Aktualności

Więcej kontroli, mniej nietrzeźwych i mniej wypadków w 2024 roku na drogach Warmii i Mazur

Z perspektywy ruchu drogowego 2024 rok był kolejnym, w którym na Warmii i Mazurach odnotowaliśmy mniej wypadków na drogach i mniej nietrzeźwych za kierownicami w porównaniu z poprzednimi dwunastoma miesiącami. To też kolejny rok ze zdecydowanym wzrostem liczby badań trzeźwości kierowców. Niestety m.in. za sprawą wypadków, w których ginęło więcej niż jedna osoba, odnotowaliśmy więcej ofiar śmiertelnych zdarzeń drogowych.

Każdy region kraju ma swoją specyfikę i dane, które go wyróżniają na tle innych. Tym co w danych z zakresu ruchu drogowego wyróżnia Warmię i Mazury na tle kraju jest na przykład to, że w tym regionie liczba wypadków drogowych polegających na najechaniu na drzewo jest o 56% wyższa od średniej krajowej. Natomiast liczba wypadków polegających na najechaniu na pieszego jest o 45,7% niższa od średniej krajowej. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie wstępnie podsumowali 2024 rok pod kątem zdarzeń w ruchu drogowym i swojej służby.

Mniej wypadków drogowych, ale więcej ofiar śmiertelnych

Wypadek drogowy, do którego doszło w listopadzie 2024 roku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Karwicy Mazurskiej (pow. piski) był jednym z najtragiczniejszych zdarzeń drogowych na Warmii i Mazurach w ostatnich latach. Osobówka wjechała na przejazd wprost przed jadący pociąg. Na miejscu zginęło pięć osób podróżujących samochodem.

W całym 2024 roku policjanci w regionie pracowali na miejscu 756 wypadków drogowych, w których zginęło 81 osób, a 877 zostało rannych. Policjanci byli wzywani do 14 471 kolizji.

Dla porównania, w 2023 roku na drogach województwa warmińsko - mazurskiego zaistniało 761 wypadków drogowych, w wyniku których 77 osób zginęło, a 874 zostało rannych, a policjanci byli wzywani do 13 424 kolizji drogowych.

Cieszy fakt, że miniony rok był kolejnym, w którym odnotowaliśmy spadek liczby wypadków drogowych. Mniej osób zostało w nich rannych, ale niestety liczba ich ofiar śmiertelnych wzrosła o 5%. Nie bez znaczenia był fakt, że odnotowaliśmy 6 wypadków, w których zginęły 2 osoby, 1 wypadek z 3 ofiarami śmiertelnymi oraz tragiczne zdarzenie z powiatu piskiego, w którym w jednym momencie zginęło 5 osób.

Niezmiennie głównymi przyczynami wypadków drogowych w regionie było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (26,1%), nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (18,4%) i nieustąpienie pierwszeństwa pieszym (13,1%).

Więcej badań i mniej nietrzeźwych za kółkiem

Nieodpowiedzialne łączenie przez kierowców alkoholu z kierowaniem pojazdami wciąż jest poważnym problemem na drogach regionu. W 2024 roku policjanci na Warmii i Mazurach w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili i wyeliminowali z ruchu 3033 kierowców będących pod wpływem alkoholu. W 1374 przypadkach kierujący odpowiedzieli za popełnione wykroczenie, a w 1659 przypadkach za przestępstwo (kierowali w stanie nietrzeźwości, czyli gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila).

Pozytywną informacją jest to, że w porównaniu do 2023 roku liczba ujawnionych nietrzeźwych za kółkiem była o 6,6 % niższa. Przy czym istotne jest to, że w minionym roku policjanci w trakcie pełnionych służb przeprowadzili prawie 591 000 kontroli stanu trzeźwości kierujących, a więc o 10,2% kontroli więcej, niż rok wcześniej.

Bez pobłażania wobec piratów drogowych

W całym roku policjanci w regionie ujawnili ponad 188 000 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami. Zdecydowana większość (ponad 110 000) dotyczyła przekroczenia dozwolonej prędkości. W 795 przypadkach były to sytuacje, gdy kierowcy przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50km/h, co skutkowało zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące. W trakcie prowadzonych kontroli 1998 razy ujawnili, że za kierownicą siedziała osoba bez wymaganych uprawnień, a 793 razy osoba, wobec której orzeczony był sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Piesi pod nadzorem

Uwaga policjantów skupia się również na niechronionych uczestnikach ruchu drogowego, a są to przede wszystkim piesi. Funkcjonariusze z jednej strony pilnują, aby kierowcy nie stanowili zagrożenia dla pieszych, a z drugiej, by piesi nie prowokowali swoim zachowaniem niebezpiecznych zdarzeń. W 2024 roku policjanci interweniowali w sprawie 3196 wykroczeń lub przestępstw w ruchu drogowym popełnionych przez pieszych. Większość (1518) dotyczyła przekraczania jezdni w niedozwolonym miejscu. W 334 przypadkach interwencje dotyczyły pieszych, którzy po zmroku poza obszarem zabudowanym poruszali się bez wymaganych elementów odblaskowych na drodze.

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa

Policjanci podejmują interwencje na drogach w związku ze zgłoszonymi zdarzeniami drogowymi, interweniują i podejmują kontrole z własnej inicjatywy oraz reagują na zgłoszenia świadków. Te ostatnie przyjmują różną formę, a jedną z nich są nagrania przesyłane na skrzynkę mailową „Stop Agresji Drogowej”. To tam trafiają filmy z wideorejestratorów, na których utrwalone zostały niebezpieczne i łamiące przepisy ruchu drogowego zachowania kierowców. W 2024 roku policjanci z Warmii i Mazur rozpatrzyli 668 takich zgłoszeń.

Z kolei ponad 21 400 zgłoszeń wpłynęło do funkcjonariuszy za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie mieszkańcy zgłaszali m.in. informacje o miejscach, w których dochodziło do notorycznego przekraczania dozwolonej prędkości przez kierowców, nieprawidłowego oznakowania lub innych spraw istotnych z punktu widzenia porządku i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Intensywna służba od początku 2025 roku

Mniej wypadków, mniej nietrzeźwych za kierownicami i rosnący poziom bezpieczeństwa na drogach Warmii i Mazur – to cel i zadanie, jakie ponownie stanęło przed policjantami na progu 2025 roku. To zadanie jest realizowane poprzez intensywną służbę i współpracę z różnymi podmiotami, które również w zakresie swoich zadań, mają te związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci pełnią służbę na drogach, prowadzą kontrole i wyciągają konsekwencje wobec sprawców wykroczeń i przestępstw drogowych. Aktywnie uczestniczą w działaniach prewencyjnych i edukacyjnych. Pomagają i chronią każdego dnia.

(tm)

Powrót na górę strony