Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Dbaj o życie, zapnij pas. Policjanci drogówki prowadzili działania „Pasy”

Zapinanie pasów bezpieczeństwa powinno być zupełnie naturalnym odruchem. Jest to obowiązek prawny, a zapięcie pasów często ratuje życie. Jak kierowcy i pasażerowie podchodzą do zapinania pasów sprawdzali na drogach regionu policjanci ruchu drogowego.

Jedna, zajmująca kilka sekund czynność, która powinna być automatycznym odruchem w momencie kiedy wsiadamy do auta- to właśnie pasy bezpieczeństwa są jednym z najskuteczniejszych środków ochrony przez powstawaniem obrażeń u kierowców i pasażerów, często mówiąc wprost- ratują życie. W momencie wypadku drogowego szanse na przeżycie są zdecydowanie większe gdy mamy zapięte pasy niż gdybyśmy ich nie mieli. Wciąż jednak wiele osób z niepojętych przyczyn ignoruje ten obowiązek, a to ma  wpływ na wysoką śmiertelność wypadków samochodowych. Nadzór nad zapinaniem pasów to jedno z priorytetowych zadań policjantów.

Ponad tysiąc skontrolowanych pojazdów,ponad 300 przypadków niekorzystania z urządzeń brd.

Wczoraj na drogach regionu policjanci  skontrolowali ponad 1000 pojazdów. Podczas kontroli odnotowali ponad 300 przypadków niekorzystania z pasów bezpieczeństwa. Prym w tej niechlubnej grupie wiedli kierowcy- 286 z nich zignorowało ten obowiązek. 17 pasażerów podróżowało bez zapiętego pasa. Policjanci odnotowali też 1 przypadek nieprawidłowego przewożenia dzieci.

Czym skutkuje zignorowanie pasa bezpieczeństwa?

Zgodnie z prawem nieużywanie pasów bezpieczeństwa w pojeździe może zakończyć się mandatem- kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 złotych, będzie go też to kosztowało 2 punkty. Pasażerowie odpowiadają za siebie, a obowiązkiem kierowcy jest im przypomnieć o obowiązku zapięcia pasów. Jeśli mimo to zignorują jego przypomnienia to w momencie kontroli drogowej policjant może także na nich nałożyć mandat, co więcej wtedy i kierowca będzie  mógł zostać ukarany za nieprawidłowe przewożenie pasażerów- 100 złotych i 4 punkty. Bardziej dolegliwa kara czeka tych, którzy w nieprawidłowy sposób  będą  przewozić dzieci-  taka sytuacja może zakończyć się mandatem w wysokości 150 złotych, a konto kierowcy zasili 6 punktów. 

By uniknąć mandatu czy dla własnego bezpieczeństwa?

Odpowiedź jest tylko jedna: pasy ratują życie, więc nie zapinamy ich dla uniknięcia mandatu. Robimy to dla siebie i wszystkich innych osób podróżujących z nami autem. Wciąż na polskich drogach zdarzają się bardzo drastyczne wypadki samochodowe. Połączenie  nadmiernej  prędkości, brawurowa jazda, czasem też alkohol a do tego niezapięte pasy  skutkują tragedią. Warto pamiętać, że  w autach nowszego typu system pasów bezpieczeństwa zintegrowany jest z systemem poduszek powietrznych. Zapięcie pasa uzbraja poduszkę. Czasem z niezrozumiałych przyczyn kierowcy i pasażerowie chcą „ oszukać”  i np. zapinają  pas za swoimi plecami. W momencie zderzenia człowiek najpierw z dużą siłą  trafia w poduszkę, następnie z ogromną siłą zostaje odrzucony do tyłu. To wręcz śmiertelnie niebezpieczne zachowanie.

Obowiązek  zapinania pasów bezpieczeństwa spoczywa na wszystkich  osobach w aucie. Tak samo pasażerowie jak i kierowcy powinni zapinać pasy bezpieczeństwa po pierwsze – dla własnej ochrony, po drugie – leży to w interesie innych współpasażerów. Gdyby doszło do wypadku samochodowego, osoba jadąca bez pasów siłą uderzenia mogłaby wręcz zabić innych.

mk/jb

Powrót na górę strony