Gołdap: Rozmawiali z seniorami o ich bezpieczeństwie
Jak ustrzec się przed oszustami, jak bezpiecznie serfować w sieci oraz jak zadbać o swoje bezpieczeństwo? Odpowiedzi na te pytania usłyszeli seniorzy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz słuchacze Środowiskowego Domu Samopomocy, podczas społecznej debaty z udziałem policjantów z Gołdapi. Spotkanie odbyło się w ramach „Dnia Bezpiecznego Internetu”. Policjanci przedstawili również koncepcję mapy zagrożeń bezpieczeństwa.
Debata społeczna z seniorami Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz słuchaczami Środowiskowego Domu Samopomocy odbyła się dzisiaj (09.02.2016) w czytelni Biblioteki Publicznej w Gołdapi. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach „Dnia Bezpiecznego Internetu” i miało na celu propagowanie przedsięwzięć prewencyjnych skierowanych do seniorów. Spotkaniu, na którym uczestnicy mieli okazję zapoznać się z metodami działania oszustów oraz podzielić się z policjantami swoimi doświadczeniami, przyświecało hasło „Bezpieczny senior w Internecie”
Na początku spotkania zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gołdapi wspólnie z naczelnikiem Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego przedstawili koncepcję mapy zagrożeń bezpieczeństwa podczas której zwrócili uwagę na zagrożenia, którymi mogą zostać dotknięte osoby starsze. Omówili skalę i rodzaj zidentyfikowanych zagrożeń jakimi są oszustwa na wnuczka, kradzieże kieszonkowe, rozboje i bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
W kolejnej części policjanci omówili działania sprawców podszywających się pod urzędników, inkasentów, akwizytorów oraz używających metody „na wnuczka”. Przedstawiła również temat przestępstw związanych z bezpieczeństwem tzw. „wirtualnego pieniądza”, bankowości internetowej i internetowych oszustw.
Funkcjonariusze przedstawili krótkometrażowy filmik animowany dot. „pishing’u”, czyli metody oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, w celu wyłudzenia określonych informacji.
Gospodarze spotkania z ogromnym zainteresowaniem słuchali o tym, jak ustrzec się przed oszustem i nie dać się zwieść jego manipulacjom. Policjanci wręczyli zebranym broszury zawierające wskazówki jak nie paść ofiarą oszusta i co zrobić w przypadku zagubienia czy kradzieży dokumentów i kart bankomatowych.
Zawsze i wszędzie warto promować bezpieczne zachowania na drodze…Dlatego też policjanci zebranym uczestnikom wręczyli odblaskowe smycze.
(AB/TM)