Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Pierwszy atak zimy - policjanci apelują o ostrożną jazdę

Na drogach Warmii i Mazur zagościła prawdziwa zima. Pierwszy śnieg dał się we znaki i zaskoczył niektórych kierowców. Tylko w ciągu jednego wieczoru w powiecie olsztyńskim doszło do kilku kolizji. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Policjanci przypominają co zrobić, by poprawić swoje bezpieczeństwo na drodze.

Zima - to słowo spędza sen z powiek niejednemu kierowcy. Śliska, oblodzona nawierzchnia powoduje zmniejszenie przyczepności kół pojazdu podczas jazdy. W połączeniu z nadmierną prędkością może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Należy pamiętać, że przy obecnych warunkach atmosferycznych, nawet przy niewielkiej prędkości droga hamowania znacznie się wydłuża a samochód bardzo łatwo wpada w poślizg.

Przykładem może być wczorajsze (27.11.2016) zdarzenie na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Kościuszki w Olsztynie. Około godz. 20:30 kierujący audi skręcając w prawo nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w sygnalizator. W tym czasie na skrzyżowaniu w oczekiwaniu na zmianę świateł stały inne samochody, których kierowcy nie mieli czasu ani możliwości ucieczki z jego "toru jazdy".

Na szczęście nikomu nic się nie stało, a uszkodzeniu uległy jedynie auto sprawcy i sygnalizator.

 

Jak widać na nagraniu audi nie poruszało się z nadmierną prędkością. Jednak jego kierowca zapomniał, że przy opadach śniegu i zimowej aurze nawet niewielka prędkość i nieumiejętnie wykonany manewr może doprowadzić do kolizji.

W tym samym czasie na drodze DK-51 skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się kierowca osobowego volkwswagena. Według wstępnych ustaleń, jadąc w kierunku Dobrego Miasta, na łuku drogi nie upewnił się, czy może wykonać manewr i zaczął wyprzedzać kolumnę pojazdów jadąc wprost pod koła jadącego z naprzeciwka ciężarowego DAF-a. Kierowca ciężarówki chcąc uniknąć czołowego zderzenia z osobówką zaczął hamować, wpadł w poślizg, uderzył naczepą w jadącego w przeciwnym kierunku mercedesa po czym wpadł do przydrożnego rowu. Osoba siedząca za kierownicą volkswagena, nie zatrzymując się, oddaliła się z miejsca zdarzenia.

Choć sytuacja ta wyglądała groźnie, nikomu nic się nie stało. Jednak droga zablokowana była przez kilka godzin. Policjanci wyjaśniają teraz wszystkie okoliczności tej kolizji. Ustalają również, kto był jej sprawcą.

Policyjny poradnik - jak zadbać o bezpieczeństwo podczas jazdy zimą?

Okres zimowy często ujawnia błędy związane z niewłaściwym wyposażeniem oraz przygotowaniem samochodu do podróży, a także weryfikuje naszą technikę jazdy. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie zagwarantuje nam bezpieczną podróż.

Bezpieczna jazda to m.in. sprawny samochód. Warto więc sprawdzić swoje auto pod względem technicznym w autoryzowanych stacjach obsługi. Są jednak elementy o które zadbać możemy sami, sprawdzając je w ramach codziennej obsługi naszego samochodu.

Zwróćmy uwagę na stan wycieraczek w aucie. Źle oczyszczona szyba może ograniczać widoczność podczas jazdy. Kierowca przed wyruszeniem w trasę, dla odpowiedniej widoczności, ma obowiązek całkowitego oczyszczenia wszystkich szyb. Zaopatrzmy się również w skrobaczkę do szyb oraz szczotkę do odśnieżania pojazdu. Sypiący się podczas jazdy z samochodu śnieg, czy też spadające fragmenty lodu mogą stanowić poważne zagrożenie na drodze.

Ważną kwestią jest wymiana opon na zimowe oraz sprawdzenie ciśnienia w kołach. .

Należy również sprawdzić oświetlenie w pojeździe. Świateł przeciwmgłowych należy używać zgodnie z przepisami - czyli w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza( m.in. podczas opadów śniegu, deszczu, gęstej mgły). Tylnego światła przeciwmgłowego używamy, gdy zmniejsza się przejrzystość powietrza, która ogranicza widoczność poniżej 50 m. Warto jednak pamiętać, że to światło może oślepiać innych kierujących jadących bezpośrednio za nami.

Pamiętajmy, by stosować zasadę zachowania ograniczonego zaufania wobec kierowców oraz osób pieszych. Piesi muszą pamiętać, że zgodnie z prawem poza terenem zabudowanym muszą używać odblasków - nawet najmniejsze elementy odblaskowe mogą uratować pieszym życie .

Te kilka prostych porad, uwaga, skupienie, odpowiedzialność, bezwzględne zachowanie trzeźwości za kierownicą i empatia wobec innych mogą pomóc bezpiecznie poruszać się po drogach naszego regionu. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas wszystkich.

(AB/TM)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 27.99 MB)

Powrót na górę strony