Kętrzyn: "Przemocy i agresji mówimy NIE" – szkolenie młodzieży z zakresu samoobrony pod okiem policjantów
Był pot, była walka – jest satysfakcja i większe poczucie bezpieczeństwa. Tak można podsumować szkolenie z zakresu samoobrony realnej młodzieży, które zostało zorganizowane w Zespole Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Kętrzynie. Uczniowie uczyli się pod nadzorem funkcjonariuszy policji nie tylko szybko reagować, ale także prawidłowo oceniać zagrożenie oraz bronić się adekwatnie do ataku. Podsumowaniem była dyskusja o odpowiedzialności karnej za popełniane czyny karalne i demoralizację.
Wczoraj (12.10.2016) w Zespole Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Kętrzynie odbyły się społeczne działania profilaktyczno-edukacyjne pod hasłem "Przemocy i agresji mówimy NIE ". Szkolenie przeprowadzone zostało przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie i skierowane było do młodzieży szkolnej. Zajęcia zostały podzielone na dwie części. Pierwsza to szkolenie z samoobrony, natomiast druga to spotkanie ze specjalistą ds. nieletnich i dyskusja o odpowiedzialności karnej za popełnione czyny karalne i demoralizację.
Oficjalna część zajęć rozpoczęła się od krótkich wystąpień dyrektor Zespołu Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej - Irenę Hadziewicz oraz I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie nadkom. Marcina Danowskiego. Następnie był już tylko ruch, wysiłek i pot.
Zajęcia z zakresu samoobrony realnej odbyły się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i miały na celu przedstawienie uczniom podstawowych i skutecznych technik odpierania realnego ataku napastnika, a także zainteresowanie ich tematem własnego bezpieczeństwa. Młodzież po dynamicznej rozgrzewce uderzała, kopała i stosowała dźwignie na partnerze demonstrując w kolejnych ćwiczeniach indywidualne zainteresowanie proponowanym tematem. Każde zagadnienie było systematycznie kontrolowane przez policjantów pod kątem jego prawidłowego wykonania i bezpieczeństwa uczestników zajęć.
Głównym założeniem drugiej części akcji, było ograniczenie do minimum agresywnych zachowań wśród nastolatków. Spotkanie to było okazją, aby porozmawiać na temat „odpowiedzialności prawnej nieletnich” i miało na cel uświadomić młodym ludziom jak łatwo popaść w konflikt z prawem. Policjanci przypomnieli młodzieży, jakie mają obowiązki i prawa. Tłumaczyli jak zachować się w sytuacjach niebezpiecznych, w których zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie oraz gdzie szukać pomocy. Uczniowie dowiedzieli się, jaka jest różnica między wykroczeniem, a przestępstwem. Omówili najczęściej spotykane czyny zabronione popełniane przez uczniów.
Policjanci zwrócili uwagę na problem demoralizacji. Uczulali także młodzież na konsekwencje wynikające ze spożywania używek w postaci alkoholu i narkotyków, uchylania się od obowiązku szkolnego oraz ucieczek z domu.
(EP/TM)