Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polsko-włoska współpraca w obszarze przeciwdziałania różnym formom przemocy

Funkcjonariuszki z Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie wzięły udział w międzynarodowym projekcie, którego celem było m.in. wypracowanie mechanizmów współpracy w zakresie wsparcia ofiar mowy nienawiści, jak również doskonalenie umiejętności w obszarze pracy z osobami doznającymi różnych form przemocy. Finałowym wydarzeniem projektu była podsumowująca przedsięwzięcie konferencja w Turynie, podczas której głos zabrały także polskie policjantki.

Na początku kwietnia br. w Turynie przedstawiciele włoskiej organizacji Lab.in.s we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspierania Działań na Rzecz Osób Potrzebujących Pomocy DROGA w Olsztynku organizowali szkolenie, będące finałowym etapem projektu „Podnoszenie potencjału organizacyjnego i zasobów ludzkich w zakresie świadczenia oddolnych usług dla ofiar mowy nienawiści”, który finansowany był ze środków Unii Europejskiej (program ERASMUS PLUS). Partnerem przedsięwzięcia była również Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie. Celem projektu było przedstawienie przez partnera włoskiego różnego rodzaju narzędzi i metod przeciwdziałania mowie nienawiści i wspierania jej ofiar, wypracowanie mechanizmów współpracy organizacji w zakresie m.in. wsparcia ofiar mowy nienawiści, a także doskonalenie umiejętności w obszarze pracy z osobami doznającymi różnych form przemocy.

W trakcie wspólnych działań w styczniu 2025 roku sześciu funkcjonariuszy Policji wzięło udział w nieodpłatnym dwudniowym szkoleniu na terenie Olsztyna, realizowanym w ramach projektu. Warsztaty poprowadzili specjaliści od lat zajmujący się tematyką przeciwdziałania przemocy tj. terapeuta Krzysztof Rubas i psycholog Agata Potkaj. Głównym celem programu było podniesienie kompetencji funkcjonariuszy w zakresie prowadzenia rozmów z osobami doświadczającymi przemocy oraz osobami pokrzywdzonymi przestępstwem. Praca warsztatowa oparta była na przeżywaniu doświadczeń przez uczestników warsztatu w oparciu o ćwiczenia zachowań z zakresu komunikacji, a tematyka koncentrowała się głównie na umiejętnościach udzielania wsparcia osobom, które tej przemocy doznają.

Jednym z głównych wydarzeń finałowego etapu projektu była konferencja w Turynie, podsumowująca podjętą współpracę. W roli prelegentek wystąpiły przedstawicielki Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie – kom. Jolanta Sorkowicz oraz mł. asp. Izabela Cyganiuk. Funkcjonariuszki zaprezentowały „Rodzaje działań podejmowanych przez Policję na Warmii i Mazurach na rzecz przeciwdziałania formom przemocy, w tym hejtowi i mowie nienawiści”. Wystąpienie przedstawicielek Wydziału Prewencji stanowiło promocję policyjnych działań oraz wypracowanych narzędzi, które na co dzień wykorzystywane są przez funkcjonariuszy polskiej Policji w walce z hejtem, mową nienawiści oraz przemocą domową.

(js/aj)

  • Policyjne odznaki
  • Uczestnicy konferencji
  • Uczestnicy konferencji
  • Uczestnicy konferencji
  • Uczestnicy konferencji.
  • Uczestnicy konferencji

Film KWP Olsztyn

Wczytywanie pliku Odtwarzacz wideo.
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
 
1x
    • Rozdziały
    • Opisy wyłączone, zaznaczone
    • Napisy wyłączone, zaznaczone

      Pobierz plik KWP Olsztyn (format mp4 - rozmiar 15.75 MB)

      Powrót na górę strony