Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: „16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet” - policjanci z regionu przeciw przemocy

Policjanci z Warmii i Mazur aktywnie włączą się w realizację międzynarodowej kampanii „16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet”, której celem jest eliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć. Akcja ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa, że przemoc ze względu na płeć stanowi jednocześnie naruszenie praw człowieka.

Kampania „16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet” realizowana jest od 1991 roku, a jej inicjatorem było Centrum na rzecz Globalnego Przywództwa Kobiet. Rozpoczyna się ona Międzynarodowym Dniem przeciwko Przemocy Wobec Kobiet, czyli 25 listopada a kończy Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, który przypada w dniu 10 grudnia. Daty te nie są przypadkowe, mają bowiem na celu postawienie znaku równości między prawami kobiet a prawami człowieka.

Akcja ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa, że przemoc ze względu na płeć stanowi jednocześnie naruszenie praw człowieka. Ponadto służy ona wzmocnieniu lokalnych struktur przeciwdziałających przemocy wobec kobiet oraz budowaniu powiązań pomiędzy lokalnymi i międzynarodowymi inicjatywami na rzecz powstrzymania przemocy wobec kobiet.

Szczególnym przejawem przemocy wobec kobiet jest sytuacja, gdy stają się one ofiarami przemocy w rodzinie. Jedną z form pomocy jest procedura „Niebieskie Karty”, którą wszcząć może Policja, przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia.

W okresie od 1 stycznia 2015 r. do 31 października 2015 r. warmińsko – mazurscy policjanci wypełnili 4977 formularzy „Niebieska Karta-A”. Osób wobec, których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą w rodzinie było – 6908, z tego kobiet – 4394. Osób wobec, których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie było - 4999.

Jeśli jesteś ofiarą przemocy w rodzinie pamiętaj, że sprawca każdego rodzaju przemocy powinien być pociągnięty do odpowiedzialności karnej !!!

Dla swojego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa pozostałych domowników podejmij następujące czynności:

    • w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia powiadom Policję (997, 112) lub prokuratora; szybka reakcja umożliwi zapewnienie Tobie oraz Twoim bliskim ochrony, wszczęcie odpowiednich procedur, a także zabezpieczenie dowodów zdarzenia;

    1. w razie doznania obrażeń ciała zgłoś się do lekarza w celu udzielenia Ci pomocy medycznej – możesz zażądać wystawienia zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie (wzór zaświadczenia znajdziesz w załączniku zaśw. lekarskie);

    2. możesz skorzystać z porady prawnej, wsparcia psychologicznego w związku z przemocą w Twojej rodzinie, dzwoniąc pod numer Ogólnopolskiego Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” - 801 – 120 – 002 (pon. – sob. 8:00 – 22:00; niedz. i święta 8:00 – 16:00) lub Policyjnego Telefonu Zaufania – 800 – 120 – 226 (codziennie w godz. 9:30 – 15:30, od godz. 15:30 do 9:30 włączony jest automat).

    3. w celu uzyskania kompleksowej pomocy możesz zgłosić się do odpowiedniej instytucji. Kompetencje instytucji i organizacji pomocowych są następujące:

  • Ośrodki pomocy społecznej – pomoc w sprawach socjalnych, bytowych i prawnych;

  • Powiatowe centra pomocy rodzinie – pomoc w sprawach prawnych, socjalnych, terapeutycznych, poradnictwo na temat instytucji lokalnie działających w tym zakresie w danej miejscowości;

  • Ośrodki interwencji kryzysowej – zapewniają schronienie osobom dotkniętym przemocą w rodzinie, udzielają wsparcia w przezwyciężaniu sytuacji kryzysowych;

  • Specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie – bezpłatne schronienie dla osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie, udzielanie pomocy specjalistycznej: psychologicznej, prawnej, socjalnej, terapeutycznej i medycznej, opracowują plan pomocy;

  • Prokuratura, Policja – osoba pokrzywdzona może w tych instytucjach złożyć zawiadomienie o przestępstwie znęcania się ;

  • Sąd rodzinny i opiekuńczy – osoba pokrzywdzona może złożyć pozew w sprawach rodzinnych lub wniosek dotyczący spraw opiekuńczych małoletnich;

  • Ochrona zdrowia – wystawianie zaświadczeń lekarskich o doznanych obrażeniach, udzielenie pomocy lekarskiej, poradnictwo dot. specjalistycznych poradni medycznych;

  • Komisje rozwiązywania problemów alkoholowych – jeżeli przemocy w rodzinie towarzyszy picie alkoholu, można złożyć z wnioskiem o skierowanie sprawcy przemocy na leczenie odwykowe lub uzyskać inną pomoc związaną z nadużywaniem przez niego alkoholu.

Policjanci z Warmii i mazur aktywnie włączą się w przeprowadzenie kampanii:

KPP Bartoszyce – 25.11.2015 r. - V Wojewódzka Konferencja w ramach kampanii „Biała Wstążka” pn. „Czego Jaś się nie nauczy – tego Jan nie będzie umiał”. W konferencji udział wezmą m.in. Renata Durda – kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia w Warszawie, Katarzyna Fenik-Geberle – pedagog i psychoterapeuta współpracownik Fundacji Dzieci Niczyje. Marcin Sołodki pracownik Fundacji dzieci Niczyje oraz Agnieszka Olszewska – prawnik, mediator rodzinny, certyfikowany specjalista w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie, wieloletni pracownik Pogotowia „Niebieska Linia” i Elżbieta Górecka z Ośrodka Profilaktyki i Edukacji „Lider”. Organizatorem Konferencji jest Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Wójt Gminy Bartoszyce. W trakcie Konferencji zostaną wręczone wyróżnienia Marszałka Województwa Warmińsko-mazurskiego – „Warmińsko-Mazurski Kawaler Białej Wstążki”.

KMP Olsztyn – 10.12.2015 r. debata społeczna pt.” Czym są prawa człowieka ?”. Prelegenci, wśród, których będzie Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie ds. Ochrony Praw Człowieka przedstawią tematykę związana z prawami człowieka. Omówią również prawo do życia wolnego od przemocy z uwagą na prawa kobiet w tym zakresie. W debacie wezmą udział studenci oraz inne zainteresowane osoby. Organizatorem debaty jest Komenda Miejska Policji w Olsztynie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Naukowe Koło Socjologów UWM Olsztyn.

KPP Ełk 09.12.2015 r. spotkanie z seniorami nt. „Bezpieczeństwa seniorów”. Wśród poruszanej tematyki zostanie poruszony temat przemocy wobec osób starszych. Organizatorem spotkania jest KPP Ełk oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku.

KPP Giżycko26.11.2015 r. - spotkanie z pedagogami Przedszkola Miejskiego nr 4 poświęcone wszczynania procedury „Niebieskie Karty” przez przedstawicieli oświaty.

KPP Gołdap – w okresie od 25.11.2015 r. do 10.12.2015 r. funkcjonariusze KPP Gołdapi wspólnie z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej w Gołdapi i Żandarmerią Wojskową w Gołdapi na ulicach miasta będą przypinać „Białe Wstążki” mężczyznom i uwrażliwiać ich na problem przemocy w rodzinie.

KPP Kętrzyn27.11.2015 r. – w ramach kampanii „Biała Wstążka” odbędzie się II Marsz przeciw przemocy pn. ”Kochaj, szanuj, nie krzywdź, nie bij…”. Ulicami Kętrzyna przejdą przedstawiciele Policji, Pomocy Społecznej, Przedstawiciele Samorządów Lokalnych, Uczniowie szkół oraz mieszkańcy Kętrzyna. W dniu 5.12.2015 r. w godz.9.00-17.00 w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kętrzynie będzie pełniony dyżur prawny przez specjalistów zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.

KPP Mrągowo 09.12.2015 r. – debata społeczna pn. ”Bezpieczeństwo seniorów”. Wśród poruszanej tematyki zostanie poruszony temat przemocy wobec osób starszych. Organizatorem spotkania jest KPP Ełk oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mrągowie.

KPP NML 25.11.2015 r. - Konferencja nt. „Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie”, której organizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w NML.

05.12.2015 r. - pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie udzielą porad prawnych związanych z problemem przemocy w rodzinie

07.12.2015 r. – II Dzień Otwarty Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

09.12.2015 r. – spotkanie nt. „Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie” organizowane przez GOPS Kurzętnik;

Ponadto Urząd Wojewódzki w Olsztynie w dniu 02.12.2015 r. organizuje Konferencję pn. ”Dziecko, jako ofiara przemocy w rodzinie”. Konferencja poświęcona będzie zapoznaniu uczestników z formami przemocy w rodzinie stosowanymi wobec dzieci oraz przybliżenie oznak jej stosowania. Zostaną również przedstawione możliwości pomocy dzieciom, które są ofiarami przemocy w rodzinie. W konferencji wezmą udział: specjalista terapii psychoseksualnej, prokurator Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty, przedstawiciel Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, pracownik GOPS w Grunwaldzie z siedziba w Gietrzwałdzie.

 

(JR/TM)

Powrót na górę strony