Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pisz: Wyszli z domu i nie wracali. Młodych mieszkańców Pisza odnaleźli policjanci

Każdego roku policja odnotowuje około 15 tysięcy zaginięć, z czego około 4 tysiące to zaginięcia osób nieletnich. Tylko od początku marca tego roku na terenie powiatu piskiego policjanci przyjęli od rodzin zawiadomienia o zaginięciu 7 osób, z czego aż 5 to dzieci. Najmłodsze z nich miało 8 lat. Co robić w takiej sytuacji, jak zapobiegać?

Przyczyny zaginięć

Wiadomość o zaginięciu szokuje rodzinę, bliskich i paraliżuje ich życie. Zwłaszcza, gdy osoby giną nagle, bez wcześniejszych sygnałów, że coś jest nie tak. Każde zaginięcie Policja traktuje indywidualnie, ponieważ każdemu przypadkowi towarzyszy inna okoliczność.

Z innych przyczyn ginie małe dziecko, nastolatek, a z jeszcze innych osoba dorosła. Oczywiście istnieją pewne prawidłowości, na które wskazują policjanci zajmujący się sprawą zaginięć. Jednak każda sprawa ma swój indywidualny przebieg. Powodem u najmłodszych, w wieku do 6 lat, może być m.in.: zgubienie się, wypadek czy uprowadzenie. Dla malucha nawet samodzielny spacer po najbliższej okolicy jest przygodą. To z powodu niedostatecznej uwagi rodziców, najmłodszym udaje się oddalić z miejsca zamieszkania czy placu zabaw. Pozostawiając dziecko same w domu poszerzamy mu pole ewentualnego manewru. Powierzając dzieci osobom niezaufanym – również ryzykujemy.

Zaginięcia najmłodszych w Piszu

W minionym tygodniu piscy policjanci odnotowali aż dwa przypadki, kiedy do domu nie wróciły dzieci. 8-letnia dziewczynka po lekcjach wsiadła do autobusu jadącego do domu, ale do niego nie dotarła. Zaniepokojeni rodzice o zaginięciu córki powiadomili Policję. Na szczęście dziewczynka szybko się odnalazła. Okazało się, że poszła do babci.

W piątek (11 marca) późnym wieczorem zdenerwowana matka powiadomiła Policję, że 9-letni syn nie wrócił do domu. Chłopiec po południu poszedł do kościoła i nie wrócił. Dzięki zaangażowaniu policjantów chłopiec szybko został odnaleziony. Funkcjonariusze znaleźli go u kolegi, o którym rodzice nic nie wiedzieli.

Ucieczki z domu nastolatków

Inną sytuacją jest, kiedy dzieci same decydują się na ucieczkę. Problem tzw. „gigantów” dotyczy przede wszystkim młodzieży w wieku 13-17 lat. Powodów może być mnóstwo. Od problemów w szkole, przez brak akceptacji w grupie rówieśniczej, po chęć przeżycia ciekawej przygody. Przyczyna zaginięć tkwi często w samym ognisku domowym. Nieporozumienia, przesadne wymagania rodziców, czy strach przed karą – są problemami, które przerastają niejednego nastolatka. W sytuacji rozwodu rodziców, przesadnego skupienia się na pracy – ucieczka jest „krzykiem” nastolatka. Chce on w ten sposób zwrócić na siebie uwagę. Młodzież bardzo często organizuje „wagary” dla zwykłego popisu. W sytuacji, gdy dziecko nie wraca o ustalonej porze – rodzice zazwyczaj rozpoczynają poszukiwania na własną rękę.

Poszukiwania nastolatków w powiecie piskim

Na początku marca policjanci z Białej Piskiej szukali 16-latka, który wyszedł z domu i nie nawiązywał kontaktu z rodziną. Po kilku dniach został odnaleziony przez policjantów cały i zdrowy. Chłopak przebywał w tym czasie u kolegi.

W ostatnią sobotę (12 marca) 13-latka w południe wyszła z domu i na noc nie wróciła. Następnego dnia matka powiadomiła policję o zaginięciu córki. Funkcjonariusze odnaleźli nastolatkę na jednym z przystanków.

Kiedy zaginie dziecko...

Zniknięcie dziecka należy niezwłocznie zgłosić na Policję sprawdzając wcześniej miejsca, gdzie może ono przebywać. Na komendę należy zabrać aktualne zdjęcie zaginionej osoby. W rozmowie ze zgłaszającym funkcjonariusze starają się uzyskać jak najwięcej informacji dotyczących osoby zaginionej. Zadają różne pytania mogące pomóc w ustaleniu miejsca pobytu szukanej osoby. Stąd nie można zatajać żadnej informacji, gdyż każda z nich może zadecydować o kierunku działania Policji. Wywiad z rodzicami ma pomóc w poszukiwaniach. Ważne jest, aby przypomnieć sobie w co dziecko było ubrane, z uwzględnieniem znaków szczególnych. W przypadku starszych dzieci – jeśli są podejrzenia co do przyczyny ucieczki i ewentualnego miejsca pobytu – należy o tym poinformować policjanta wskazując miejsca, w których dziecko spędza najwięcej czasu. Warto też sprawdzić czy w pokoju syna bądź córki nie ma żadnych przedmiotów i znaków świadczących o motywach ucieczki. Można też sprawdzić ostatnio przeglądane strony internetowe i pocztę elektroniczną. Jeśli dziecko posiada przy sobie telefon – jest możliwość szybkiego namierzenia go na podstawie karty SIM.

Działania Policji w sytuacji zaginięcia osoby

Niezwłocznie po zgłoszeniu zaginięcia Policja rozpoczyna sprawdzanie terenu, w okolicach którego osoba była widziana po raz ostatni. Wykorzystuje do swoich działań sprzęt techniczny oraz psy policyjne, a nawet helikoptery.

Tak było w miniony wtorek (8 marca) roku, kiedy to piscy policjanci po godz. 17.00 otrzymali zgłoszenie o zaginięciu 79-letniego mężczyzny. Z informacji uzyskanych od rodziny wynikało też, że zaginiony słabo widzi, słabo słyszy i ma zaniki pamięci. Sytuacja była trudna, ponieważ istniało realne zagrożenie życia i zdrowia zaginionego ze względu na niskie temperatury.

Natychmiast podjęte zostały poszukiwania mężczyzny. W działaniach brali udział nie tylko policjanci z powiatu piskiego, ale także strażacy, leśnicy oraz żołnierze z Żandarmerii Wojskowej. W poszukiwaniach brał udział przewodnik z psem służbowym. Ze względu na wagę zaginięcia, do działań zaangażowany został także policyjny helikopter. Mężczyzna został odnaleziony cały i zdrowy.

Policjanci prowadząc poszukiwania osób przesłuchują także świadków i osoby, które spędzały z nim czas tuż przed zaginięciem. Sprawdzają okoliczne szpitale i noclegownie. Informacja o zaginięciu osoby trafia do wszystkich służb w całym kraju.

W swoich działaniach Policja współpracuje z organizacją ITAKA, zajmującą się poszukiwaniem osób zaginionych. Tam również możesz zgłosić się po pomoc. Fundacja prowadzi stronę internetową, umożliwia wydrukowanie specjalnego plakatu z wizerunkiem osoby poszukiwanej. Dla usprawnienia poszukiwań, za zgodą rodziny, policjanci nawiązują kontakt z lokalnymi mediami, aby informacja o zaginięciu dotarła do dużej liczby osób mogących pomóc w ustaleniu miejsca pobytu zaginionego.

Jak mogę zapobiec tragedii?

Najlepszym jednak działaniem jest zapobieganie tragedii. Zainteresuj się tym, co robi Twoje dziecko w wolne dni, gdzie i z kim wychodzi. Natomiast najmłodszym postaraj się zapewnić opiekę na czas Twojej nieobecności. Wykaż dziecku zainteresowanie. Rozmawiaj z nim, pytaj o to jak spędza czas gdy nie ma Cię w domu i jakie ma plany. Zadbaj o to, by już od najmłodszych lat dziecko wiedziało jak się nazywa, gdzie mieszka i kim są jego rodzice. Ucz je, by nie otwierało nikomu drzwi podczas Twojej nieobecności. Zwalczaj w nim naiwność i zbytnią ufność innym osobom. Zaka1 przyjmowania prezentów od nieznajomych, oddalania się z nimi czy wsiadania do samochodu. Nie pozwól by samotnie poruszało się komunikacją miejską.

Rady te, w dużej mierze, odnoszą się także do osób starszych, które często ze względu na swoje dolegliwości nie powinny same wychodzić z domu. W przypadku seniorów pomocny jest włączony telefon komórkowy, który mają przy sobie. Ułatwia on namierzenie osoby, a tym samym ustalenie miejsca jej przebywania.

Pamiętajmy, że czasem zwykła rozmowa z bliska osobą i okazane jej zainteresowanie pozwoli uniknąć rodzinnego dramatu.

Policja apeluje o szczególną ostrożność i opiekę nad najmłodszymi. Jednak bezpieczeństwo Twojego dziecka zależy przede wszystkim od Ciebie. Pamiętaj więc o podstawowych zasadach opieki. Pozwoli to uniknąć wielu przykrych sytuacji, a przede wszystkim tragedii dziecka.

(ASz/TM)

 

Powrót na górę strony