Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: „Żeby coś dostać, trzeba coś dać” – po tych słowach 82-latek został okradziony

82-letni mieszkaniec Szczytna padła ofiarą kradzieży biżuterii i 700 złotych. W trakcie rozmowy z rzekomym reprezentantem Urzędu Miasta dowiedział się o planowanych wypłatach dotacji dla starszych osób. Nic nie podejrzewając wpuścił go do mieszkania, wypełnił wniosek i pożegnał się z mężczyzną. Po pewnym czasie zorientował się, że został okradziony.

W miniony poniedziałek do Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie zgłosił się 82-letni mieszkaniec Szczytna. Mężczyzna poinformował policjantów, że padł ofiarą oszusta.

W trakcie rozmowy funkcjonariusze ustalili, że gdy 82-latek wracał ze sklepu pod swoim blokiem spotkał młodego, eleganckiego mężczyznę. Rzekomy przedstawiciel Urzędu Miasta w Szczytnie powiedział 82-latkowi, że w najbliższym czasie zostaną wypłacone dotacje dla starszych osób. Aby uzyskać pieniądze należy pilnie wypełnić wniosek, a on już wszystkim się zajmie.

Mężczyzna nic nie podejrzewając wpuścił go do domu. W trakcie wizyty fikcyjny pracownik urzędu powiedział, że aby uzyskać dotację trzeba dać coś od siebie. Starszy mężczyzną poinformował go, że nie ma pieniędzy i pokazał mu biżuterię, którą trzymał w szkatułce. Następnie zamknął pudełko i odstawił na miejsce. Obaj mężczyźni spędzili ze sobą około 15 minut. Po wyjściu gościa z mieszkania 82-latek zorientował się, że został okradziony z biżuterii znajdującej się w szkatułce i 700 złotych.

Mimo nieustannych apeli Policji nadal słyszymy o sytuacjach, gdy starsze osoby ulegają oszustom. Sprawcy zdobywają zaufanie swoich potencjalnych ofiar a następnie czerpią z nich korzyści majątkowe.

Policjanci apelują do wszystkich o rozwagę i czujność w każdej sytuacji.

Przykładem takich apeli jest kampania informacyjna „Bezpieczny senior – nie daj się oszustom” stworzona w ramach programu Bezpieczny Elbląg.

Na potrzeby kampanii powstał spot telewizyjny ostrzegający przed oszustami posługującymi się tą metodą. Przedstawiony jest w nim mechanizm oszustwa „na wnuczka”. W realizację spotu zaangażowali się elbląscy policjanci: podkom. Krzysztof Nowacki, st. asp. Wojciech Zieliński oraz pani Mirosława Nalikowska pracownik Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu.

(IG/TM)

Powrót na górę strony