Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Iława: Ze słuchaczami z Uniwersytetu III Wieku o ich bezpieczeństwie

W Iławie w auli fili Wyższej Szkoły im. Pawła Włodkowica w Płocku odbyło się spotkanie policjantów Komendy Powiatowej Policji w Iławie ze słuchaczami z Uniwersytetu III Wieku. Spotkanie odbylo się pod hasłem „Świadomy senior”, a policjanci przygotowali dla słuchaczy prelekcję dotycząca m.in. Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz tego jak ustrzec się oszustów działających tzw. metodą „na wnuczka”.

Wczoraj (13.10.2016) dzięki wspólnej inicjatywie Komendy Powiatowej Policji w Iławie oraz Prezesa Stowarzyszenia Uniwersytetu III Wieku w Iławie odbyło się spotkanie „Świadomy senior”.

Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Iławie - mł. asp. Joanna Kwiatkowska - rozpoczęła spotkanie od zaprezentowania kilku informacji dotyczących Komendy Powiatowej Policji w Iławie oraz stanu bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu. Funkcjonariuszka omówiła zagadnienia dotyczące Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, m. in. dlaczego powstała, w jaki sposób należy z niej korzystać i czemu ma służyć.

W związku z nadal pojawiającymi się przypadkami oszustw tzw. metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika administracyjnego” policjantka opowiedziała uczestnikom spotkania jak wygląda sposób działania oszustów i co zrobić w sytuacji, kiedy podejrzewamy przestępstwo. Przedstawiła także kilka rad jak być asertywnym wobec osób, które chcą wyłudzić od nas pieniądze. Na koniec swojej wypowiedzi wprowadziła słuchaczy Uniwersytetu III Wieku w zagadnienia dotyczące ruchu drogowego, tłumacząc dlaczego piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego oraz jakie mamy prawa i obowiązki jeżdżąc rowerem.

Funkcjonarusz Wydziału Ruchu Drogowego iławskiej policji - asp. Witold Habant - omówił kampanię społeczną „Kieruj się rozsądkiem” skierowaną również do seniorów. Przedstawił uczestnikom spotkania stan bezpieczeństwa na drogach naszego województwa oraz powiatu, obrazując to przygotowaną prezentacją. Ponadto udzielił wskazówek na co szczególnie należy zwracać uwagę poruszając się po drogach samochodem, rowerem czy też pieszo. Na koniec prelekcji policjant przypomniał o obowiązku noszenia elementów odblaskowych przez pieszych poza obszarem zabudowanym i jak ważne jest to dla bezpieczeństwa obrazując przykładami kilku wypadków śmiertelnych, do których doszło w wyniku braku elementów odblaskowych.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali również ulotki dotyczące metod działania przestępców próbujących oszukać na tzw. "wnuczka" czy "policjanta" oraz w jaki sposób bronić się przed takimi osobami.

(JK/TM)

Powrót na górę strony