrzeźwi będą tłumaczyć się przed sądem
Iławscy policjanci podczas minionego weekendu zatrzymali 5 nietrzeźwych kierujących.
Pierwszy z nich został zatrzymany przez iławskich policjantów po tym jak kierowca zapomniał włączyć obowiązkowe światła mijania. W trakcie czynności funkcjonariusze sprawdzili dokumenty 34–latka. Okazało się, że mieszkaniec gminy Nowe Miasto Lubawskie nie posiada uprawnień do kierowania samochodem. Natomiast badanie alkomatem wskazało, że mężczyzna jest nietrzeźwy. 34–latek miał 1,3 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyznę, a samochód przekazali osobie przez niego wskazanej. 34-latka po wykonaniu czynności zwolniono.
Kolejnego nietrzeźwego kierującego zatrzymali policjanci z Kisielic po zgłoszeniu przez świadka. Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o prawdopodobnie nietrzeźwym kierującym motorowerem, który poruszał się drogami gminy Kisielice. Zgłaszający dodał, że mężczyzna jedzie tzw. „wężykiem”. Na miejsce został wysłany najbliższy patrol policji, a był to dzielnicowy mł. asp. Dariusz Gutowski oraz policjant dochodzeniowo-śledczy st. asp. Sebastian Koprowski z Posterunku Policji w Kisielicach. Funkcjonariusze mając przybliżony opis motoroweru oraz kierunek, w którym miał pojechać kierujący jednośladem w pewnym momencie zauważyli go i zatrzymali do kontroli drogowej. Badanie alkomatem potwierdziło przypuszczenia zgłaszającego okazało się, że 46–latek jechał motorowerem mając ponad 2,6 promila alkoholu w organizmie. Policjanci przekazali jednoślad osobie wskazanej przez zatrzymanego a mieszkańca gminy Kisielice zwolnili po wykonaniu czynności.
Tymczasem następnych trzech nietrzeźwych kierujących zatrzymali policjanci z Posterunku Policji w Zalewie. Jeden z nich jechał rowerem kiedy został zatrzymany przez funkcjonariuszy do kontroli drogowej. Okazało się, że 28–latek mając 1,5 promila postanowił pojeździć jednośladem. Natomiast na trasie Międzychód-Śliwa policjanci zatrzymali kierującego renaultem. W trakcie czynności ustalili, że 26–latek mając 1,8 promila alkoholu w organizmie i nie posiadając uprawnień do kierowania samochodem jeździł nim ulicami gminy Zalewo. Pojazd zabezpieczyli policjanci a mężczyznę zwolnili po wykonaniu z nim czynności. Tymczasem w Zalewie na jednej z ulic miasta funkcjonariusze zauważyli peugeota. Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego 32 – latka. Policjanci sprawdzili dokumenty mężczyzny. Okazało się, że mieszkaniec Zalewa ma aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi do 2020 roku i jest nietrzeźwy. Badanie alkomatem wskazało prawie 0,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali 32 – latka a samochód przekazano osobie przez niego wskazanej. Mężczyznę po wykonaniu czynności zwolniono. Mężczyźni w najbliższym czasie ze swojego zachowania będą tłumaczyć się przed sądem.
Pisz: Czterech nietrzeźwych kierujących. Jeden wjechał do rowu, a inny złamał sądowy zakaz
Podczas minionego weekendu, na drogach powiatu piskiego, funkcjonariusze zatrzymali aż czterech nietrzeźwych kierujących. Pierwszego skontrolowali w piątkowe popołudnie w miejscowości Turowo Duże, gmina Pisz. Kierujący pojazdem marki Opel Vectra miał blisko 1 promil alkoholu w organizmie. Drugiego nietrzeźwego policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kilka godzin później w miejscowości Hejdyk, gmina Pisz. Skontrolowali tam pojazd marki Mercedes. Kierujący tym autem miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.
W nocy z piątku na sobotę oficer dyżurny piskiej komendy otrzymał informację, że w okolicach miejscowości Bemowo Piskie samochód leży w rowie. Na miejscu funkcjonariusze zobaczyli pojazd marki Chevrolet Aveo, który wjechał do przydrożnego rowu. Obok stał kierujący tym samochodem. Był to 22-letni mieszkaniec gminy Biała Piska. Mężczyzna powiedział policjantom, że najprawdopodobniej jechał zbyt szybko w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i zjechał z drogi. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości 22-latka. Badanie wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Czwartego nietrzeźwego kierowcę policjanci zatrzymali do kontroli drogowej w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Szymki, gmina Biała Piska. Kierujący pojazdem marki Audi, 47-letni mieszkaniec gminy Biała Piska, miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. W trakcie czynności wykonywanych z udziałem kierowcy funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna ten posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczony w 2016 roku i obowiązujący do 2020 roku. Policjanci zatrzymali prawa jazdy wszystkim nietrzeźwym kierującym. Za jazdę w pod działaniem alkoholu grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności. Za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów przewidziana jest kara nawet 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo, znowelizowane przepisy, przewidują obowiązkowe orzeczenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
Działdowo / Lidzbark: Nietrzeźwy spowodował kolizję
W nocy z soboty na niedzielę (04.06.2017) policjanci z Lidzbarka interweniowali w związku z zaistniałym zdarzeniem drogowym. Z ustaleń policjantów wynikało, że mężczyzna jadąc samochodem osobowym marki Opel Astra stracił panowanie nad nim, w wyniku czego auto wywróciło się. Zdarzenie miało miejsce na drodze publicznej w miejscowości Hartowiec. Okazało się, że kierujący autem 41-latek miał przeszło 2,5 promila alkoholu w organizmie. Mieszkańcowi gminy Rybno zatrzymano prawo jazdy.
Za jazdę w stanie nietrzeźwości i spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym grozi mu kara pozbawienia wolności do 2 lat.
Ostróda: Jechał „pod prąd” na S7 i stracił prawo jazdy za spowodowanie kolizji
Ostródzcy policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego. Kierowca audi wjeżdżając pod prąd na drogę krajową S7 zderzył się z nadjeżdżającym z przeciwka mercedesem. 26-latkowi za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci zatrzymali prawo jazdy.
W sobotę (03.06.2017) po godzinie 15.00 ostródzcy policjanci zostali wezwani do zdarzenia drogowego, do którego doszło na drodze krajowej S7. W okolicy Ostródy kierowca audi nie dostosował się do znaku nakazu jazdy i wjechał pod prąd kierując się w stronę Gdańska. Wówczas doszło do zderzenia z nadjeżdżającym z przeciwnego kierunku mercedesem. Kierowcą okazał się 26-letni mieszkaniec powiatu ostródzkiego. Mężczyzna nie wiedział jak się stało,, że wjechał na S7 pod prąd. Na szczęście jego jazda nie zakończyła się tragedią. Kierujący audi został zbadany przez policjantów na zawartość alkoholu w organizmie. Był trzeźwy. 26-latkowi za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci zatrzymali prawo jazdy.
Nowe Miasto Lubawskie: Zatrzymani nietrzeźwi podczas działań "Dyskoteka"
W nocy z soboty na niedzielę nowomiejscy policjanci przeprowadzili działania „Dyskoteka”. Funkcjonariusze podczas tych działań sprawdzali stan trzeźwości kierowców oraz to czy nie są oni pod wpływem narkotyków. W sumie nowomiejscy policjanci skontrolowali blisko 215 kierowców. Niestety nie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego byli trzeźwi.
Około godz. 19:15 w Pacołtowie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę kierującego quadem. Mieszkaniec gminy Nowe Miasto Lubawskie był nietrzeźwy. Badanie wykazało, że ma blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto pojazd marki Honda, którym jechał nie był dopuszczony do ruchu kołowego. W najbliższym czasie 37-latek odpowie przed sądem.
Podobne akcje mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W szczególności zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w tym spowodowanych przez pijanych kierowców bądź pod wpływem narkotyków.
Olecko: Uderzył w barierę ochronną, stoczył się do rowu i uderzył w drzewo – kierujący w ciężkim stanie trafił do szpitala. Zatrzymani nietrzeźwi
Wczoraj (04.06.2017) przed godz. 22:00 oficer dyżurny oleckiej komendy otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego doszło w miejscowości Wężewo gm. Kowale Oleckie. Policjanci, którzy pojechali na miejsce wstępnie ustalili, że kierujący osobową skodą nie dostosował prędkości do warunków drogowych, w wyniku czego wpadł w poślizg, uderzył w barierę ochronną po czym stoczył się do przydrożnego rowu, gdzie uderzył w drzewo. Pojazdem podróżowały dwie osoby.
35-letni kierujący z ciężkimi obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala w Ełku. Niestety w wyniku odniesionych obrażeń zmarł. 26-letni pasażer nie odniósł żadnych obrażeń. Podczas wykonywanych czynności od Pawła M. policjanci wyczuli zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad promil alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie do wyjaśnienia. Teraz prowadzone postępowanie wyjaśni dokładne okoliczności zdarzenia.
Nietrzeźwy kierujący
Ponadto w miniona sobotę (03.06.2017) oleccy policjanci w Olecku na ul. Kościuszki zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki Volkswagen. Podczas wykonywanych czynności od kierującego Marcina A. funkcjonariusze wyczuli zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie około promil alkoholu. Ponadto po sprawdzeniu policyjnych baz danych okazało się, że 25-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Zatrzymane prawo jazdy
W piątek (02.06.2017) w miejscowości Sedranki gm. Olecko policjanci ruchu drogowego podczas pomiaru prędkości zatrzymali do kontroli drogowej kierująca osobowa skodą. Sylwia S. w terenie zabudowanym jechała z prędkością 105 km/h.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami 34-latka. straciła na 3 miesiące prawo jazdy.
Giżycko: Pośpiech nie popłaca
Za zbyt szybką jazdę grożą mandaty, punkty karne i utrata prawa jazdy. Przekonał się o tym kierowca Skody Fabia, który został zatrzymany wczoraj (04.06.2017) przez giżyckich mundurowych na DK 63 w Giżycku na ulicy Obwodowej. Mieszkaniec Warszawy przez teren zabudowany jechał zbyt szybko, miernik prędkości wskazał, że kierowca pędził z prędkością 127 km/h na dopuszczalnej pięćdziesiątce. I to właśnie było powodem kontroli drogowej.
W efekcie kierowca przyjął mandat karny w wysokości 400 złotych, 10 pkt. karnych i za pokwitowaniem oddał funkcjonariuszom swoje prawo jazdy, które stracił na okres najbliższych 3 miesięcy. Przypominamy, że to policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu np. przekroczenia prędkości, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który wydaje decyzję administracyjną i formalnie zatrzymuje dokument. Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na okres 3 miesięcy. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do 6 miesięcy. Natomiast kolejna „wpadka” bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.
(AB/BM/KN/EP/JK/ASz/JN/JK/LM/JSz/ICh/TM)