Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Giżycko: Niskie temperatury zagrażają bezdomnym. Pomagają im także policjanci

Giżyccy policjanci pomogli trzem bezdomnym, którzy znajdowali się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Noc, podczas której nastąpił spadek temperatury, nietrzeźwe osoby niemające się gdzie schronić, spędziły w policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych.

W ostatni czwartek (27.11.2015) około godziny 15:30 patrol w skład, którego wchodził policjant i funkcjonariusz Straży Miejskiej, z polecenia dyżurnego operatora Monitoringu Miejskiego w Giżycku pojechał na ulicę Olsztyńską, gdzie miała przebywać osoba bezdomna.

Na miejscu funkcjonariusze zauważyli siedzącego na parkingu mężczyznę, który znajdował się w stanie upojenia alkoholowego. Mężczyzna oświadczył, że nie ma się gdzie podziać i zamierza spać na dworze. Policjant ustalił, że nietrzeźwy mężczyzna to 37–latek bez stałego miejsca zameldowania.

Tego samego dnia patrolując teren miasta Giżycka, patrol zauważył na ulicy Dąbrowskiego dwóch mężczyzn siedzących przy śmietniku.

Obaj mężczyźni znajdowali się w stanie upojenia alkoholowego. Jak się okazało 59–latek i 66–latek również byli bez stałego miejsca zameldowania.

Z uwagi na zagrożenie jakie stwarzali dla siebie mężczyźni, zostali przewiezieni do Komendy Powiatowej Policji w Giżycku, gdzie spędzili noc w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych.

Po doraźnej pomocy udzielonej tym osobom przez funkcjonariuszy patrolu, sprawą zajmą się dzielnicowi, którzy pomogą w znalezieniu miejsca, gdzie osoby potrzebujące mogą uzyskać pomoc i wsparcie.

Pamiętajmy o tym, że zmiana pogody i spadek temperatury jest szczególnie niebezpieczna dla osób bezdomnych. Pomimo stałej kontroli miejsc, gdzie mogą nocować osoby bezdomne, nie zawsze Policjanci mogą dotrzeć do wszystkich tych miejsc. Dlatego zwracamy się z apelem, jeśli zauważymy człowieka leżącego na chodniku czy śpiącego na ławce, nie pozostawajmy obojętni na los takiej osoby. Nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, komu może grozić wychłodzenie. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 997. O osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy można również powiadomić Ośrodki Pomocy Społecznej.

O tym jak można pomóc osobom bezdomnym, więcej można przeczytać na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

(ICh/TM)

Powrót na górę strony