Elbląg/Iława: Słaba widoczność skutkuje potrąceniami – policja apeluje o ostrożność
Pięć osób – w tym 9-letnia dziewczynka – zostało potrąconych na przejściach dla pieszych w regionie. To bilans tylko z jednego wieczoru. Apelujemy zarówno do kierowców jak i do pieszych o szczególną ostrożność w sytuacjach ograniczonej widoczności na drodze. Przypominamy też o tym, że warto używać elementów odblaskowych, nawet wtedy gdy poruszamy się w obszarze zabudowanym.
Już wczorajszy poranek i warunki panujące wtedy na drodze zapowiadały, że nadchodzący czas może być znacznie trudniejszy dla kierowców i pieszych. Rano - tuż po godzinie 6:00 - oficer dyżurny policji w Iławie został poinformowany o wypadku drogowym, w którym kierujący samochodem osobowym najechał na 64-letniego pieszego. Jak ustalili policjanci mężczyzna stał na środku pasa ruchu, którym poruszał się pojazd. Ze względu na zmniejszoną przejrzystość powietrza, pieszy nieposiadający elementów odblaskowych, stojąc obok zespołu pojazdów składających się z ciągnika siodłowego DAF z naczepą nie był widoczny dla kierującego pojazdem z dostatecznej odległości. W wyniku zdarzenia 64-latek z obrażeniami ciała został zabrany do szpitala, gdzie pozostał na obserwacji. Kierujący toyotą był trzeźwy.
Do kolejnego poważnego zdarzenia z udziałem pieszego doszło kilka minut po godzinie 16:00 również w Iławie. Według wstępnych ustaleń policji kierujący osobowym Fordem 61–letni mieszkaniec gminy Iława nie ustąpił pierwszeństwa 9–letniej dziewczynce, znajdującej się na przejściu dla pieszych, doprowadzając do jej potrącenia. Dziewczynka z obrażeniami ciała została zabrana do szpitala w Olsztynie. Kierujący Fordem był trzeźwy. Okoliczności wypadków drogowych wyjaśniają policjanci.
W tym samym czasie, gdy przy popołudniowym wypadku pracowali iławscy policjanci, ich koledzy w Elblągu około godziny 16:15 otrzymali zgłoszenie o zdarzeniu na przejściu drogowym przy ul. Królewieckiej. Tam mężczyzna jadący Renault Scenic potrącił przechodzące przez przejście dwie osoby: 73-letniego mężczyznę oraz 67-letnią kobietę. Na szczęście piesi doznali tylko niewielkich potłuczeń i po badaniu lekarskim mogli wrócić do domu.
Drugie - dużo groźniejsze zdarzenie w Elblągu - miało miejsce około godziny 18:00 na ul. Kościuszki. Przechodzące przez przejście dla pieszych małżeństwo zostało potrącone przez 60-latka jadącego Skodą Octavia. 53-letni potrącony mężczyzna doznał m.in. złamań żeber, natomiast jego 59-letnia żona ogólnych potłuczeń.
Policjanci apelują zarówno do kierujących jak i do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności w czasie, gdy zapada już zmierzch. Ograniczona opadami widoczność nie sprzyja bezpieczeństwu. Pieszym policjanci radzą używanie elementów odblaskowych nawet w terenie zabudowanym.
Jak mówi asp. Zbigniew Przyborowski z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu:
- Poruszając się poza terenem zabudowanym mamy obowiązek używać odblasków. Warto jednak używać ich też w terenie zabudowanym - podnosi to bowiem nasze bezpieczeństwo przez to, że jesteśmy bardziej widoczni.
Temat wzrostu bezpieczeństwa w mieście poprzez właśnie poprawienie oświetlenia będzie omawiany podczas IV edycji „Bezpieczni w przestrzeni”. 25-listopada o godzinie 10:00 w PWSZ w Elblągu odbędzie się debata społeczna „Rozświetlamy Elbląg”. To podczas niej będą omawiane kwestie bezpieczeństwa pieszych oraz przykłady wpływu właściwego oświetlenia chociażby przejść dla pieszych w kontekście ich bezpieczeństwa drogowego. Organizatorami debaty są Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu oraz Komendant Miejski Policji Patronat nad debatą objęli: Prezydent Miasta Elbląga oraz Starosta Powiatu Elbląskiego.
Pamiętajmy!
Odblaski to jeden z najtańszych, najprostszych a zarazem najłatwiejszych w zastosowaniu sposób na zwiększenie swojego bezpieczeństwa. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Warto pamiętać, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
(JK/KN/TM)