Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Braniewo: Przekroczył prędkość. Był pijany. W podobnym stanie była jego partnerka, która motorowerem przyjechała odebrać auto

Do grona nietrzeźwych użytkowników dróg powiatu braniewskiego dołączyli kolejni kierowcy. 39-letni kierowca opla został zatrzymany przez policjantów ruchu drogowego za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Podczas kontroli okazało się, że był pod wpływem alkoholu. Pojazd, którym kierował mężczyzna, miał zastać przekazany jego partnerce, która przyjechała na miejsce motorowerem, znajdując się również w stanie nietrzeźwości.

Wczoraj policjanci ruchu drogowego zatrzymali kolejnych kierowców na „podwójnym gazie”. Pierwszym z nich okazał się 39-letni Jacek F. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów za przekroczenie prędkości. W terenie zabudowanym jechał 93 km/h. Podczas kontroli policjanci poczuli od mężczyzny zapach alkoholu. Badanie Jacka F. wykazało, że miał blisko promila alkoholu w organizmie. Z uwagi, że pojazd należało przekazać innej trzeźwej  osobie, mężczyzna zadzwonił po swoją partnerkę. Kobieta przyjechała na miejsce motorowerem. Kiedy zobaczyli ją policjanci, nie mieli wątpliwości że ona również była nietrzeźwa. Okazało się, że 22-latka miała blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jak widać nierozwaga obu kierowców doprowadziła ich do konsekwencji prawnych. Prawo jazdy zostało zatrzymane, a kierowcy odpowiedzą za swoje poczynania przed sądem. 

Wielokrotnie informowaliśmy o  znowelizowanych przepisach, gdzie  zaostrzono sankcje wobec kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz wobec kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy (zdarzenie, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne). W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi.

Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5.000 złotych w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu.

Nie mniejszej niż 10.000  złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

mś/in

 

Powrót na górę strony