Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Czas świętowania dla jednych i trudnej pracy dla drugich

Warmińsko-mazurscy policjanci prowadzą działania „Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie”. Okres świąteczny to czas wzmożonej pracy szczególnie dla funkcjonariuszy „drogówki”. Niestety w ciągu świątecznych dni nie obyło się bez tragicznych wydarzeń, w których była potrzebna interwencja policjantów.

Jak co roku w okresie Bożego Narodzenia o bezpieczeństwo i spokój świętujących dbają warmińsko-mazurscy policjanci. W trakcie świąt, w toku pełnionej służby, prowadzą oni wzmożone kontrole drogowe i patrole w okolicach miejsc, w których odbywają się świąteczne uroczystości.

Funkcjonariusze z uwagą kontrolują także okolice punktów handlowo-uslugowych, po to, by skutecznie odstraszyć tych, którzy będą chcieli zakłócić świąteczną atmosferę lub wykorzystać ją do popełnienia jakiegoś przestępstwa.

Iława, Mrągowo, Olsztyn: Bezmyślni kierowcy sprawcami tragedii na drogach

Policjanci „drogówki” od przedświątecznego piątku (23.12.2016) do poniedziałkowego przedpołudnia pracowali na miejscu ponad 150 kolizji oraz 11 wypadków drogowych, w których niestety zginęły 2 osoby, a 17 zostało rannych. W tym samym okresie funkcjonariusze zatrzymali także 38 nietrzeźwych kierujących, którzy mimo nieustających apeli policjantów i poważnej odpowiedzialności karnej, zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Jeden z takich nieodpowiedzialnych kierowców z powiatu iławskiego doprowadził w piątkowy wieczór do wypadku, w którym zginęła 18-latka. Kierujący osobową honda 23-latek na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad samochodem, zjechał na pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. Kierujący oraz dwóch pasażerów z poważnymi obrażeniami zostali przewiezieni do szpitali. Natomiast 18-letnia pasażerka zmarła w wyniku poniesionych obrażeń. W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że kierujący hondą 23–latek miał 1,2 promila alkoholu w organizmie.

 

 • Wypadek w powiecie iławskim #1
  Wypadek w powiecie iławskim #1
 • Wypadek w powiecie iławskim #2
  Wypadek w powiecie iławskim #2
 • Wypadek w powiecie iławskim #3
  Wypadek w powiecie iławskim #3

Do drugiego tragicznego w skutkach wypadku z udzialem nietrzeźwego kierowcy doszło w pierwszy dzień świąt w powiecie mrągowskim. W niedzielę tuż przed godz. 21:00 oficer dyżurny policji w Mrągowie został zaalarmowany o wypadku, do którego doszło na trasie Mrągowo - Piecki. Na miejsce został skierowany patrol policji, straż pożarna i karetka pogotowia. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że kierujący osobowym audi 22-letni mężczyzna, podjął manewr wyprzedzania jadącej przed nim hondy. W jego trakcie uderzył w tył wyprzedzanego auta. Uderzone auto obróciło się i wjechało do przydrożnego rowu. Natomiast audi zjechało na przeciwległy pas ruchu i wjechało w przydrożne drzewo. W audi podróżowało trzech mężczyzn. Jeden z pasażerów, 58-letni mieszkaniec gminy Piecki - mimo przeprowadzonej na miejscu reanimacji - zmarł. Badanie alkomatem wykazało, że 22-latek, który kierował samochodem miał 3 promile alkoholu w organizmie i jak ustalili policjanci nigdy nie miał wydanego prawa jazdy. Pasażer, który przeżył miał 1,6 promila alkoholu w organizmie. Kierujący audi trafił do policyjnej celi. Uderzoną hondą podróżował małżeństwo wraz z dwójką dzieci. Na szczęście nikt z tych osób nie odniósł poważnych obrażeń.

 

 • wypadek w powiecie mrągowskim
  wypadek w powiecie mrągowskim
 • wypadek w powiecie mrągowskim
  wypadek w powiecie mrągowskim
 • Zatrzymany do sprawy wypadku
  Zatrzymany do sprawy wypadku

Także w powiecie olsztyńskim doszło do wypadków z udziałem nietrzeźwych kierujących. Do pierwszego zdarzenia doszło w piątek około godz. 18:30 na trasie Olsztynek – Jemiołowo. Kierowca volkswagena stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i czołowo zderzył się z jadącą z naprzeciwka skodą. 46-letni sprawca wypadku trafił do szpitala ze złamanym barkiem. Jak okazało miał 2 promile alkoholu w organizmie.

W nocy z niedzieli na poniedziałek , około godz. 1:00 w Nowej Wsi (gm. Purda) kierujący fordem 27-latek stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Okazało się, że jest pijany. Z urazem czaszki, w ciężkim stanie trafił do szpitala. Poziom alkoholu w jego organizmie wykażą badania krwi.

Iława: Nocna tragedia na torach

W nocy drugiego dnia świąt, tuż przed godz. 2:00 oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o potrąceniu osoby przez pociąg. Policjanci pojechali na miejsce gdzie ustalili, że maszynista pociągu relacji Kołobrzeg-Kraków, jadąc przez gminę Iława zauważył idącego torowiskiem mężczyznę. Maszynista natychmiast włączył sygnały dźwiękowe i zaczął gwałtownie hamować, jednak mężczyzna nie reagował na sygnały i został uderzony przez pociąg. W wyniku odniesionych obrażeń 24-latek zmarł. Maszynista pociągu był trzeźwy, a na miejscu tragicznego zdarzenia - pod nadzorem prokuratora - pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza oraz technik kryminalistyki, którzy będą wyjaśniać okoliczności tego zdarzenia.

Iława: Zamiast świątecznego prezentu – utrata prawa jazdy

W przedświąteczny piątek – o godz. 16:00 - iławscy funkcjonariusze pracowali na miejscu zdarzenia, w którym 85–letni kierujący oplem nie udzielił pierwszeństwa przejścia osobie znajdującej się na oznakowanym przejściu dla pieszych. Doszło do potrącenia pieszej, która z obrażeniami ręki została przetransportowana do szpitala w Iławie. 85–letni kierowca był trzeźwy jednak za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym zostało zatrzymane mu prawo jazdy.

Ostróda, Mrągowo: Świateczny pośpiech ma swoje konsekwencje

W wigilijną sobotę po godz. 18:00 na ulicy Grunwaldzkiej w Ostródzie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem trzech pojazdów. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 30-letni kierowca peugeota - jadąc od strony Olsztyna – na wjeździe do Ostródy nie dostosował prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, w wyniku czego na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w nadjeżdżającego opla, a później kolejny pojazd – tym razem BMW. W wyniku zderzenia kierowca i pasażerka opla z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitala.

W świąteczną niedzielę około godz. 9:45 mrągowscy funkcjonariusze wydali sygnał do zatrzymania się do kontroli drogowej kierującemu audi. Mężczyzna jechał z prędkością przekraczającą 100 km/h przy obowiązującym w tym miejscu - na ulicy Olsztyńskiej w Sorkwitach - ograniczeniu prędkości do 50 km/h. Młody 20-letni kierowca tego dnia stracił na trzy miesiące prawo jazdy, które zdobył w styczniu 2015 roku. Także dopiero za trzy miesiące będzie mogła ponownie kierować autem 45-letnia mieszkanka Białegostoku. Policjanci zatrzymali ją do kontroli drogowej po godz. 12:00 na ulicy Tartacznej w Pieckach. Kobieta jechała tam z prędkością 118 km/h. Trzecie tego dnia prawo jazdy mrągowscy policjanci zatrzymali 26-latce. Kobieta tuż przed godz. 19:00 przekroczyła dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w miejscowości Rydwągi.

Kętrzyn, Pisz, Elbląg, Olsztyn: Nietrzeźwi i nieodpowiedzialni

Jeszcze przed świetami – w piątek o godz. 14:15 - oficer dyżurny kętrzyńskiej policji otrzymał zgłoszenie, że na trasie Pilec - Reszel na poboczu drogi leży motocykl, a obok niego nieprzytomny mężczyzna. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci, którzy zauważyli, że faktycznie na poboczu leżał opisany przez świadka motocykl, ale obok niego ani w jego pobliżu nie było kierowcy. Funkcjonariusze ustalili właściciela pojazdu i pojechali do jego miejsca zamieszkania. Jadąc zauważyli idącego środkiem drogi mężczyznę, który znajdował się pod wyraźnym wpływem alkoholu. Mateusz G. przyznał się policjantom, że na prostym odcinku drogi nie zapanował nad pojazdem i wywrócił się. Nic mu się nie stało, więc wstał, zostawił jednoślad i chciał piechotą wrócić do domu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało u niego ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. 51-letni Mateusz G. wkrótce usłyszy zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Nietrzeźwego kierującego funkcjonariusze zatrzymali także w Orzyszu, w nocy z niedzieli na poniedziałek. Do kontroli drogowej doszło po uprzednim obywatelskim zgłoszeniu. Za kierownicą pojazdu marki Hyundai siedział mężczyzna. Jechał sam. W trakcie czynności wykonywanych z udziałem kierującego do policjantów podeszli świadkowie zdarzenia. Wyjaśnili, że jechali za tym autem kilkanaście kilometrów od strony Giżycka. Sposób jazdy tego kierowcy wyraźnie wskazywał na to, że jest on nietrzeźwy, ponieważ wielokrotnie zjeżdżał do osi jezdni zahaczając o pobocze. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Został on zatrzymany przez funkcjonariuszy, a po wytrzeźwieniu usłyszy zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Elbląscy policjanci wczoraj (25.12.2016) na ulicy Grota – Roweckiego w Elblągu zatrzymali do kontroli pojazd, którego kierowca był pod pływem narkotyków. Badanie wykazało, że mężczyzna wsiadając za kierownice, był pod wplywem marihuany. Dodatkowo w osobowym renault, który prowadził policjanci funkcjonariusze znaleźli woreczek z narkotykiem. Kontrolowany trafił do policyjnego aresztu.

O dużym szczęściu może mówić pewien mężczyzna, który pijany i bez odblasków spacerował po drodze poza terenem zabudowanym. W piątek około godz. 19:00 olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie, że na ul. Bałtyckiej, już poza Olsztynem, w rowie leży mężczyzna.

Jak okazało się, pieszy nie miał na sobie żadnych elementów odblaskowych. Był kompletnie pijany. Zataczał się i nie mógł utrzymać równowagi. Został przetransportowany do szpitala jedynie z urazem stawu skokowego, którego doznał podczas wpadania do rowu. Za popełnione wykroczenie policjanci ukarali go mandatem karnym.

By powroty byly bezpieczne...

Koniec świąt ponownie onzacza wmożony ruch na drogach. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas podróży. Odpowiednie przygotowanie aut, odpowiedzialne zachowania oraz empatia wobec innych uczestników ruchu drogowego mogą zdziałać wiele. Planując podróż przygotujmy się do tego odpowiednio. Przemyślane pakowanie bagaży pozwoli uniknąć ich przesuwania się podczas jazdy i nie będzie stanowić zagrożenia dla pasażerów. Kierowca musi zadbać przede wszystkim o siebie. Wybierając się w dalszą podróż należy zaplanować trasę, pomyśleć o przerwach na regenerację, by nie tracić nerwów podczas jazdy. Do auta trzeba wsiadać wypoczętym i wyspanym. Kiedy spada koncentracja, obniża się refleks bezwzględnie należy zrobić sobie kilkunastominutową przerwę w podróży, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść lekki posiłek czy napić się czegoś ciepłego.

Świąteczne dni z 2015 roku w policyjnych statystykach

W okresie od 23 do 26 grudnia 2015 roku doszło do 22 wypadków, 5 osób zginęło a 27 osób zostało rannych. Odnotowano 163 kolizje drogowe. Policjanci ujawnili 40 kierowców, którzy byli pod wpływem alkoholu.

(TM)

Powrót na górę strony