Dobre Miasto: Spotkanie policjantów z młodzieżą klas mundurowych
Przedstawiciele Komisariatu Policji w Dobrym Mieście i Wydziału Prewencji olsztyńskiej komendy spotkali się z młodzieżą klas mundurowych z dobromiejskiego Zespołu Szkół. Podczas pierwszego spotkania młodzież została oprowadzona po komisariacie, poznając specyfikę pracy na poszczególnych stanowiskach służbowych. W kolejnym tygodniu w związku ze zbliżającym się Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi młodzież poznała założenia policyjnego programu profilaktycznego „Nie tylko dzieci dają się nabrać”.
W Zespole Szkół w Dobrym Mieście od kilku lat realizowana jest innowacja pedagogiczna „Klasa mundurowa - praca w policji, praca w wojsku i straży pożarnej”. Zgodnie z jej założeniami młodzież przygotowuje się do pracy w służbach mundurowych, m.in. poprzez zajęcia edukacyjne prowadzone przez przedstawicieli poszczególnych służb. Szczegółowe zasady współpracy Szkoły z olsztyńską jednostką Policji określa porozumienie, które na początku każdego roku szkolnego podpisywane jest przez Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie i Dyrektora Zespołu Szkół. Strony porozumienia stwarzają młodzieży, planującej związać swoją przyszłość z formacjami mundurowymi, takie warunki kształcenia, które w sposób profesjonalny pozwolą zapoznać się ze specyfiką, zadaniami i podstawowymi umiejętnościami w służbie policyjnej.
Na początku października młodzież klas II dobromiejskiego Liceum miała dwukrotnie okazję spotkać się z przedstawicielami Policji. Pierwsze spotkanie odbyło się na terenie Komisariatu w Dobrym Mieście. Zastępca Komendanta Komisariatu, nadkom. Marcin Świniarski, przybliżył kadetom historię kształtowania się Policji, a następnie zapoznał młodzież ze strukturą organizacyjną jednostki, omawiając zadania poszczególnych pionów, a także zakres zadań i uprawnień funkcjonariuszy, wynikający z Ustawy o Policji. Poprzez odwiedzenie poszczególnych stanowisk kadeci poznali realia pracy funkcjonariusza Policji.
W kolejnym tygodniu na terenie Szkoły odbyły się zajęcia z zakresu przeciwdziałania handlowi ludźmi, które poprowadziła Lidia Cynt z Wydziału Prewencji KMP w Olsztynie. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach opracowanego przez Komendę Miejską Policji w Olsztynie programu „Nie tylko dzieci dają się nabrać” w związku ze zbliżającym się Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi. Młodzież poprzez dyskusję i miniwykład poznała zagrożenia związane z wykorzystywaniem ludzi do pracy przymusowej, prostytucji, żebractwa, a także niebezpieczeństwa związane z dzieleniem się swoimi danymi osobom nowopoznanym. Prowadząca podpowiedziała również, jak przygotowywać się do wyjazdu do pracy za granicę. Młodzież poznała kodeksową definicję „handlu ludźmi” i dowiedziała się, gdzie można szukać pomocy, jeśli staniemy się jego ofiarą. Na koniec spotkania uczestnicy na podstawie obejrzanego filmu instruktażowego poznali procedury, obowiązujące dyżurnego Policji, w sytuacji zgłoszenia się do jednostki potencjalnej ofiary handlu ludźmi.
(lc/rj)