Braniewo: Czy można pomóc ofierze wypadku nie będąc ratownikiem?
Na te pytanie usłyszeli odpowiedź słuchacze braniewskiego Uniwersytetu III Wieku na pierwszym z cyklu spotkań w ramach samoobrony kobiet. Podstawy pomocy przedmedycznej przybliżał słuchaczom w braniewskiej jednostce policji ogniomistrz Daniel Stalczewski, ratownik medyczny Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie.
Pierwsza pomoc przedmedyczna rozpoczyna policyjny cykl spotkań słuchaczy Uniwersytetu III Wieku w ramach profilaktyki samoobrony kobiet. Blisko 20 osobowa grupa uczestników przywitana przez podinsp. Edwarda Szydłowskiego, Komendanta Powiatowego Policji w Braniewie, wysłuchała wykładu i brała udział w praktycznych ćwiczeniach pierwszej pomocy przedmedycznej.
Jak podkreślił na wstępie prowadzący zajęcia ogniomistrz Daniel Stalczewski, na miejscu każdego wypadku obowiązuje ta sama zasada – po pierwsze bezpieczeństwo. Zarówno własne jak i osoby, której chcemy pomóc. Oczywiście, nasze umiejętności nie dorównają wyszkolonym i doświadczonym ratownikom, jednak swoją postawą i zachowaniem zawsze jesteśmy w stanie pomóc pokrzywdzonym.
Ratownik pokazywał prawidłowo przeprowadzoną resuscytację, wyciąganie osoby z pojazdu, zakładanie opasek uciskowych, układanie osoby w tzw. pozycji bezpiecznej. Uczestnicy również mieli pytania z zakresu pierwszej pomocy, które pomocne są w codziennych, domowych sytuacjach takich jak. np. postępowanie z osobą, u której podejrzewamy zawał serca. Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach udzielić fizycznie pomocy pokrzywdzonym, zawsze pomożemy dzwoniąc na numer alarmowy 112 służb ratunkowych.
(ak/rj)