Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Iława: Zasnął za kierownicą stojąc przed przejazdem kolejowym. Mieszkaniec Iławy został zatrzymany

Nawet niewielka dawka alkoholu wpływa na naszą koncentrację i może powodować senność. Przekonał się o tym mieszkaniec Iławy, który zasnął na drodze krajowej czekając przed przejazdem kolejowym na podniesienie szlabanów. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów.

Wczoraj (21.07.2016) do oficera dyżurnego iławskiej policji zadzwonił dróżnik pracujący na jednym z przejazdów w gminie Iława na drodze krajowej nr 16 i poinformował, że przed przejazdem stoi od jakiegoś czasu samochód, który utrudnia ruch. Zgłaszający podejrzewał, że może kierujący zasłabł.

Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce, gdzie zauważyli opisywany pojazd, który stał na prawym pasie ruchu drogi krajowej nr 16. Policjanci podeszli do auta i okazało się, że w samochodzie siedzi mężczyzna i ma zamknięte oczy. Jego życie i zdrowie nie było jednak zagrożone - mieszkaniec Iławy po prostu zasnął za kierownicą.

Policjanci zbadali jego stan trzeźwości i okazało się, że 26-latek ma 0,7 promila alkoholu w organizmie. W trakcie dalszych czynności okazało się, że mężczyzna nie miał przy sobie prawa jazdy.

26-latek na pytanie policjantów dlaczego zasnął, odpowiedział, że nie spał kilka dni i wogólne nie wie co on tu robi. Dodał, że w nocy wypił kilka piw.

Nawet niewielka dawka alkoholu sprawia, że działanie naszych zmysłów jest zaburzone, a pole widzenia ograniczone. Osoba pod wpływem alkoholu ma problem z oceną odległości i prędkości, puszczają „hamulce”, zatraca się instynkt samozachowawczy, a także rośnie skłonność do brawury na drodze. Niektórzy natomiast – tak jak zatrzymany 26-latek - zasypiają po tym jak wypiją „kilka piw”.

Kodeks karny za kierowanie w stanie nietrzeźwości przewiduje karę 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

(JK/TM)

Powrót na górę strony