Ostróda, Pisz: Z uczniami na temat cyberprzemocy, bezpieczeństwa i pracy dzielnicowego
W jaki sposób korzystać z Internetu, by nie narazić się na nieprzyjemne sytuacje? Odpowiedzi na to pytanie udzielił uczniom policjant na spotkaniu w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostródzie. Dzielnicowi z Komisariatu Policji w Rucianem-Nidzie spotkali się z uczniami miejscowej Szkoły Podstawowej nr 2 i rozmawiali z dziećmi na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Wyjaśnili także kim jest dzielnicowy i na czym polega jego praca.
Policjant, który uczestniczył we wczorajszym (04.05.2017) spotkaniu w Ostródzie tłumaczył uczniom Szkoły Podstawowej nr 1, na jakie zagrożenia można natrafić w sieci. Spotkanie miało na celu głównie zapoznanie uczniów z problemem tzw. cyberprzemocy, z którą od coraz wcześniejszych lat mogą mieć styczność. Tam właśnie bardzo często mogą spotkać się z różnymi niebezpiecznymi sytuacjami. Policjant uczulał uczniów na co powinna zwrócić uwagę serfując po „sieci”, a także opowiadał z jakimi sprawami funkcjonariusze najczęściej mają do czynienia podczas swojej pracy. Tłumaczył również, jakich treści zamieszczać nie wolno, gdyż mogą spowodować przykre konsekwencje. Spotkanie, w którym aktywnie uczestniczyli uczniowie pokazało, że część z nich ma już negatywne doświadczenia związane z korzystaniem z Internetu. Edukacja w tym zakresie okazuje się więc bardzo potrzebna.
Dzielnicowi z Komisariatu Policji w Rucianem-Nidzie, chcąc wyjść bliżej obywateli, spotkali się z uczniami miejscowej Szkoły Podstawowej nr 2. „Dzielnicowy bliżej nas” to hasło, które promuje pracę dzielnicowych. Założeniem jest, aby policjant „pierwszego kontaktu” był bliżej mieszkańców, ale nie tylko tych dorosłych. Stąd dzielnicowi z Komisariatu Policji w Rucianem – Nidzie, st. asp. Jakub Lewandowski i asp. Sebastian Ferdyn postanowili wspólnie spotkać się z uczniami miejscowej Szkoły Podstawowej nr 2. W prelekcji uczestniczyły dzieci z klasy IV, V i VI.
Policjanci rozmawiali z uczniami na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Przypomnieli o przepisach ruchu drogowego, jakie obowiązują pieszych. Wyjaśnili dzieciom kim są niechronieni uczestnicy ruchu drogowego i dlaczego elementy odblaskowe są tak ważne dla ich bezpieczeństwa. Zachęcali także najmłodszych do uczenia się przepisów ruchu drogowego oraz doskonalenia nauki jazdy na rowerze, a w konsekwencji przystąpienia do egzaminu na kartę rowerową.
Funkcjonariusze wyjaśnili także uczniom, co znaczy hasło „Dzielnicowy bliżej nas”. Opowiedzieli kim jest policjant „pierwszego kontaktu” i na czym polega jego praca. Wiele dzieci przyznało, że zna swojego dzielnicowego. Niektóre dodały, że go bardzo lubią, bo często odwiedza ich w szkole.
Na zakończenie spotkania dzielnicowi rozdali uczniom elementy odblaskowe. Nie zabrakło także pamiątkowego zdjęcia.
(JK/ASz/TM)