Iława: Nie zezwolił na wykonanie kontroli kotłowni funkcjonariuszom Straży Miejskiej. Odpowie przed sądem
Policjanci iławskiej komendy zostali powiadomieni o uniemożliwieniu wykonania kontroli kotłowni przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Mężczyzna, którego podejrzewano o wypalanie w kotłowni śmieci i powodowanie przy tym dużego zadymienia odpowie teraz przed sądem. Kodeks karny za ten czyn przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.
Iławscy policjanci zostali poinformowani przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej o uniemożliwieniu kontroli kotłowni w domku jednorodzinnym na terenie miasta. Policjanci przyjęli zawiadomienie o przestępstwie i przesłuchali świadków.
Ustalili, że funkcjonariusze iławskiej Straży Miejskiej otrzymali zgłoszenie o wypalaniu śmieci i mocnym zadymieniu w jednym z domów w mieście. Gdy dojechali do posesji, której dotyczyło zgłoszenie, zastali tam 63-letniego właściciela. Mężczyzna, pomimo okazania przez nich legitymacji służbowych oraz upoważnienia wydanego przez Burmistrza Miasta Iławy nie zezwolił na wykonanie kontroli użytkowanej kotłowni w zakresie ochrony środowiska. Dodatkowo, mieszkaniec Iławy pomimo ciążącemu na nim obowiązku, nie chciał podać swoich danych osobowych.
Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutu 63-latkowi. Mężczyzna przyznał się do winy i złożył w tej sprawie wyjaśnienia.
Kodeks karny za utrudnienie lub udaremnienie kontroli osobie uprawnionej w zakresie ochrony środowiska przewiduje karę nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
Pamiętajmy !
Na podstawie art. 379 Ustawy Prawo Ochrony Środowiska:
Burmistrz sprawuje kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska, upoważniając do wykonania kontroli funkcjonariuszy straży miejskiej.
Kontrolujący, wykonując kontrolę jest uprawniony do:
- wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren;
- przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
- żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
- żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.
Kierownik kontrolowanego podmiotu oraz kontrolowana osoba fizyczna obowiązani są umożliwić przeprowadzanie kontroli, a w szczególności dokonanie powyższych czynności.
Burmistrz może wystąpić do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o podjęcie odpowiednich działań będących w jego kompetencji, jeżeli w wyniku kontroli funkcjonariusze Straży Miejskiej stwierdzą naruszenie przez kontrolowany podmiot przepisów o ochronie środowiska lub występuje uzasadnione podejrzenie, że takie naruszenie mogło nastąpić, przekazując dokumentację sprawy.
(JK/TM)