Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bartoszyce/Bezledy, Ełk, Iława: Jak bardzo potrzebny jest „Dzielnicowy”

Jednym z elementów mających wpływ na efektywność służby dzielnicowych jest m.in. ścisła współpraca ze społecznościami lokalnymi i poszczególnymi komórkami organizacyjnymi jednostek, w tym z kom. ds. nieletnich. Istotną rolę w pracy dzielnicowego odgrywa jego przygotowanie merytoryczne. Bliski kontakt ze społeczeństwem, częstsze obchody rejonu sprawiły, że dzielnicowi, którzy pojawili się na ulicy, szybko zaczęli rozwiązywać problemy społeczne, co z pewnością wpływa na jeszcze lepszą poprawę bezpieczeństwa

Bartoszyce:

Wczoraj (29.09.16r.) dzielnicowy z Bezled w trakcie obchodu rejonu, zauważył jak na jednej z posesji z samochodu, mężczyźni wypakowują papierosy. Widząc, że pojazd posiada rosyjskie tablice rejestracyjne podejrzewał, że towar pochodzi zza wschodniej granicy. Dzielnicowy o tej sytuacji powiadomił oficera dyżurnego i wspólnie z policjantem kryminalnym podjął czynności zmierzajace do zatrzymania osób. W trakcie przeszukania samochodu funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 12 000 sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy, które znajdowały się pod kanapą pojazdu.

Policjanci podejrzewając, że na terenie posesji mogą także być przechowywane podobne wyroby, postanowili ją przeszukać. Ich przypuszczenia się potwierdziły. W jednym z pomieszczeń gospodarczych odnaleźli blisko 37 600 sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Zabezpieczone papierosy trafiły do policyjnego depozytu. Jak ustalili policjanci, pochodziły one zza wschodniej granicy. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków szacuje się na łączna kwotę blisko 54 500 złotych.

Wczoraj zarówno mieszkaniec Bezled jak i obywatel Rosji usłyszeli zarzut przechowywania wyrobów tytoniowych bez oznaczeń akcyzowych. Obaj mężczyźni nie kwestionowali swojej winy. W wyjaśnieniach przyznali również funkcjonariuszom, że papierosy chcieli sprzedać. Policjanci, na poczet grożących kar tymczasowo zajęli mienie należące do podejrzanych w łącznej kwocie 3 500 złotych. Za popełnione przestępstwa obaj mężczyźni będą musieli uiścić wysokie kary grzywny.

Ełk:

Wczoraj (29.09.16 r.) dzielnicowi patrolując swój rejon służbowy, zauważyli kierującą oplem, która nie miała zapiętych pasów bezpieczeństwa. Kobieta została zatrzymana do kontroli. W trakcie sprawdzania samochodu okazało się, że 27-latka na tylnej kanapie przewozi troje swoich dzieci, w wieku 5,4 i 2 lat. Tylko jedno dziecko siedziało w wymaganym foteliku ochronnym. Po sprawdzeniu danych 27-latki w systemach, policjanci ustalili, że ma ona obowiązujący zakaz kierowania pojazdami. Kobieta oczywiście nie mogła kontynuować swojej jazdy. Jej samochód został zabezpieczony, a dokumentacja ze zdarzenia trafi do sądu.

Za przestępstwo niestosowania się do orzeczonego zakazu kierowania pojazdami grozi kara nawet do 3 lat pozbawiania wolności.


 

Iława:

Iławski dzielnicowy podczas obchodu miasta, został poinformowany przez jednego z mieszkańców o grupie młodych osób, która zaśmieca teren znajdujący się w okolicy garaży. Policjant podszedł do gupy młodzieży. Kiedy funkcjonariusz chciał wylegitymować uczniów jednej z iławskich szkół, dwóch z trzech młodych mężczyzn nie chciało podać swoich danych. W trakcie dalszych czynności, policjant ustalił dane nastolatków, a następnie sprawdził je w policyjnych systemach informatycznych. Jeden z nich podczas interwencji zaczął się nerwowo zachowywać. Dzielnicowy postanowił sprawdzić odzież mężczyzny. Okazało się, że posiada on przy sobie woreczek strunowy z zawartością suszu roślinnego. Policjant zatrzymał mieszkańca gminy Iława. Po zbadaniu narkotestem substancji, funkcjonariusz ustalił, że jest to marihuana. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 17-latkowi zarzutu posiadania narkotyków, do którego się przyznał. Natomiast jego znajomi za zaśmiecanie zostali pouczeni, a za nie podanie swoich danych osobowych dwóch nastolatków zostało ukaranych mandatami.

Każdy z nas wie, że dzielnicowy jest policjantem pierwszego kontaktu, który zna najlepiej problemy, społeczeństwa. Właściwa reakcja na czasem bardzo trudne sprawy jest potem nagradzana zadowoleniem mieszkańców. I takim właśnie dzielnicowym jest st. asp. Tomasz Grysz z Iławy, który za swoją postawę i zainteresowanie się problemami mieszkańcami jednej z ulic w Iławie otrzymał podziękowanie. Jak powiedział policjant - wyróżnienie to jest dla mnie wyjątkowe, każdą sprawę staram się traktować bardzo indywidualnie. Czasem wystarczy moja obecność, że jestem, wysłucham, porozmawiam. Niejednokrotnie jednak trzeba działać szybko, poszukać rozwiązania problemu, udzielić wsparcia. Bardzo ważna jest przede wszystkim stała współpraca dzielnicowego z mieszkańcami. Zawsze staram się reagować, pomagać w każdej sytuacji, aby mieszkańcy mojego rejonu, a także powiatu iławskiego mogli czuć się bezpiecznie – dodaje st. asp. Tomasz Grysz.


 


 

Powrót na górę strony