Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działdowo: „Zanim będzie za późno”, „Razem bezpieczniej” - spotkania profilaktyczne z młodzieżą i rodzicami

Problem dopalaczy, narkotyków i środków odurzających, z którym zmagają się dorośli, często zaczyna się u nich już w wieku szkolnym. „Zanim będzie za późno” to program profilaktyczno-edukacyjny adresowany do rodziców uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych i hasło pod jakim spotkali się z nimi policjanci. Spotkali się także z uczniami, by porozmawiać z nimi o tym co powinni wiedzieć na temat swojego zachowania i konsekwencjach niewłaściwego postępowania

Używanie środków psychoaktywnych przez młodzież stanowi jeden z głównych problemów społecznych w Polsce. Pomimo podejmowanych działań zapobiegawczych, problem uzależnień wzrasta. Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Działdowie we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Działdowie oraz w porozumieniu z dyrekcją i pedagogami szkół z terenu powiatu działdowskiego, prowadzą spotkania z rodzicami uczniów tych szkół, realizując założenia programu „Zanim będzie za późno”. Tym razem odbiorcami treści prezentowanych wczoraj (19.01.2017) przez przedstawiciela policji i pracownika działdowskiego sanepidu, byli rodzice uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Działdowie.

  • Spotkanie z rodzicami uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Działdowie #1
  • Spotkanie z rodzicami uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Działdowie #2
  • Spotkanie z rodzicami uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Działdowie #3

Spotkanie to miało przede wszystkim podnieść poziom wiedzy rodziców na temat problemów związanych z narkotykami, w tym rozpoznawanie symptomów zażywania narkotyków przez młodzież, podniesienie świadomości pod kątem aspektów prawnych związanych z narkotykami oraz zdobycie wiedzy na temat form i możliwości uzyskania pomocy w przypadku pojawienia się tego problemu.

W związku z przystąpieniem Gimnazjum nr 1 w Działdowie do Rządowego Projektu „Razem Bezpieczniej” funkcjonariusze z działdowskiej komendy wczoraj (19.01.2017) przeprowadzili także prelekcję na temat „Czuję się bezpiecznie, bo wiem, że wszelka agresja, dewastacja i niszczenie mienia jest karalne. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo, ład i porządek nie tylko w miejscu zamieszkania”.

  • Spotkanie w Gimnazjum nr 1 w Działdowie #1
  • Spotkanie w Gimnazjum nr 1 w Działdowie #2
  • Spotkanie w Gimnazjum nr 1 w Działdowie #3

Głównym założeniem spotkania było uświadomienie słuchaczy, iż fakt, że nie mają ukończone 18 lat, nie oznacza, że mogą czuć się bezkarni wobec prawa. Młodzież dowiedziała się m. in. co oznacza termin osoba „nieletnia” w świetle przepisów ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, jak postępuje się z osobami nieletnimi, które zagrożone są demoralizacją bądź weszły w konflikt z prawem. Uczniowie dowiedzieli się, również jakie zagrożenia niesie ze sobą świat Internetu i które zachowania są najczęstszym przejawem cyberprzestępczości wśród osób młodych. Na zakończenie spotkania słuchacze wypełnili krótki test sprawdzający ich wiedzę z zakresu odpowiedzialności karnej nieletnich.

(MP/TM)

Powrót na górę strony