Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Przed feriami z Policją. Aby zimowy wypoczynek był bezpieczny

Ruszają ferie zimowe. Olsztyńscy policjanci, strażacy i leśnicy apelują do dzieci, rodziców, opiekunów i innych osób o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zabaw na śniegu i lodzie. Już po raz czwarty w powiecie, tuż przed zimowym wypoczynkiem, odbyły się festyny edukacyjne, w których uczestniczyło około 2,5 tys. dzieci. Podczas pokazów ratowniczych przedstawiciele służb propagowali bezpieczne zachowania. M.in. dzięki profilaktyce, już od wielu lat zimą w powiecie, nie zginęło żadne dziecko.

Gdzie i kiedy?

Nad czterema jeziorami w powiecie olsztyńskim odbyły się festyny, w których każdego roku uczestniczy około 2,5 tys. dzieci. Inauguracyjne spotkanie miało miejsce 15 stycznia w m. Tumiany, gm. Barczewo. Kolejne odbyły się w m. Swobodno, gm. Dobre Miasto 18 stycznia, m. Jemiołowo, gm. Olsztynek 20 stycznia, a także ostatnie kończące cykl w m. Rukławki gm. Biskupiec 22 stycznia.

 

 

Kto za tym stoi...

 • Pokaz
  Pokaz
 • Pokaz akcji ratowniczej
  Pokaz akcji ratowniczej
 • Uczestnicy pokazu
  Uczestnicy pokazu
 • Pokaz akcji ratowniczej
  Pokaz akcji ratowniczej
 • Pokaz akcji ratowniczej
  Pokaz akcji ratowniczej
 • Uczestnicy pokazu
  Uczestnicy pokazu
 • Pokaz psa służbowego
  Pokaz psa służbowego
 • Policyjny quad
  Policyjny quad
 • Konkursy dla dzieci
  Konkursy dla dzieci
 • Organizatorzy
  Organizatorzy

Pomysłodawcą i organizatorem wcześniejszych festynów był Naczelnik WWP KMP Olsztyn nadkom. Jan Meller, który nadzoruje pracę policjantów Zespołu Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych Ogniwa Patrolowego. Uznał on, że skoro teren na którym mieszkamy charakteryzuje się dużą liczbą jezior, to występuje zwiększone ryzyko tragicznych wypadków na zamarzniętej tafli. Do akcji przyłączyły się także inne służby. Z roku na rok inicjatywa ta, przy dużym wsparciu logistycznym nadleśnictw oraz władz gmin powiatu olsztyńskiego, przyciąga coraz większą rzeszę najmłodszych. Cieszy to organizatorów, którzy zauważają, że ta cykliczna impreza przerodziła się w kampanię na rzecz bezpieczeństwa.

Jak ważna jest profilaktyka, mówi odpowiedzialna za tegoroczną akcję, Naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Bernadeta Ćwiklińska-Rydel „Od wielu już lat, na terenie Olsztyna i powiatu w okresie zimowym nie odnotowaliśmy ani jednego utonięcia dziecka. Jest to niewątpliwie zasługa m.in. tego typu działań prewencyjnych realizowanych przez Policję"

W tym roku organizatorami akcji są Starosta Olsztyński, Komenda Miejska Policji w Olsztynie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Olsztynie tym OSP Barczewo, OSP Dobre Miasto, OSP Olsztynek i OSP Kobułty; Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie oraz Nadleśnictwa powiatu olsztyńskiego, tj. Olsztyn, Olsztynek, Wipsowo, Wichrowo, Jagiełek, Kudypy i Nowe Ramuki.

Szereg atrakcji - nauka przez zabawę

Każdego roku przed feriami policjanci z Wydziału Prewencji KMP Olsztyn odwiedzają dzieci w szkołach i przedszkolach by rozmawiać z nimi o bezpiecznych zachowaniach podczas zbliżających się ferii. Nic tak jednak nie przemawia do najmłodszych, jak widok osoby, pod którą załamał się lód. Uczestnicy festynów mają możliwość zobaczenia na żywo, co dzieje się z taka osobą, jak trudno jest o własnych siłach wydostać się na brzeg. Jest to doskonały moment by pokazać im, jak powinni się zachować, jeżeli w takiej sytuacji się znajdą, a czego kategorycznie unikać. Pokazy przygotowane przez policyjnych wodniaków, ratowników medycznych i strażaków mają być przestrogą dla najmłodszych i przesłaniem, że nie ma bezpiecznego lodu. Lód jest zdradliwy i nie jest miejscem do zabawy.   

By pokazy mogły się odbyć trzeba było znaleźć ochotnika, który wejdzie do przerębla,  mimo minusowej temperatury powietrza i temperatury wody około 2 stopni. Podczas dwóch spotkań była to policyjna wodniaczka – Iza, a w dwóch kolejnych pracownik Zespołu Informatyki KMP w Olsztynie - Marcin. Dziękujemy i gratulujemy odwagi.

Poza oglądaniem specjalistycznych pokazów ratowniczych, dzieci mogły zobaczyć jak wygląda tresura i posłuszeństwo psa służbowego. Policyjny przewodnik mówił o pozycji "żółwika" w momencie gdy zaatakuje nas agresywny pies. Przekazał tez kilka praktycznych rad, jak za pomocą plecaka szkolnego odciągnąć uwagę atakującego nas zwierzęcia.

Dzieci mogły sprawdzić nabytą wiedzę w trakcie prowadzonych konkursów. Współorganizatorzy imprezy przygotowali dla najmłodszych nagrody, gorącą herbatę oraz kiełbaski. Każdy uczestnik otrzymał również element odblaskowy.

Na terenie plaży rozstawione były także stoiska leśników i przygotowane przez nich materiały dotyczące bezpieczeństwa na terenach leśnych oraz ochrony środowiska i ekologii.
 

Na czym nam zależy

Działania, które realizuje olsztyńska Policja mają przede wszystkim na celu:

 • przypomnienie numerów alarmowych 112,997,998,999;
 • poprawę stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej;
 • kształtowanie prawidłowych nawyków świadomego i bezpiecznego wypoczynku podczas pory zimowej, a przede wszystkim ferii zimowych;
 • uświadomienie dzieciom i młodzieży szkolnej zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać w okresie zimy;
 • zaznajomienie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa;
 • naukę praktycznego stosowania nabytej wiedzy.

Współorganizatorzy:

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie, Samorządy Gmin Powiatu Olsztyńskiego

Partnerzy:

Wytwórnia Octu i Musztardy Octim Sp.z o.o. z Olsztynka, Zakłady Tymbark SA oddział Olsztynek, Warmia - Zakłady Mięsne w Biskupcu, Spółdzielnia Handlowo – Produkcyjna Olsztynek, Zakład Masarski „Tomuś”

Podczas wszystkich czterech festynów odtwarzano muzykę olsztyńskiego zespołu "Dziecięce Niebo".

mp

 

Powrót na górę strony