Iława: "Dzielnicowy bliżej nas" - iławski dzielnicowy z oficerem prasowym rozmawiali z młodzieżą o cyberprzemocy
Co to jest cyberprzemoc oraz jakie niesie za sobą skutki i konsekwencje. To tematy cyklu spotkań, które rozpoczął iławski dzielnicowy mł. asp. Rafał Żurawski wspólnie z mł. asp. Joanny Kwiatkowskiej z uczniami klas o profilu informatycznym Zespołu Szkół Budowlanych w Iławie.
Iławski dzielnicowy mł. asp. Rafał Żurawski wspólnie z oficerem prasowym mł. asp. Joanną Kwiatkowską przeprowadzili cykl spotkań z uczniami klas o profilu informatycznym Zespołu Szkół Budowlanych w Iławie. Funkcjonariusze przekazali uczestnikom spotkania kilka podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Młodzież często nieświadomie umieszcza w sieci informacje dotyczące pracy rodziców, szkoły lub swojego miejsca zamieszkania. Często nie zdaje sobie sprawy z tego, że dane te mogą zostać wykorzystane przez oszustów czy złodziei, chociażby do tego, by sprawdzić, czy nie jesteśmy na wakacjach lub jakie rzeczy posiadamy w domu.
Podczas spotkania policjanci omówili w jaki sposób zagrożona jest nasza prywatność w sieci oraz co oznacza często używane w obecnych czasach słowo „cyberprzemoc”. Poinformowali, że w kategoriach cyberprzemocy mieści się m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci. Cyberprzemoc jest szkodą wyrządzaną świadomie za pomocą środków elektronicznych i może dotknąć wszystkich użytkowników internetu, bez względu na wiek czy poziom umiejętności posługiwania się komputerem. Wszystko to rodzi negatywne emocje, głęboką frustrację, poczucie bezradności, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do prób samobójczych. Policjanci dodali również, że sprawcy cyberprzemocy mają wrażenie iż są w sieci anonimowi, co dodatkowo pobudza i zachęca ich do działania. Tymczasem organy ścigania w granicach obowiązujących przepisów prawnych posiadają i korzystają z szerokich uprawnień pozwalających na gromadzenie dowodów cyberprzestęczości oraz umożliwiających identyfikację sprawców. Wykorzystywane metody pracy wykrywczej przy współpracy z operatorami sieci telefonii komórkowej oraz usługodawcami internetu pozwalają określić zarówno konkretnego użytkownika jak i urządzenie, z którego w danej chwili korzystał. Mł. asp. Joanna Kwiatkowska omówiła również liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem.
Po spotkaniu, zarówno uczniowie jak i ich nauczyciele zgodnie stwierdzili, że internet jest doskonałym źródłem wiedzy, dostarcza mnóstwo zabawy i rozrywki ale może również stanowić zagrożeniem, dlatego tak ważne jest zachowanie rozwagi i podstawowych zasad bezpieczeństwa w jego użytkowaniu.
(jk/rj)