Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: „Młodzież w obliczu zagrożeń – Stawmy temu czoło” - samorządowcy i policjanci wspólnie o bezpieczeństwie mlodzieży

Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie razem ze Starostwem Powiatowym, Urzędem Miasta oraz Wyższą Szkołą Policji zorganizowała debatę poświęconą bezpieczeństwu dzieci i młodzieży. Uważamy, że na każdym z nas spoczywa obowiązek działania wobec zagrożeń na jakie w codziennym życiu narażeni są młodzi ludzi. Debata cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów gimnazjów i szkół średnich.

Wczoraj o godz. 11.00 w Auli Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie odbyła się szósta powiatowa debata społeczna „Młodzież w obliczu zagrożeń – Stawmy temu czoło”.
Organizatorami debaty był Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie insp. Cezary Gołota, Starosta Szczycieński Pan Jarosław Matłach, Burmistrz Miasta Szczytno Pani Danuta Górska oraz Komendant – Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr Piotr Bogdalski.

Jak podkreślali orgazniatorzy:

Uważamy, że na każdym z nas spoczywa obowiązek działania wobec zagrożeń na jakie w codziennym życiu narażeni są ludzie młodzi. Alkohol i środki odurzające, tak w ostatnich czasach popularne wśród młodzieży, wyznaczają niektórym drogę codziennego życia. Bardzo często z powodu braku umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, młodzi ludzie sięgają po środki, które pozwalają im na wyłączenie się z codzienności.

Troszcząc się o prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży, Policja oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego chcą zwrócić uwagę na konieczność podjęcia działań zmierzających do ograniczenia zjawiska spożywania alkoholu oraz zażywania narkotyków czy też dopalaczy przez młodych ludzi.

Celem debaty było uświadomienie dzieciom, młodzieży oraz rodzicom jak dużym zagrożeniem jest nawet jednorazowy kontakt ze środkami odurzającym. Wskazanie konsekwencji społecznych, prawnych i przede wszystkim zdrowotnych raz nieprawidłowo podjętej decyzji ma stanowić ostrzeżenie dla każdego, kto chciałby sięgnąć po narkotyki, dopalacze czy też alkohol. Chcemy wspólnie wypracować takie modele działania, rodziców, pedagogów oraz młodzieży, które pozwolą na reagowanie i właściwe działanie po to aby stawić czoło problemowi.

 

  • Insp. Cezary Gołota wita uczestników debaty
    Insp. Cezary Gołota wita uczestników debaty
  • Uczestnicy debaty
    Uczestnicy debaty
  • Insp. Cezary Gołota omawia cele debaty
    Insp. Cezary Gołota omawia cele debaty
  • Uczestnicy debaty
    Uczestnicy debaty
  • insp. dr Danuta Bikowiecka wita zgromadzonych na debacie gości
    insp. dr Danuta Bikowiecka wita zgromadzonych na debacie gości
  • Danuta Górksa wita zaproszonych gości na debacie
    Danuta Górksa wita zaproszonych gości na debacie
  • Jarosław Matłach wita uczniów na debacie
    Jarosław Matłach wita uczniów na debacie
  • podinsp. Arkadiusz Sylwestrzak wita uczestników debaty
    podinsp. Arkadiusz Sylwestrzak wita uczestników debaty
  • mł. asp. Ewa Szczepanek moderator
    mł. asp. Ewa Szczepanek moderator
  • Ilona Górska
    Ilona Górska
  • Uczennica z Gimnazjum w Wielbarku
    Uczennica z Gimnazjum w Wielbarku
  • Aleksandra Fila prezentuje wyniki ankiety
    Aleksandra Fila prezentuje wyniki ankiety
  • Krzysztof Berendt - monodram Kartka
    Krzysztof Berendt - monodram Kartka
  • Jowita Sikorska omawia odpowiedzialność prawną nieletnich
    Jowita Sikorska omawia odpowiedzialność prawną nieletnich
  • Ks. Edward Rysztowski
    Ks. Edward Rysztowski
  • Dyskusja podczas debaty
    Dyskusja podczas debaty
  • Artur Choroszewski omawia odpowiedzialność prawną nieletnich
    Artur Choroszewski omawia odpowiedzialność prawną nieletnich

 


W debacie - oprócz organizatorów – uczestniczyli także:

 

 

insp. dr Danuta Bukowiecka - Zastępca Komendanta-Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie,

podinsp. Arkadiusz Sylwestrzak - Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie,

Jowita Sikorska - Sędzia Sądu Rodzinnego,

Artur Choroszewski - Prokurator Rejonowy w Szczytnie,

a także ponad 260 osób w tym uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich.

Podinsp. Tomasz Michalczak I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie przedstawił problematykę działania Policji w zakresie ujawniania nieletnich zagrożonych demoralizacją oraz formy przeciwdziałania zjawiskom na przykładzie działań szczycieńskiej jednostki Policji.

Ilona Górska - pedagog szkolny z Wielbarka - przybliżyła młodym ludziom zorganizowany happening przez gimnazjalistów „My nie ćpamy my śpiewamy”.

Aleksandra Fila - pedagog szkolny z Zespołu Szkół nr 1 w Szczytnie zaprezentowała wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów szkół gimnazjów oraz ponadgimnazjalnych z terenu powiatu szczycieńskiego na temat „Doświadczenia młodzieży z zakresu zażywania środków odurzających i spożywania alkoholu”.

Uczeń z Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie - Krzysztof Berendt - zaprezentował monodram „Kartka” – przybliżając problem dilowania i konsekwencji prawnych i moralnych jakie to za sobą niesie.

Jowita Sikorska Sędzia Sądu Rodzinnego w Szczytnie przybliżyła uczniom, pedagogom i rodzicom problem odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz o stosowanych wobec nich środkach wychowawczych.

Ks. Edward Rysztowski ze Stowarzyszenia Katolickiego Ruchu Antynarkotycznego Dom Zacheusza opowiedział na czym polega praca z osobą uzależnioną oraz przybliżył metody współpracy z rodzicami.

Artur Choroszewski - Prokurator Rejonowy w Szczytnie - mówił o konsekwencjach prawnych dotyczących zażywania, produkcji i handlowania narkotykami oraz dopalaczami.

Moderatorem debaty była mł. asp. Ewa Szczepanek z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie

Każda z obecnych na spotkaniu osób miała możliwość zadać pytanie ekspertom i uzyskać odpowiedź.

(AChB/TM)
 

Powrót na górę strony