Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Policjanci z wizytą w Szkole Podstawowej w Orżynach

Policjanci ruchu drogowego w ramach akcji „Noś odblaski. Bądź widoczny” odwiedzili uczniów ze Szkoły Podstawowej w Orżynach. Podczas rozmowy z dziećmi z klas I-III funkcjonariusze informowali o zagrożeniach związanych z poruszaniem się po drogach. Przypomnieli również, że każdy pieszy, który będzie poruszał się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał od policjantów odblask.

Szczycieńscy policjanci przeprowadzili spotkanie z uczniami klas I-III w Orżynach. W spotkaniu, które zostało zrealizowane w ramach akcji „Noś odblaski. Bądź widoczny” przedstawiono zasady prawidłowego i bezpiecznego korzystania z dróg w trakcie przemieszczania się do jak i ze szkoły. Funkcjonariusze przypomnieli, że każdy pieszy, który będzie poruszał się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Dzieci w sposób praktyczny utrwaliły również wiedzę jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, a  na pamiątkę spotkania funkcjonariusze rozdali odblaski, które otrzymali ze Starostwa Powiatowego w Szczytnie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Policjanci przypominają:

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za jego grozi mandat – od 20 do 500 zł.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie. Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy, że po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Osoba mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Pieszy może poruszać się po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie znajdował się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie będzie miał zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

 

(ACB/RJ)

Powrót na górę strony