„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ. Razem w edukacji dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na Warmii i Mazurach”.
Promowanie wśród dzieci i młodzieży umiejętności właściwej oceny zagrożeń, ich unikania a także utrwalanie postaw pożądanych w życiu codziennym, to cel jaki stawiają sobie wspólnie warmińsko-mazurscy policjanci, przedstawiciele oświaty, instytucjonalnej pieczy zastępczej oraz ośrodków pomocy społecznej. Dowodem na zrozumienie interdyscyplinarnego podejścia do tego zagadnienia, była zorganizowana wojewódzka debata społeczna pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ. Razem w edukacji dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na Warmii i Mazurach”.
W czwartek (28.11.2024 r.) w auli konferencyjnej Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, odbyła się wojewódzka debata społeczna, pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ. Razem w edukacji dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na Warmii i Mazurach”.
Inicjatorami debaty byli:
Insp. Mirosław Elszkowski – Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie,
Radosław Król – Wojewoda Warmińsko-Mazurski,
Jolanta Skrzypczyńska- Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty.
Przedsięwzięcie jest elementem zainicjowanej już wcześniej wspólnej idei promowania edukacji społecznej na rzecz szeroko pojętego bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia kompetencji osób odpowiedzialnych za wychowanie dzieci i młodzieży w naszym województwie.
Spotkanie było niebywałą okazją do przedstawienia osobom reprezentującym środowisko kadry pedagogicznej z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, różnych rodzajów aktywności, których mianownikiem wspólnym jest edukacja dla bezpieczeństwa.
W tym obszarze, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz komend miejskich i powiatowych naszego województwa, zachęcali przedstawicieli oświaty do korzystania z opracowanych przez siebie gotowych rozwiązań i narzędzi edukacyjnych, które mogą być doskonałym uzupełnieniem aktywności profilaktycznej w szkołach. Policyjni organizatorzy debaty za cel postawili sobie zmianę tradycyjnej już formy spotkań, nazywanych potocznie „pogadankami w szkołach”. Chcieli udowodnić, że profilaktyka policyjna, to o wiele więcej niż tylko słowa.
Zaprezentowano najbardziej nowatorskie produkty, które wykorzystując sprzyjającą dzieciom i młodzieży technologię, posiadają chyba najważniejszy atut, czyli możliwość praktycznego pokonywania trudności i poszukiwania rozwiązań w sytuacjach zagrożenia. Narzędzia opracowane przez policjantów m.in. w formie interaktywnej gry przestrzennej, uczą jak poradzić sobie, w którym momencie zareagować, by zagrożenia uniknąć, bądź je wyeliminować.
Uroczystego otwarcia debaty dokonał insp. Mirosław Elszkowski Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie.
W imieniu Wojewody Warmińsko-Mazurskiego w debacie wziął udział nadinsp. w st. spocz. Sławomir Mierzwa, pełniący funkcję Pełnomocnika Wojewody ds. Administracji Zespolonej i Niezespolonej.
Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty reprezentowała Małgorzata Hochleitner Zastępca Dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty. Dyrektor wystąpiła również w roli prelegenta, odnosząc swoje wystąpienie do wskazania aktualnie obowiązujących wartości w systemie edukacji szkolnej, stanowiących fundament dla budowanego poczucia bezpieczeństwa młodych ludzi.
W gronie prelegentów wystąpili również inni znakomici Goście.
Mateusz Korzeniowski, Naczelnik Wydziału Praw Dziecka i Ochrony Pokrzywdzonych w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości zaprezentował system ochrony dzieci przed krzywdzeniem w Polsce.
W swoim wystąpieniu zaznaczył, że aktualnie obowiązujący stan prawny, stawia konkretne zadania dla organizatorów szeroko pojętej działalności edukacyjnej w kontekście zachowania wymogów ochrony dzieci przed krzywdzeniem, w tym przypomniał zasady gwarantujące zapewnienie bezpiecznych relacji w środowiskach przebywania dzieci i młodzieży oraz Standardów Ochrony Małoletnich.
To zagadnienie poddane zostało dyskusji opartej na doświadczeniu praktyków, których reprezentowały: Alicja Pogorzelska, Dyrektor ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Olsztynie oraz Lidia Cynt, pedagog szkolny i specjalny z II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie.
W dalszej części spotkania, wykorzystana została wiedza Marcina Kiwita, egzaminatora nadzorującego z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie, który przedstawił temat: Znaczenie uprawnienia w postaci karty rowerowej – jako pierwszego sformalizowanego dokumentu nadającego uprawnienie do poruszania się po drogach – rola nauczyciela koordynującego procedurę otrzymania karty rowerowej w szkole.
Dowodem na to, że praca profilaktyczna jest żywym i nieodłącznym elementem edukacji społecznej, były prezentacje przedstawicieli wybranych jednostek Policji, którzy powiedzieli o swoim zaangażowaniu w inicjowanie i opracowywanie takich działań, które przez lata ich służby sprzyjały budowaniu postaw pożądanych w lokalnych środowiskach.
Swoimi przykładami podzielili się policjanci i pracownik Policji z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi i Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach.
Na zakończenie spotkania insp. Mirosław Elszkowski podziękował wszystkim uczestnikom za przybycie. Natomiast życząc kolejnych udanych spotkań, wyraził swoje osobiste przekonanie, że zadaniem Policji jest nie tylko eliminowanie zagrożeń, ale przede wszystkim niedopuszczenie do ich wystąpienia, co w jednym zwrocie nazwać należy słowem: PREWENCJA.
(esz)