Olsztyn: Policjant uratował życie starszemu mężczyźnie podczas niedzielnej mszy
Policjant z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie uratował życie mężczyźnie, który stracił przytomność podczas niedzielnej mszy. Z uwagi na to, że starszy mężczyzna przestał oddychać funkcjonariusz natychmiast przystąpił do resuscytacji, a następnie wezwał pogotowie.
Ten funkcjonariusz na co dzień pracuje w Wydziale Kryminalnym Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w Zespole ds. poszukiwań i identyfikacji osób. To on m.in. zajmuje się poszukiwaniami osób zaginionych, sprawców, za którymi wydane są listy gończe i europejskie nakazy aresztowania. Niejednokrotnie podczas swojej służby ratował ludzkie życie. Często niedoszłych samobójców, których znajdował w ostatniej chwili i ściągał ich z okna, czy też zdejmował im pętlę z szyi.
Tym razem pomógł mężczyźnie, który podczas Mszy Świętej stracił przytomność i osunął się z ławki na podłogę. Funkcjonariusz natychmiast rzucił się do pomocy. Sprawdził, że mężczyzna nie oddycha i przystąpił do resuscytacji. Wykonując masaż serca przywrócił 76-latkowi oddech, a następnie wezwał na miejsce pogotowie. Przytomny mężczyzna został zabrany do szpitala wojewódzkiego w Olsztynie.
Po kilku godzinach zadzwoniłem do szpitala, by zapytać lekarza o stan zdrowia mężczyzny. Obawiałem sie, ze podczas wykonywania masażu serca mogłem uszkodzić mu żebra. W słuchawce usłyszałem, że reanimacja została przeprowadzona na tzw. "5", a mężczyzna czuje się dobrze. Dla mnie znaczy to wiele
- opowiada dzielny oficer z KMP w Olsztynie. Jak podkreśla policjant wspominając wydarzenia z minionej niedzieli:
"Zespół w którym pracuje jest specyficzny. Sprawy, które realizujemy – często bardzo długo, niestety nie zawsze kończą się "Happy endem". To podcina skrzydła. Jednakże uratowanie komuś życia, daje „powera” na długo"
Powyższy przykład pokazuje jak ważna jest szybka reakcja w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia innych osób. Takie zachowanie jak policjanta z Olsztyna oraz wiedza i odpowiednie przygotowanie ratują życie!
Więcej na temat resuscytacji i zasad udzielania pomocy przedmedycznej można przeczytać na stronie internetowej Polskiej Rady Resuscytacji
(mp/TM)