Chciał zainwestować w akcje, stracił prawie 9000 złotych
Inwestycje w akcje, zakup kryptowalut to tylko niektóre ze sztuczek oszustów, czyhających na pieniądze innych osób. Oszuści dzwonią i zachęcają do lokowania pieniędzy w inwestycje, które mają przynieść szybki i łatwy zysk. Liczący na wzbogacenie, zamiast zyskać, tracą swoje pieniądze.
Mieszkaniec powiatu działdowskiego zgłosił się do Komendy Powiatowej Policji w Działdowie i poinformował o utracie pieniędzy. Z mężczyzną skontaktował się oszust, podający się za przedstawiciela firmy bukmacherskiej, który oferował mu duży zysk poprzez inwestycję w akcje znanego gazociągu. Po pewnym czasie od przelania pieniędzy na zakup akcji mężczyzna skontaktował się z doradcą, chcąc wypłacić zysk, który urósł do znacznej kwoty. Jednak mimo podania numeru konta do przelania zysku, okazało się, że ten nie wpłynął, a kontakt z doradcami urwał się. Pokrzywdzony nie odzyskał również, zainwestowanych wcześniej pieniędzy w kwocie 8790 złotych.
Policja apeluje:
- Nie udostępniaj nikomu swoich danych logowania do bankowości elektronicznej i mobilnej,
- Nie instaluj dodatkowych aplikacji na urządzeniach, z których logujesz się do swojego banku,
- Nie podawaj nikomu poufnych danych osobowych i dotyczących twojej karty płatniczej,
- Nie przelewaj pieniędzy na tzw. bezpieczne konta wskazane przez osoby dzwoniące z zewnątrz,
- Jeśli zauważysz wpływ pieniędzy od nieznanego nadawcy na swoje konto, nie przelewaj ich dalej, a sprawę zgłoś do banku lub na Policję, nieświadomie możesz uczestniczyć w przestępstwie,
- Zanim dasz się skusić tzw. doradcy inwestycyjnemu, poczytaj ostrzeżenia o fałszywych aplikacjach, stronach internetowych i firmach oferujących szybkie zyski.
Pamiętaj, żadna „szeroko reklamowana” inwestycja nie przynosi zysku w bardzo krótkim czasie. Nie inwestuj swoich pieniędzy pod wpływem emocji i wizji szybkiego ponadprzeciętnego zysku. Jeśli ktoś obiecuje ci duży zysk w krótkim czasie, możesz być pewien, że to oszustwo. Każde podejrzane zdarzenie o podobnym schemacie działania i przestępczym charakterze zgłoś na Policję. Jeśli przelałeś pieniądze na tzw. inwestycje i masz wątpliwości co do autentyczności źródła ich ulokowania, poinformuj swój bank. Nie działaj pod wpływem chwili i nie ufaj obietnicom obcych osób o szybkim wzbogaceniu się.
(jn/aj)