Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Razem możemy więcej

Premiera edukacyjnych spotów, zapowiedź profilaktycznego komiksu, nagrodzenie młodzieży – a wszystko w ramach uroczystej gali podsumowującej projekt „Braniewo RAZEM w bezpieczne dziś i jutro”, w którego realizację włączyli się policjanci z Braniewa oraz Olsztyna. Działanie objęte zostało patronatem honorowym Wojewody Warmińsko-Mazurskiego oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie. Teraz, wypracowane narzędzia profilaktyczne posłużą funkcjonariuszom i pedagogom w edukowaniu.

W środę (4.12.2024) w Braniewskim Centrum Kultury odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Tego dnia Burmistrz Miasta Braniewa – Tomasz Sielicki, w obecności insp. Radosława Dracha Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, podsumował ostatnie miesiące profilaktycznej pracy na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Realizowany projekt pn. „Braniewo RAZEM w bezpieczne dziś i jutro” sfinansowany został z rządowego programu „Razem Bezpieczniej”, jako jeden z 12 projektów z terenu całego kraju. Podejmowane działania objęte zostały honorowym patronatem przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.

Celem projektu „Braniewo RAZEM w bezpieczne dziś i jutro” było edukowanie dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom, które czyhają na nich w codziennym życiu. Twórcy projektu pragnęli wyczulić swoich odbiorców nie tylko na to, co złego może spotkać ich w realu, ale także ustrzec mieszkańców przed niebezpieczeństwami, których przecież tak wiele jest w wirtualnym świecie.

Projekt podzielony został na trzy bloki odbiorców:

a)         Dzieci i młodzież

b)         Dorośli

c)         Seniorzy

Jako nadrzędny cel władze samorządowe postawiły sobie stworzenie narzędzi, dzięki którym możliwe będzie jak najlepsze dotarcie do uczniów – aby nie tylko pomóc im zrozumieć ogrom krzywd powodowanych przez hejtera, ale również wzmocnić w nich poczucie, że żaden oprawca nie jest bezkarny i w ich otoczeniu są osoby, które gotowe są do niesienia pomocy w każdej chwili.

W ramach projektu zaplanowano m.in.: edukacyjne spotkania z policjantami (30 spotkań z uczniami, 10 spotkań z seniorami, 10 spotkań z kierowcami), praktyczne zajęcia z samoobrony i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, konkurs dla dzieci i młodzieży pn. „#MaszTęMoc", opublikowanie profilaktycznych spotów oraz stworzenie komiksu dla młodzieży. Ważną inicjatywą było również zorganizowanie warsztatów dla nauczycieli i policyjnych profilaktyków z Warmii i Mazur z zakresu właściwego prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą w obszarze hejtu i cyberprzemocy. Prowadzącą zajęcia była Ilona Adamska – prezes Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu, pomysłodawczyni i twórca kampanii „Nie hejtuję – motywuję”. Bezpośrednia rozmowa z dziećmi i młodzieżą w wielu przypadkach odgrywa znaczącą rolę w życiu tego młodego człowieka, który często cierpi w ciszy. Dlatego niezwykle ważnym było, aby zapewnić rozmówcom właściwe narzędzia i przeszkolenie tak, aby w swoim przekazie potrafili odpowiednio motywować uczniów, wskazując im wyjście z najtrudniejszych sytuacji.

Uroczysta gala była doskonałą okazją nie tylko na podsumowanie działań, ale i nagrodzenie braniewskich uczniów, którzy w ramach konkursu stworzyli przekaz wideo adresowany do rówieśników, którzy w swoim życiu doświadczyli hejtu.

W trakcie wydarzenia odbyła się premiera dwóch profilaktycznych spotów, stworzonych przy współpracy z Zespołem Prasowym KWP w Olsztynie.

Film Spot drogowy

Pobierz plik Spot drogowy (format mp4 - rozmiar 15.3 MB)

Film Oszuści żyją na Twój koszt

Pobierz plik Oszuści żyją na Twój koszt (format mp4 - rozmiar 14.89 MB)

W gali udział wzięli nie tylko mieszkańcy Braniewa i miejscowa młodzież, ale także policyjni profilaktycy z całego województwa. W tym gronie znalazł się również podkom. Wojciech Szerejko z KPP w Bartoszycach, którego utwór „Hieny” po raz kolejny został zaprezentowany szerszemu gronu odbiorców.

Braniewskie Centrum Kultury było także miejscem zapowiedzi edukacyjnego komiksu, skierowanego do młodzieży, który już wkrótce, jako innowacyjne narzędzie edukacyjne, trafi do uczniów.

W swoim wystąpieniu podsumowującym spotkanie insp. Radosław Drach podkreślił wagę współdziałania samorządu i policjantów w obszarze bezpieczeństwa, dodając, że „profilaktyka łączy pokolenia”.

(js/aj)

  • Uczestnicy gali profilaktycznej
  • Uczestnicy gali profilaktycznej
  • Uczestnicy gali profilaktycznej
  • Uczestnicy gali profilaktycznej
  • Uczestnicy gali profilaktycznej
  • Uczestnicy gali profilaktycznej
  • Uczestnicy gali profilaktycznej
  • Uczestnicy gali profilaktycznej
  • Uczestnicy gali profilaktycznej
    Źródło: Urząd Miasta w Braniewie
Powrót na górę strony