Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Cyberprzemoc, oszustwa, hejting i seksting, czyli zagrożenia w Internecie. Policjanci spotkali się z młodzieżą

Wychowankowie Bursy Nr 2 w Olsztynie wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym dotyczącym bezpieczeństwa w Sieci. Poprowadziła je przedstawicielka olsztyńskiego Wydziału Prewencji, która omówiła takie zagrożenia w Internecie, jak cyberprzemoc, oszustwa, hejting i seksting. Spotkanie zakończyła projekcja filmu „Na zawsze”.

W związku z obchodzonym w dniu 9 lutego Dniem Bezpiecznego Internetu, przez cały miesiąc policjanci Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie podczas spotkań edukacyjnych omawiali zagadnienia związane z zagrożeniami internetowymi. Przebiegały one pod hasłem „Lepszy Internet zależy od Ciebie”.

Jedno z takich spotkań odbyło się w Bursie Nr 2 w Olsztynie, a uczestniczyli w nim mieszkający w Bursie uczniowie klas I olsztyńskich szkół ponadgimnazjalnych. Poprowadziła je przedstawicielka komórki ds. nieletnich, która podczas dyskusji z młodzieżą omówiła aktualne problemy dotyczące zagrożeń online, na jakie narażeni są użytkownicy Internetu. Na początku to młodzież wyjaśniała, jak rozumie m.in. takie pojęcia jak: oszustwo, kradzież tożsamości, cyberprzemoc, heating i seksting. Następnie przedstawicielka Policji uzupełniła te odpowiedzi oraz wytłumaczyła, jak prawo chroni ofiary takich zachowań. Młodzież poznała konsekwencje prawne przewidziane dla osób znieważających inne osoby, publikujących wizerunek innej osoby bez jej zgody i używających w Internecie słów wulgarnych. Niepełnoletniej młodzieży przypomniano również, jakie konsekwencje przewiduje prawo dla osób w ich wieku, dopuszczających się zachowań przemocowych i innych czynów zabronionych.

W ostatniej części spotkania młodzież i wychowawcy wspólnie z przedstawicielką Policji obejrzeli film pt. „Na zawsze”, który został przygotowany w ramach kampanii Fundacji Dzieci Niczyje „Myślę, więc nie ślę”. Fabuła dotyka kwestii zagrożeń związanych ze zjawiskiem sekstingu, a film stał się przyczynkiem do dyskusji o niebezpieczeństwie związanym z rejestrowaniem i przesyłaniem osobistych materiałów o charakterze seksualnym za pośrednictwem telefonu i Internetu.

 

Kampania „Myślę, więc nie ślę” została objęta patronatem honorowym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Więcej na temat kampanii na stronie internetowej www.seksting.fdn.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(lc/rj)

Powrót na górę strony