Iława/Susz: Leżeli w śniegu. Przed wychłodzeniem uratowali ich policjanci i reakcja świadków
Policjanci w toku służby prowadzą wzmożone działania, mające na celu ochronę życia i zdrowia osób szczególnie narażonych na działanie niskich temperatur powietrza. Każdy sygnał o osobach bezdomnych i samotnych potrzebującą pomocy może uratować życie! Tak jak w przypadku trzech mężczyzn, których nietrzeźwych i leżących w śniegu znaleźli iławscy i suscy funkcjonariusze.
Policjanci z Susza w nocy z piątku na sobotę (22.01.2016) podczas patrolu miasta zauważyli leżącego w śniegu mężczyznę. Funkcjonariusze natychmiast podeszli do niego. Okazało się, że jest to znany im mieszkaniec Susza. 27–latek był pod znacznym działaniem alkoholu, miał problemy z utrzymaniem równowagi. Policjanci wychłodzonego mieszkańca Susza zawieźli do domu.
Kolejne zdarzenie miało miejsce w niedzielę około godz. 12:00. Do oficera dyżurnego Komendy Policji w Iławie zadzwoniła osoba, informując że na środku ulicy leży nietrzeźwy mężczyzna. Na miejscu policjanci ustalili, że 41–letni mieszkaniec Iławy nie miał siły iść dalej i położył się koło jednego z aut. Mężczyzna był pod znacznym działaniem alkoholu, miał poważne problemy z utrzymaniem równowagi. Policjanci mężczyznę przekazali pod opiekę jego znajomej.
Dwanaście godzin później również w Iławie dyżurny iławskiej policji został poinformowany o leżącym na chodniku mężczyźnie. Na miejsce natychmiast pojechał patrol policji i tam zastał nietrzeźwego 45–latka. Mężczyzna nie był w stanie poruszać się o własnych siłach.
Funkcjonariusze przetransportowali mężczyznę do miejsca zamieszkania.
Mężczyźni moga mówić o dużym szczęściu, że pomoc przyszła dla nich w porę. Nie unikną oni jednak konsekwencji swojego zachowania.
Pamiętajmy !
Zimą policjanci wspólnie ze strażnikami miejskim podejmują wzmożone działania, aby udzielić pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Patrole sprawdzają miejsca, w których żyją osoby bezdomne, odwiedzają ich, szczególnie zimą namawiają do zamieszkania w placówkach socjalnych.
Ale pomóc może każdy, kto widzi człowieka będącego w trudnej sytuacji. To może być bezdomny, nietrzeźwy, albo człowiek chory. Nie traktujmy stereotypowo tych, którzy leżą na ulicy, przystanku. Każdemu należy się pomoc. Wystarczy zadzwonić na nr 112. Jeśli przekażemy dyspozytorowi wszystkie informacje - o miejscu, w którym znajduje się człowiek potrzebujący pomocy, jak się zachowuje, ten przyśle na miejsce właściwe służby. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy policję lub pogotowie ratunkowe za każdym razem kiedy widzimy, że ktoś narażony jest na wychłodzenie organizmu.
W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320. To właśnie pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko - mazurskiego.
(JK/TM)