Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działdowo: Debata społeczna z mieszkańcami

Prawa człowieka a uprawnienia policji, jak ustrzec się przed oszustami wykorzystującymi metodę „na policjanta” oraz o kierowaniu się rozsądkiem na drodze przez osoby w podeszłym wieku to tematy rozmowy przedstawicieli policji z mieszkańcami Działdowa. Gościnnie w debacie brał udział pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie do spraw Ochrony Praw Człowieka kom. Sebastian Kajczyński.

Spotkanie policjantów z mieszkańcami miasta odbyło się w poniedziałkowe popołudnie.

Współorganizatorem spotkania była Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Działdowie. Tematem przewodnim debaty były prawa człowieka a uprawnienia policji w kontekście zbliżającej się 67 rocznicy podpisania przez Polskę Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, która przypada 10 grudnia br.. Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie do spraw Ochrony Praw Człowieka kom. Sebastian Kajczyński omówił m.in. jakie prawa przysługują osobom, wobec których policja podejmuje interwencje oraz jakie obowiązki i uprawnienia w tym zakresie spoczywają na funkcjonariuszach służb mundurowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejnym tematem dyskusji były przestępstwa metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego podinsp. Adam Borowski przedstawił i opisał sposoby działania przestępców parających się tymi metodami. Wskazał na kluczowe elementy, słowa i zwroty, którymi posługują się oszuści, aby wzbudzić zaufanie potencjalnych ofiar i utwierdzić je w przekonaniu, że rozmawiają z osobą z rodziny. Wszystko po to, by wyłudzić od nich pieniądze. Ponadto omówił, na co zwracać uwagę przy takiej rozmowie i jak postępować, aby ustrzec się przed utratą, niejednokrotnie, oszczędności całego życia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W myśl zasady „Kieruj się rozsądkiem” Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego działdowskiej komendy przedstawił charakterystykę zdarzeń drogowych, w których najczęstrzy udział biorą niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. W nawiązaniu do spotu kampanii ogólnokrajowej ukierunkowanej na 3 najbardziej zagrożone grupy, tj. motocyklistów, osoby w podeszłym wieku oraz osoby piesze omówiono przepisy dotyczące właściwych zachowań na drodze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczestnikom debaty wręczono elementy odblaskowe, zawieszki z kampanii ogólnopolskiej „Kochasz?Powiedz STOP wariatom drogowym”, naklejki z deklaracją „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” z najnowszej kampanii dotyczącej przeciwdziałania wsiadaniu za kierownicę osobom po spożyciu alkoholu oraz ulotki informacyjne „Nie daj się nabrać „na wnuczka, „na policjanta” czy „Nie daj się nabrać. Sprawdź zanim podpiszesz”.

 

 

(jn/rj)

Powrót na górę strony